دلیل قطعی جهانی فیس‌بوک و اینستاگرام چه بود؟

دلیل قطعی جهانی فیس‌بوک و اینستاگرام چه بود؟


اینستاگرام

درست دو روز قبل، از دسترس خارج شدن جهانی شبکه اجتماعی فیس‌بوک و بسیاری از سرویس‌ها و پلتفرم‌های وابسته به آن نظیر واتس‌اپ، اینستاگرام و … همگان، به‌خصوص کاربران ایرانی را با نگرانی‌های بسیار همراه ساخت. برخی بر این عقیده بوده‌اند که اختلال در خدمات‌دهی فیس‌بوک و سرویس‌های وابسته ناشی از حملات مختلف انجام پذیرفته به سرورهای این شبکه جهت سرقت اطلاعات به شمار رفته و کاربران ایرانی نیز مشکل را مرتبط با کابوس همیشگی و دیرینه خود، یعنی فیلترینگ می‌دانستند، اما بر طبق جدیدترین بیانیه منتشره از جانب توسعه‌دهندگان فیس‌بوک، تغییر پیکربندی سرورهای این شرکت عامل اصلی اختلال جهانی در خدمات‌رسانی صحیح و بی‌عیب و نقص بوده است. بر طبق جدیدترین توییت منتشره از جانب فیس‌بوک:

“نتیجه تغییر پیکربندی یکی از سرورهای شرکت در دو روز گذشته منجر به بروز اختلال به‌صورت جهانی در دسترسی به بسیاری از اپلیکیشن‌ها و خدمات شد. مشکلات پیش آمده اکنون به‌طور کامل رفع و سیستم‌های مورد نیاز در حال طی نمودن عملیات بازیابی و ریکاوری خود هستند. ما عمیقاً از ناراحتی پیش آمده متأسف بوده و از صبر همگان سپاس‌گزاریم.”

به نظر می‌رسد که در حال حاضر تمامی خدمات و سرویس‌های فیس‌بوک به حالت عادی خود بازگشته و همانند گذشته در حال خدمات‌رسانی به کاربران هستند. مشکلات این‌چنینی در مورد فیس‌بوک و پلتفرم‌های وابسته به آن بسیار نادر بوده و هر چند سال یک بار ممکن است رخ دهند، اما با توجه به تعداد کاربران و گستردگی شبکه، بروز حتی کوچک‌ترین اختلال به مدت 15 دقیقه می‌تواند به صورت جهانی احساس شود. بر طبق گزارش‌های منتشره از جانب رسانه CNN، قطعی پیش آمده بیش از 14 ساعت به طول انجامیده است.

منبع: Ubergizmo

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید