توییت های وزیر ارتباطات در رابطه با فیلترینگ تلگرام پس از صدور دستور قضایی

توییت های وزیر ارتباطات در رابطه با فیلترینگ تلگرام پس از صدور دستور قضایی


پس دستور قضایی برای فیلترینگ تلگرام، حذف این اپلیکیشن از کافه بازار و مسدود شدن سایت تلگرام در ایران، آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اکانت رسمی توییتر خود به واکنش در این رابطه پرداخت.

1- دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است؛ هر چند استفاده از يك نرم‌افزار متوقف شود. نرم افزارهای بديل، شناسايی و جريان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. اين خاصيت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

2- فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ اين ⁧ بشر ⁩ است كه با استفاده نادرست از آن، جرم يا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان كه در فضاي واقعی نيز چنين می‌كند كه امريست گريزناپذير و علی حده.

3- توسعه فناوری نيز پيوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مكث در اين مسير پرجنب و جوشِ لايتناهی، آنهم در روزگار سرعت تكنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحريمی از دنياي نوين عقب‌ماندگی را به‌دنبال خواهد داشت.

4- ‏سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آنها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نيازمند اقدامی عاجل است كه تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

5- در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس العمل حاکمیتها امری غیرطبیعی و غیرمعقول نمی‌نماید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید