حرارت بالای تولیدی توسط کارت‌های گرافیک RX 5700 عادی است

حرارت بالای تولیدی توسط کارت‌های گرافیک RX 5700 عادی است


کمپانی AMD اخیراً در طی پستی توضیحات مربوط به الگوریتم‌های تغییر یافته و نهان درزمینهٔ مدیریت حرارت کارت‌های گرافیک سری Radeon RX 5700 و تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی Navi را ارائه داده است. نسخ مرجع محصولات فوق در تاریخ هفتم جولای سال 2019 میلادی عرضه و اکنون دیگر کمپانی‌های فعال در این حوزه و شرکا کمپانی ای‌ام‌دی در حال طراحی و عرضه کارت‌های گرافیک سفارشی خود به بازار می‌باشند.

پیش از عرضه تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی Navi، یکه تازی محصولات کمپانی انویدیا در بازار سخت‌افزارهای کارت گرافیک و میزان دمای پایین تولیدی توسط آن‌ها سبب شده است تا مشاهده حرارت کمتر از 85 درجه سانتی‌گراد به امری معمول در بین مصرف‌کنندگان بدل شود، اما با ورود کارت‌های گرافیک RX 5700 و ثبت مقادیر دمایی 100، 110 و حتی 113 درجه سلسیوس (در هنگام اجرای تست استرس توسط نرم‌افزار Furmark) گمانه‌زنی‌های گوناگونی را پیرامون وجود مشکلاتی در فرآیند طراحی و تولید پردازشگرهای گرافیکی فوق را از خود به نمایش گذاشته‌اند. این در حالی است که کمپانی AMD در طی جدیدترین پست منتشره از جانب خود به‌صورت رسمی اظهار داشته است که میزان دمای 110 درجه سلسیوس در هنگام اجرای بازی‌های رایانه‌ای مورد انتظار بوده و خارج از پیش‌بینی‌های انجام شده نمی‌باشد.

RX 5700

علاوه بر توضیحات فوق، کمپانی ای‌ام‌دی اطلاعات بیشتری در خصوص نقطه داغ پردازشگر گرافیکی یا به عبارتی دیگر Junction Temperature محصولات جدید خود نیز ارائه داده است. تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی Navi 10 توسط آرایه‌ای از حسگرهای دمایی مختلف در سرتاسر هسته گرافیکی در نقاط مختلف طراحی و توسعه پیدا کرده است. حداکثر میزان حرارت گزارش داده شده توسط مجموع سنسورها در نهایت نمایانگر نقطه داغ یا بالاترین دمای پردازشگر گرافیکی می‌باشد؛ در این حالت، نقطه داغ گزارش داده شده مربوط به تنها یک بخش از هسته نیست. شتاب‌دهنده‌های پیشین کمپانی AMD دیود حرارتی ویژه‌ای را در یک نقطه ثابت قرار داده و دمای ارائه شده توسط نرم‌افزارهای اندازه‌گیری مختلف به‌صورت مستقیم از آن گرفته شده است. کمپانی ای‌ام‌دی پیشتر بر این باور بوده است که دیود حرارتی فوق در هنگام قرارگیری سخت‌افزار تحت سربارهای پردازشی شدید همچون اجرای بازی‌های رایانه‌ای به داغ‌ترین نقطه در بطن هسته گرافیکی تبدیل می‌شده است، اما این موضوع دیگر در مورد تراشه‌های جدید این شرکت صادق نمی‌باشد.

منبع: TechPowerUP

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید