حافظه L3 در پردازنده Rome کمپانی AMD به ازای هر CCX دوبرابر شد!

حافظه L3 در پردازنده Rome کمپانی AMD به ازای هر CCX دوبرابر شد!


اطلاعات جدیدی در پایگاه SiSoft SANDRA به ثبت رسیده که نشان میدهد پردازنده 64 هسته ای Rome کمپانی AMD با 8 تراشه 7 نانومتری 8 هسته ای ساخته شده است. این پردازنده با معماری Zen 2 تولید شده و سه کنترلر مجمتع یعنی I/O چهارده نانومتری، کنترلر مموری و کنترلر PCIe را درون خود دارد. همراه سخت افزار باشید.

اطلاعات دیگری نیز وجود دارد که میگوید به ازای هر هسته 512 کیلوبایت حافظه L2 در نظر گرفته شده و 16 حافظه 16 مگابایتی L3 نیز در این پردازنده وجود دارد. همانند نرم افزار SANDRA، CPU-Z نیز توانایی دارد حافظه L3 را به صورت طبقه بندی شده مشاهده کند. به عنوان مثال برای پردازنده Ryzen 7 2700X حافظه کش L3 به صورت 2 x 8MB قابل مشاهده بود. در پردازنده Rome نیز Sandra حافظه L3 را 16 x 16MB تشخیص داده که به احتمال زیاد برای هر 8 هسته، دو حافظه 16مگابایتی در نظر گرفته شده و واحدهای هشت هسته ای پردازنده نیز، خود به 2 CCX با 4 هسته تقسیم میشوند.

دو برابر شدن حافظه L3 به ازای هر CCX به پردازنده کمک میکند داده ها را به راحتی بین خود و واحد I/O منتقل کنند. اهمیت این مسئله زمانی بیشتر میشود که کنترلر I/O مموری با کنترلر 8 کاناله رم های DDR4 یکپارچه شده است.

           

منبع TechPowerUp

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید