جایگاه کنونی کمپانی گیگابایت در حوزه یادگیری ماشینی ابری

جایگاه کنونی کمپانی گیگابایت در حوزه یادگیری ماشینی ابری


سیستم‌های رایانه‌ای به لطف افزایش چشمگیر توان پردازشی پردازنده‌های مرکزی، تراشه‌های شتاب‌دهنده گرافیکی و به‌صورت کلی پردازشگرهای کامپیوتری امروز از قدرت بسیار شگرفی برخوردار بوده و توانایی فراهم آوردن زیرساخت‌های مناسب برای سناریوهای واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، یادگیری ماشینی و … را با پتانسیل قابل قبولی امکان‌پذیر ساخته‌اند. رایانه‌ای که زمانی از اندازه‌ای به بزرگی یک اتاق چند صد متری برخورداری بوده است به لطف فناوری‌های نوین بسیار تحلیل رفته و با ابعاد چند میلی‌متر مربعی خود در بطن تلفن‌های همراه، ساعت‌های هوشمند، دستگاه‌های قابل حمل و … جای گرفته است که این خود تجلی‌گر جلوه مهندسی و پیشرفت تکنولوژی می‌باشد، اما کمپانی‌های فعال درزمینهٔ طراحی و توسعه سخت‌افزارهای رایانه‌ای در این مهم چه سهمی را به خود اختصاص داده‌اند؟

یادگیری ماشینی

کمپانی گیگابایت، پیشرو در حوزه طراحی و توسعه سخت‌افزارها و نوآوری‌های روز دنیا درزمینهٔ یادگیری ماشینی در سیستم‌های ابری بسیار فعال بوده و افتخارآفرینی‌های متفاوتی را تحت نام خود به ثبت رسانده است. رویه و روش یادگیری ماشینی که با استفاده از مجموعه‌ای از فناوری‌ها و طرح‌های نهان در پشت پرده هوش مصنوعی به‌صورت کاملاً مستقیم با فرآیندهای یادگیری محاسباتی و استخراج الگو مرتبط می‌باشد در حوزه دستیابی به خلاقیت‌های جدید و رسم خطی در پیرامون اطلاعات پنهان در حجم انبوهی از داده‌های غیرقابل مشاهده توسط چشم غیر مسلح تاکنون تأثیرات فراوانی را در بهسازی الگوریتم‌ها و خلق رویه‌های منحصر به فرد و جدید به خود اختصاص داده، اما همان‌گونه که دسترسی به مزیت‌های به ارمغان آورده شده توسط فناوری مذکور و به‌کارگیری پتانسیل‌های آن بدون زیرساخت‌های عظیم پردازشی ممکن نمی‌باشد، لذا کمپانی گیگابایت نیز در این زمینه تلاش‌های بسیاری را به کار بسته و با ارائه راه‌حل‌های سخت‌افزاری به دنبال افزایش سهولت در حوزه یادگیری ماشینی و کاهش تعداد موانع موجود می‌باشد.

یادگیری ماشینی

مطلب تدوین شده در ادامه نوشته مصاحبه‌ای با آقای رابرت هوآنگ، محقق ارشد انجمن ITRI غرفه گیگابایت در نمایشگاه کامپیوتکس 2018 را تحت پوشش در آورده و به ارائه اطلاعاتی در خصوص نوآوری‌های کمپانی گیگابایت در حوزه یادگیری ماشینی و پیشرفت‌های اخیراً انجام شده می‌پردازد.

کمپانی گیگابایت و انجمن ITRI به‌منظور فراهم آوردن زمینه سهولت یادگیری ماشینی برای دیگر شرکت‌های موجود و همچنین افراد علاقه‌مند به این مهم به همکاری تنگاتنگی با یکدیگر پرداخته و زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گوناگونی را برای مشترکان فراهم آورده‌اند. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، توان پردازشی مورد نیاز فرآیندهای هوش مصنوعی و مشتقات آن از جمله یادگیری ماشینی بسیار فراتر از قدرت سیستم‌های معمولی بوده و استفاده از بسترهای سرور و مبتنی بر تراشه‌های شتاب‌دهنده گرافیکی و پردازنده‌های مرکزی ویژه امری ضروری محسوب می‌شود، بر همین اساس در تدارک همکاری گیگابایت با انجمن نامبرده، زیرساخت‌های سخت‌افزاری و پردازشی مورد نیاز توسط سیستم محاسباتی پیشرفته G481-S80 کمپانی گیگابایت فراهم آورده شده و توسعه رویه‌های نرم‌افزاری برعهده انجمن ITRI گذاشته شده است.

یادگیری ماشینی

سیستم محاسباتی پیشرفته کمپانی گیگابایت تعداد دو ماژول V100 SXM2 مبتنی بر ریزمعماری تسلا کمپانی انویدیا را در بطن خود جای داده و پهنای باند فراهم آوردن شده توسط اتصالات داخلی موجود در فیمابین تراشه‌های شتاب‌دهنده گرافیکی به لطف استفاده از فناوری منحصر به فرد NVLINK به بیش از 300 گیگابایت بر ثانیه افزایش پیدا کرده است. توان محاسباتی مرکزی سیستم مذکور توسط پردازنده‌های مقیاس‌پذیر سری Xeon اینتل به ارمغان آورده شده و پشتیبانی از معماری چند مسیره کمپانی مذکور نیز به‌عنوان یک گزینه افزوده در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفته است. وجود تعداد 24 درگاه حافظه اصلی با قابلیت نصب ماژول‌های سخت‌افزاری DDR4 و عملکرد در حالت شش کاناله نیاز سیستم به حجم عظیم حافظه را نیز مرتفع کرده و بستری جامع و کامل از هر لحاظ مورد استفاده قرار گرفته است.

پیاده‌سازی فرآیندهای یادگیری ماشینی و پردازش الگوریتم‌های توسعه یافته زیرساخت محاسباتی قدرتمندی را نیازمند می‌باشد که این مهم به لطف سیستم G481-S80 کمپانی گیگابایت امکان‌پذیر شده است، اما بخش نرم‌افزاری و رویه‌های مورد نیاز برای اجرای عملیات چگونه فراهم آورده شده‌اند؟

انجمن ITRI در حالت کلی به توسعه رویه‌های نرم‌افزاری مختلفی جهت پیاده‌سازی فرآیندهای یادگیری ماشینی اقدام کرده است که دو نمونه از بسترهای اصلی نگهدارنده و ابری با یکدیگر ترکیب و به تشکیل زیرساخت نرم‌افزاری پرداخته‌اند. ادغام بسترهای نامبرده با سخت‌افزار محاسباتی کمپانی گیگابایت به ظهور سیستمی منتهی شده است که نمونه کوچکی از آن با قابلیت اجرا و پردازش اقداماتی همچون ماشین مجازی، فضای ابری با قابلیت یادگیری ماشینی، فناوری هوش مصنوعی و … در طی نمایشگاه کامپیوتکس 2018 به نمایش درآمده است.

یادگیری ماشینی

سیستم به نمایش درآمده در طی نمایشگاه فوق تنها نمونه بسیار کوچکی از بستر اصلی و مبتنی بر رویه‌های نرم‌افزاری نگهدارنده و ابری انجمن ITRI به شمار می‌رود که امکان اجرای دموهای مختلف برای حضار را فراهم آورده است. اگرچه سیستم مذکور در اندازه و مقیاس نسبت به زیرساخت اصلی کوچک‌تر محسوب می‌شود، اما توان پردازشی سخت‌افزار G481-S80 کمپانی گیگابایت در انجام شبیه‌سازی‌های مختلف و استخراج اطلاعات حقیقتاً خوش درخشیده است. البته نباید فراموش کرد که منابع بدیهی مورد استفاده در زیرساخت اصلی و نسخه سیستم به نمایش در آمده کاملاً یکسان با یکدیگر بوده و از تفاوت‌های آن‌چنانی نسبت به همدیگر برخوردار نمی‌باشند که این خود در تطابق الگوهای پردازشی و دقت و صحت نتایج خروجی بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

نسخه دموی پیاده‌سازی شده بر روی سیستم از قابلیت استخراج اطلاعات نهان در فایل‌های تصاویر انتخابی و همچنین تدارک رویه‌های یادگیری ماشینی بر اساس محتویات مستخرج برخوردار می‌باشد. سیستم قدرتمند G481-S80 و بسترهای نرم‌افزاری پیاده‌سازی شده بر روی آن پس از انتخاب فایل‌های تصاویر مختلف و همچنین تعیین حالات عملکردی مورد نظر، در کمتر از پنج ثانیه به پردازش داده و استخراج اطلاعات از درون آن‌ها پرداخته و سپس نتایج خروجی را در صفحه‌ای کاملاً متمایز به نمایش درآورده است. این مهم که بر طبق گفته انجمن ITRI تحت عنوان برنامه آموزشی TN شناخته می‌شود علاوه بر تعلیم سیستم، به پیاده‌سازی رویه‌های یادگیری ماشینی نیز پرداخته و بستر زیرساختی را پیوسته با بهبودهای فراتری همراه می‌سازد.

یادگیری ماشینی

الگوریتم‌های مورد استفاده در بستر اشاره شده در حال حاضر تحت توسعه قرار گرفته و قابلیت دسترسی به آن‌ها هم‌اکنون امکان‌پذیر می‌باشد. پیاده‌سازی رویه‌های یادگیری ماشینی (و استخراج الگو) درزمینهٔ استخراج اطلاعات مفید و ارزشمند از میان انبوهی از داده‌های به ظاهر بی‌پایه و اساس تأثیرات بسیار فراوانی را شامل گشته و نقش بسیار پررنگی را در پیشرفت فناوری و نوآوری‌های روز دنیا به خود اختصاص داده است. زندگی ماشینی و الکترونیکی بشر امروزه به ذخیره‌سازی، تبادل، خلق و … میلیون‌ها میلیون و یا حتی میلیاردها میلیارد گیگابایت از داده‌های مختلف به‌صورت روزانه پرداخته و پردازش دستی تمامی داده‌های فوق و استخراج اطلاعات و الگوهای معنی‌دار از درون آن‌ها عملاً غیرممکن محسوب شده و نیازمند نیروی انسانی بسیار گزافی می‌باشد، در حالی که زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کامپیوتری در این زمینه تسهیلات بسیار فراوانی را می‌توانند با خود به ارمغان آورده و حجم انبوهی از اطلاعات را در کسری از ثانیه پردازش و نتایج خروجی را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

خوشبختانه حرکت به سمت فرآیندهای یادگیری ماشینی در فضای ابری و رویه‌های هوش مصنوعی اخیراً با سرعتی بیشتری همراه شده و کمپانی‌های بسیاری علاقه‌مندی خود به ورود به این حوزه و ارائه منابع منحصر به فرد را اعلام داشته‌اند. گیگابایت به‌عنوان یک کمپانی فعال درزمینهٔ طراحی و توسعه سخت‌افزارهای رایانه‌ای و سیستم‌های محاسباتی پیشرفته در این زمینه کمک شایانی را به پیشرفت فناوری کرده و با ارائه محصولاتی همچون سیستم G481-S80 حقیقتاً لایق ستایش به شمار می‌رود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید