خطای 500 Internal Server Error چیست و چگونه می‌توان به رفع آن پرداخت؟

خطای 500 Internal Server Error چیست و چگونه می‌توان به رفع آن پرداخت؟


خطای 500 Internal Server Error در هنگام بروز مستقیماً با سمت سرویس‌دهنده یا به‌عبارتی دیگر سرور مرتبط بوده و شخص کاربر، رایانه شخصی، مرورگر و یا اتصال وی با شبکه گسترده وب در نمایش آن در بسیاری از مواقع هیچ‌گونه تأثیری را به خود اختصاص نداده و منبع ایجاد مشکل با عاملی در وب‌سایت مورد مراجعه مرتبط می‌باشد.

خطای 500 در حالت کلی پیغامی عمومی محسوب می‌گردد که در هنگام بروز مشکلات غیر منتظره‌ای در پیکربندی سرور که منبع ایجاد آن‌ها برای ابزارهای عیب‌یابی خوده سرویس‌دهنده و زیرساخت‌های آن نیز در حال حاضر به‌نوعی ناشناخته بوده تولید شده و لذا امکان ارائه توضیحات فراتر به کاربر با توجه به آن امکان‌پذیر نمی‌باشد.

500 Internal Server Error

پیکربندی سرورهای میزبان وب‌سایت‌های اینترنتی معمولاً به‌گونه‌ای انجام می‌پذیرد تا در هنگام بروز مشکلات مختلف، کد خطایی را به کاربر اعلام دارد تا منبع ایجاد عارضه و ارتباط آن با سمت سرویس‌دهنده و یا کلاینت مشخص شده و شخص در صدد رفع آن (در صورت امکان) برآید؛ اما گاهی اوقات بعضی از مشکلات غیرمترقبه در نگاه کلی اشاره‌ای به هیچ‌گونه منبع و یا موقعیت خاصی جهت تولید کد خطا و نمایش آن به فرد مراجعه‌کننده ندارند. این مهم در چهارچوب‌های عظیم نرم‌افزاری نظیر سیستم‌عامل‌های ویندوز، آندروید و … نیز کاملاً صادق می‌باشد که بر طبق آن‌ها پیغامی عاری از هرگونه جزئیات و یا توضیحات اجمالی جهت مرتفع‌سازی مشکل ناگهان در مقابل دیدگان فرد نمایان شده و به دنبال آن دستگاه با انجام رفتارهای مختلفی نظیر هنگ، راه‌اندازی مجدد و … به آن پاسخ می‌دهد؛ بر همین اساس از آنجایی که خطای 500 Internal Server Error نیز اشاره به منبع خاصی ندارد، لذا سرویس‌دهنده نیز از جانب خود جهت تفهیم فرد مراجعه‌کننده پیغام فوق را بر روی صفحه به نمایش در می‌آورد.

تولید خطای 500 Internal Server Error با توجه به دلایل مختلفی صورت پذیرفته و استاندارد یا صفحه ثابتی جهت نمایش پیغام منتسب به آن وجود ندارد. بر همین اساس تغییر قالب خطا در هنگام طراحی و توسعه مباحث ارور هندلینگ وب‌سایت کاملاً امکان‌پذیر بوده و مشاهده دیگر عباراتی نظیر 500 Error ،HTTP Error 500 ،500 That’s an error ،Temporary Error (500) و یا تنها کد خطای 500 دور از انتظار نیست.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، کدهای خطای متفرقه نظیر 403 Forbidden و … در حالت کلی اشاره به منبعی ویژه جهت عیب‌یابی و آگاهی از مشکل دارند، اما خطای فوق از این مهم بی‌بهره بوده و علت آن ممکن است به هزار و یک دلیل مختلف بازگردانی گردد، حال چگونه می‌توان به رفع آن پرداخت؟

در پاسخ باید گفت که یک کاربر به‌عنوان مراجعه‌کننده در مرتفع‌سازی مشکل به هیچ عنوان نمی‌تواند مفید واقع شود، زیرا همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد پیغام خطای فوق مستقیماً با سمت وب‌سایت و سرویس‌دهنده آن مرتبط بوده و مدیران نسبت به رفع آن باید اقدام نمایند.

برخی از وب‌سایت‌های مختلف با عنایت به نوع پیکربندی و ابزارهای عیب‌یابی نصب شده ممکن است به‌صورت کاملاً خودکار به رفع بعضی از مشکلات بپردازند، بر همین اساس بارگذاری مجدد سایت با استفاده از کلید F5 در بسیاری از نرم‌افزارهای مرورگر و یا گزینه مربوطه در نوار درج آدرس به‌عنوان اولین راه‌حل موجود پیشنهاد می‌شود. به‌عنوان مثال منبع بروز خطای فوق ممکن است از تعداد اتصالات فراوان افراد مختلف در آن واحد نشأت گیرد که این مهم پس از گذشت چند دقیقه و یا حتی چند ثانیه و قطع ارتباط برخی با سرویس‌دهنده به‌طور خودکار رفع می‌گردد. علاوه بر آن بارگذاری مجدد وب‌سایت گاهی اوقات به‌عنوان عاملی در خود مرتفع‌سازی موانع دسترسی به محتویات نیز دخیل است، زیرا وجود برخی از مشکلات لحظه‌ای در سرور ممکن است صفحه‌ای ناقص و دارای پیغام‌های خطای مختلفی را برای مرورگر ارسال نمایند که این مهم نرم‌افزار سمت مشتری را از تفسیر و درک صحیح آن باز داشته و نتیجه آن در قالب کد اشاره شده نمایان می‌گردد، لذا بارگذاری مجدد وب‌سایت به ارسال دوباره درخواست از جانب کاربر و دریافت پاسخ مناسب از سرویس‌دهنده منتهی می‌گردد که این مهم خود می‌توان به رفع مشکل منتهی شود.

مرتفع‌سازی خطای 500 Internal Server Error حقیقتاً باید از جانب مدیران و گردانندگان وب‌سایت و سرویس‌دهنده میزبان آن صورت پذیرفته و کاربران در اکثر مواقع تنها می‌توانند به شکیبایی جهت رفع مشکل مبادرت ورزند. درصورتی‌که بازه زمانی تداوم خطا با افزایش غیرمنطقی همراه گشته است، احتمال عدم آگاهی مدیران وب‌سایت از مشکل پیش آمده با قوت بیشتری همراه شده و مراجعه‌کنندگان در این حالت با برقراری تماس از طریق شماره تلفن همراه، نشانی شناسایی شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مربوطه و … می‌توانند در اطلاع‌رسانی مراتب نقش ویژه‌ای را به خود اختصاص دهند (این مهم در وب‌سایت‌های پویا و دینامیک نظیر رسانه‌های خبری که پیوسته از جانب تیم تحریریه آن مورد به‌روزرسانی قرار می‌گیرند از احتمال کمتری برخوردار است).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید