حل مشکل Out Of Range مانیتور

حل مشکل Out Of Range مانیتور


ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام روشن کردن کامپیوتر و هنگام بالا آمدن ویندوز با خطا Out Of Range مواجه شده باشید. با سخت افزار همراه باشید.

علت این خطا چیست؟

این خطا دلایل متعددی میتواند داشته باشد. ممکن است شما یک مانیتور جدید تهیه کرده باشید، ممکن است برای نصب ویندوز از یک مانیتور استفاده کرده اید و حال از مانیتور دیگری استفاده میکنید و یا حتی ممکن است تنظیمات ویندوز به هم ریخته باشید. به هر حال، تصاویری که از سمت گرافیک (کامپیوتر) به سمت مانیتور ارسال میشود کیفیت بیشتری از آنچه در توان مانیتور است، دارد. یا رزولیشین تصویر از رزولیشین مانیتور بالاتر است و یا سرعت تازه سازی تصاویر از سرعت تازه سازی نمایشگر بالاتر است.

چگونه خطا Monitor Out Of Range را برطرف کنیم؟

راه حل کلی برطرف کردن این خطا این است که تنظیمات تصویر را مطابق مانیتور و یا کمتر از آن تنظیم کنید. برای این کار میتوانید از یک مانیتور دیگر یا نمایشگر دیگر که میتواند تلوزیون باشد کمک بگیرید. وارد ویندوز میشوید و تنظیمات را تغییر میدهید. راه حل بعد نصب مجدد ویندوز با مانیتور مورد استفاده شما است، چرا که با نصب ویندوز، ویندوز حداکثر کیفیت مانیتور را تشخیص داده و تنظیمات تصویر را مطابق مانیتور تنظیم میکند. راه حل دیگری نیز وجود دارد که ساده ترین راه است، نه نیاز به مانیتور دارد و نه نیاز به نصب مجدد ویندوز است.

 حل مشکل Monitor Out Of Range در ویندوز 10

مرحله 1: هنگام روشن شدن کامپیوتر، بلافاصه و به صورت پیاپی  کلید F12 را بفشارید تا وارد پنجره زیر شوید. روی Troubleshoot کلیک کنید.

نکته 1.1: اگر فلش یا DVD ویندوز را در اختیار دارید میتوانید با قرار دادن آن در داخل دستگاه و طی مراحل 1 تا 5 ذکر شده در پست “آموزش نصب ویندوز 10 از طریق BIOS و UEFI” ، وارد پنجره بالا شوید. دقت کنید در پستی که به آن اشاره شد، در مرحله 5 به جای Install now روی Repair your computer کلید کنید. پس از کلیک روی Repair your computer اندکی صبر کنید سپس Troubleshoot را کلیک کنید.

نکته 1.2: میوان از داخل ویندوز با با پایین نگه داشتن کلید Shift و کلیک کردن روی Restart، وارد پنجره بالا شد، ولی با مشاهده خطای Monitor Out Of Range به دلیل عدم نمایش تصاویر، نمیتوان از این طریق اقدام کرد.

مرحله 2: روی Advanced Options کلیک کنید.

مرحله 3: روی Startup Settings کلیک کنید.

مرحله 4: روی Restart کلیک کنید.

مرحله 5: کلید 3 را روی کیبورد بفشارید.

مرحله 6: شما وارد ویندوز میشوید، دقت کنید که کار تمام نشده است.

نکته 6.1: شما با تنظیمات حداقل، ویندوز را مشاهده میکنید و کیفیت واقعی تصویر به شما نشان داده نمیشود.

مرحله 7: کلیک راست کرده و وارد Display settings شوید.

مرحله 8: به قسمت Resolution توجه کنید. روی عددی که مربوط به رزولیشن است کلیک کنید تا منو کشویی برای شما باز شود.

نکته 8.1: در این قسمت رزولیشن های قابل نمایش، نشان داده میشود.

نکته 8.2: فرض میکنیم برای شما 10 رزولیشن متفاوت نشان داده میشود. وقتی از پایین شروع به شمارش میکنیم، در حال حاضر به عنوان مثال رزولیشن روی مورد دوم قرار دارد. (در این آموزش رزولیشن روی  1024×768 قرار دارد. که در این منوی کشویی وقتی از پایین شمارش میکنیم، این رزولیشن مورد دوم میشود.)

مرحله 9: در منوی کشویی، رزولیشن روی هر کدام که قرار گرفته است (در این آموزش همانطور که اشاره شد، مورد دوم است ولی ممکن است برای شما، دوم نباشد) آن را یک پله بالاتر ببرید. (در این آموزش یک پله بالاتر از مقدار فعلی، یعنی 1152×864)

مرحله 10: در این قسمت دو حالت برای شما اتفاق می افتد.

حالت اول، پنجره زیر به شما نشان داده میشود. اگر از تغییرات صورت گرفته راضی هستید، روی Keep changes کلیک کنید.

حالت دوم، شما مجدد خطای Out Of Rang را مشاهده میکنید.

نکته 10.1: چنانچه حالت دوم، یعنی Out Of Range را مشاهده کردید، نگران نباشید و هیچ عملی انجام ندهید. بعد 15 ثانیه مجددا پنجره ای که برای شما نشان داده میشد، به نمایش در خواهد آمد.

مرحله 11: چنانه حالت اول در مرحله 10 برای شما اتفاق افتاد به مرحله بعد (مرحله 12) بروید.

چنانچه حالت دوم برای شما پیش آمد، کار تمام است و شما موفق شدید ایراد Out Of Rang را برطرف کنید. پنجره را بسته و کامپیوتر را Restart کنید و ادامه مراحل را انجام ندهید.

نکته 11.1: دقت کنید کامپیوتر را از داخل ویندوز ری استارت کنید و از ری استارت کردن به وسیله دکمه ری استارت و یا قطع برق و یا هر گونه روشی که سخت افزاری حساب میشود خودداری کنید.

نکته 11.2: هیچ گاه سیستم را به روش سخت افزاری ری استارت یا خاموش نکید، زیرا باعث آسیب احتمالی به سخت افزار و آسیب بدون قید و شرط به نرم افزارهای سیستم میشوید.

نکته 11.3: ری استارت یا خاموش کردن به وسیله سخت افزار تنها برای زمان های مناسب است که سیستم دچار ایراد شده است و شما نمیتوانید سیستم را به وسیله نرم افزار ری استارت یا خاموش کنید. در واقع چاره ای جز استفاده از راه سخت افزاری ندارید.

مرحله 12: در مرحله 9 شما رزولیشن را یک پله بالاتر بردید، و در مرحله 10 مانیتور شما میتواند این رزولیشن را پشتیبانی کند، اما مشخص نیست که آیا مانیتور شما میتواند رزولیشن بالاتر را نیز پشتیبانی کند یا خیر. برای این کار رزولیشن را یک پله بالا تر ببرید. اگر حالت اول در مرحله 10 برای شما اتفاق افتاد، روی Keep changes کلیک کنید و مجددا رزولیشن را یک پله بالاتر ببرید. آنقدر این کار را انجام دهید تا به حالت دوم در مرحله 10 برسید. هرگاه به حالت دوم در مرحله 10 رسیدید از همانجا (مرحله 10 حالت دوم) آموزش را ادامه دهید.

نکته 12:1: ممکن است شما هیچ گاه به حالت دوم در مرحله 10 نرسید. اگر چنین اتفاقی افتاد یعنی مانیتور شما از تمام کیفیت های تصویر، که توسط ویندوز قابل نمایش است پشتیبانی میکند. به دلخواه یکی را انتخاب کرده و در پنجره ای که برای شما نشان داده میشود (مانند مرحله 10) روی Keep changes کلیک کنید و پنجره را ببندید و سیستم را ری استارت کنید. (نکات 11:1 و 11:2 و 11:3 را نیز مطالعه کنید.) کار شما به اتمام رسید و موفق شدید خطای Out Of Range را برطرف سازید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید