حفره امنیتی جدید اینستاگرام رمز عبور کاربران را در معرض نمایش می‌گذارد!

حفره امنیتی جدید اینستاگرام رمز عبور کاربران را در معرض نمایش می‌گذارد!


اگر به خاطر داشته باشید، توسعه‌دهندگان شبکه اجتماعی اینستاگرام اوایل سال جاری میلادی قابلیت جدیدی را به نرم‌افزار خود افزودند که امکان دانلود داده‌های کاربران را میسر می‌کند. هدف اصلی از طراحی ویژگی فوق، فراهم آوردن روشی برای تهیه نسخه پشتیبان از تمامی اطلاعاتی که فرد تاکنون در حساب کاربری خود به اشتراک گذاشته است (تصاویر، کلیپ‌های ویدئویی، اطلاعات پروفایل و …) در زمان بروز مشکلاتی همچون نفوذ و یا انسداد حساب کاربری و … بوده است، اما به نظر می‌رسد که با وجود تمامی ویژگی‌های مثبت، حفره امنیتی بسیار بزرگی در طراحی ویژگی مذکور نهفته است که اخیراً مورد کشف قرار گرفته است.

اینستاگرام

بر طبق جدیدترین گزارش منتشر شده از جانب رسانه Engadget، قابلیت مذکور از نوعی باگ نرم‌افزاری برخوردار می‌باشد که به‌صورت مؤثری رمز عبور کاربران را در معرض نمایش گذاشته و امکان دسترسی به حساب کاربری آن‌ها را میسر می‌کند. نحوه شناسایی حفره امنیتی مذکور از طریق ارسال رمز عبور حساب‌های کاربری افراد در قالب آدرس‌های اینترنتی (URL) مختلف صورت پذیرفته که این موضوع در نوع خود بسیار مهلک به شمار می‌رود، زیرا افراد سودجو می‌توانند به‌راحتی آدرس‌های اینترنتی مورد استفاده جهت انتقال اطلاعات را دزدیده و به رمز عبور کاربران دسترسی پیدا نمایند.

خوشبختانه بر طبق گفته توسعه‌دهندگان شبکه اجتماعی اینستاگرام، حفره امنیتی فوق تنها تعداد کمی از کاربران را تحت تأثیر قرار داده است. اگر شما تاکنون پیغام اعلان و یا ایمیلی را مبنی بر این موضوع و احتمال سرقت اطلاعات خود از اینستاگرام دریافت نکرده‌اید، حساب کاربری شما امن و جای نگرانی وجود ندارد، اما پیشنهاد می‌شود تا به‌منظور افزایش امنیت و راحتی خیال، رمز عبور خود را تغییر و قابلیت احراز هویت دو طرفه (Two Factor Authentication) را از طریق منوی تنظیمات نرم‌افزار فعال کنید.

منبع: Ubergizmo

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید