ترفند حذف رمز عبور فایل‌های PDF بدون استفاده از نرم‌افزار Acrobat Reader

ترفند حذف رمز عبور فایل‌های PDF بدون استفاده از نرم‌افزار Acrobat Reader


درج رمز عبور بر روی اسناد مختلف در زمینه افزایش ضریب ایمنی و اشتراک پر امنیت آن‌ها بسیار تأثیرگذار می‌باشد. بدون شک یکی از پر کاربردترین پسوندهای ضمیمه مورد استفاده دانشجویان، دانش‌آموزان و یا حتی کارمندان و افراد فعال در حرفه‌های مختلف PDF است که پیوسته اسناد و فایل‌های مختلفی را در قالب آن دریافت می‌نمایند. همان‌طور که مستحضر هستید، امکان اعمال گذرواژه عبوری بر روی فایل‌های تحت پسوند ضمیمه PDF به‌منظور افزایش ضریب امنیت آن‌ها نیز امکان‌پذیر می‌باشد. بر همین اساس دریافت فایلی دربردارنده رمز عبور و نیاز به درج پیوسته آن در هر بار مراجعه به آن امری طاقت‌فرسا به شمار می‌رود. تصور کنید که یکی از جزوه‌های درسی در قالب یک فایل PDF، به همراه گذرواژه عبوری برای شما ارسال می‌شود، حال گشودن چندین باره آن در طول روز و نیاز به تایپ دوباره و دوباره و دوباره رمز آزاردهنده تلقی نمی‌گردد؟

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، هدف از اعمال رمز عبور در قالب یک فایل مبتنی بر پسوند ضمیمه PDF افزایش ضریب ایمنی آن می‌باشد، بنابراین حذف گذرواژه عبوری به‌راحتی امکان‌پذیر نبوده و نیازمند استفاده از نرم‌افزار رسمی آکروبات ریدر (Acrobat Reader) کمپانی ادوبی می‌باشد که امکان دسترسی به آن برای برخی میسر نیست، حال چگونه می‌توان نسبت به انجام این مهم اقدام کرد؟ دستورالعمل گردآوری شده در نوشته فعلی ترفند بسیار ساده‌ای جهت پاک‌سازی گذرواژه عبوری مربوطه از قالب فایل‌های PDF را در توضیحات خود جای داده است. پیش از پرداختن به مبحث اصلی آموزش باید خاطر نشان کرد که مقصود از تدوین دستورالعمل فوق، ارائه روشی جهت نفوذ و دسترسی به اطلاعات فایل‌های PDF بدون دانستن رمز عبور آن‌ها نیست، بلکه هدف حذف گذرواژه عبوری از قالب آن‌ها می‌باشد، بنابراین آگاهی از پسورد جهت گشودن فایل و مشاهده اطلاعات آن لازم و ضروری به شمار می‌رود.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار مرورگر مورد علاقه خود (موزیلا فایرفاکس، گوگل کروم، مایکروسافت ادج و …) را گشوده و سپس فایل PDF دربردارنده رمز عبور را با استفاده از کلیک چپ ماوس کشیده و در سربرگ جدیدی رها کنید؛ مشاهده می‌کنید که پنجره کوچکی جهت درج گذرواژه عبوری به‌منظور مشاهده اطلاعات آن به نمایش در می‌آید.

PDF

رمز عبور فایل PDF را وارد کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که فایل گشوده و محتویات آن در دسترس قرار می‌گیرند.

اکنون کافی است تا به‌منظور ذخیره‌سازی نسخه دیگری از فایل، بدون برخورداری از رمز عبور بر روی کلید Print در گوشه سمت راست بالای صفحه یک مرتبه کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که پنجره تنظیم خواص کاغذ جهت چاپ به نمایش در می‌آید.

PDF

اکنون کافی است تا ارتباط دستگاه پرینتر با رایانه شخصی را برای مدت زمان کوتاهی قطع کرده و سپس بدون ایجاد تغییرات در تنظیمات، بر روی کلید OK کلیک کنید، مشاهده می‌نمایید که پنجره تعیین مسیر جهت ذخیره‌سازی فایل PDF جدید به نمایش در می‌آید. در صورت عدم اتصال دستگاه پرینتر با رایانه مستقیماً بر روی کلید OK کلیک نمایید (در صورت نیاز گزینه Microsoft Print to PDF را از طریق منوی کشویی Name انتخاب کنید).

PDF

برخی از مرورگرها در صفحه تنظیمات کلید ویژه Save را نیز نمایان می‌کنند که با انتخاب آن، پنجره تعیین مسیر ذخیره‌سازی فایل جدید به نمایش در می‌آید که در این صورت قطع ارتباط دستگاه پرینتر با رایانه شخصی نیز دیگر مورد نیاز نمی‌باشد.

PDF

اکنون کافی است تا فایل PDF جدید را با استفاده از نرم‌افزار مورد علاقه خود گشوده و بدون نیاز به درج گذرواژه عبوری، به مطالعه اطلاعات آن اقدام نمایید.

ترفند اشاره شده در نوشته فعلی بدون ایجاد هرگونه تغییرات در قالب‌بندی متن و یا اطلاعات آن به تولید فایلی جدید، بدون برخورداری از گذرواژه عبوری مبادرت می‌ورزد. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، هدف از تدوین این دستورالعمل، حذف رمز عبور از قالب فایل‌های PDF بوده و امکان نفوذ به محتویات با استفاده از توضیحات فوق امکان‌پذیر نمی‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید