در حال کار کردن بر روی معماری Zen 5

در حال کار کردن بر روی معماری Zen 5


کمپانی AMD با عرضه پردازنده‌های RYZEN خود، هر چند که برخی مشکلاتی را در ابتدای کار داشت، اما توانست انقلابی عمل کند. این کمپانی پس از سری اول از پردازنده‌های RYZEN اخیرا از سری RYZEN 2000 خبر داده است. از سوی دیگر، این کمپانی به تازگی از کار کردن بر روی معماری ZEN 5 نیز همه را مطلع کرده است. در ادامه این مطلب با سخت افزار همراه باشید.

Zen 5

طبق ویدیویی طبلیغاتی که اخیرا از سوی کمپانی AMD، از سالگرد نخستین سری از پردازنده‌های RYZEN منتشر شده، این کمپانی در حال حاضر بر روی معماری ZEN 5 کار می‌کند. این در حالی است که AMD هنوز پردازنده‌های RYZEN 2000 را عرضه نکرده است. و همچنین، طبق نقشه راه، در سال دیگر این کمپانی قرار است تا پردازنده‌های مبتنی بر ZEN 3 را با فناوری ساخت 7 نانومتر عرضه کند. پیش از این خبری از عرضه و یا اشاره‌ای حتی به حضور پردازنده‌های سری ZEN 5 از سوی این کمپانی نشده، اما با این حال شایعات حضور این سری دیده شده است. حال می‌دانیم، کمپانی AMD برنامه بسیار گسترده‌ای را برای پردازنده‌های RYZEN خود در پیش رو دارد.

همانطور که در وبسایت VideoCardZ اشاره شده بود، پردازنده‌های سری ZEN 5 با در پنجمین آرشیو پردازنده‌های مبتنی بر ریزمعماری X86 قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر، طبق اطلاعات در دسترس قرار گرفته، معماری Zen 4 یک نوع رفرش از معماری Zen 3 خواهد بود. در حال حاضر، نقشه راه این کمپانی به معماری Zen 3 منتهی می‌شود.

با این حال، معماری Zen 5 در آینده نزدیکی مشاهده نخواهد شد و احتمالا این معماری ذکر شده را در سال 2022 خواهیم دید.

منبع: Guru3D

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید