دوربین‌های DSLR در برابر باج‌افزارها آسیب‌پذیر هستند

دوربین‌های DSLR در برابر باج‌افزارها آسیب‌پذیر هستند


براساس گزارش امنیتی جدیدی، به نظر می‌رسد امکان نصب باج‌افزار بر روی دوربین حرفه‌ای DSLR وجود دارد. به همین دلیل کمپانی کانن یک به‌روزرسانی فرمویر جدید را برای دوربین‌های خود منتشر کرده است. باج‌افزارها در واقع بخشی از یک بدافزار محسوب می‌شوند که هدفشان آسیب زدن به دستگاه و اطلاعات ذخیره شده در آن نیست.

باج‌افزار کاربر را مجبور می‌کند تا به فرد مهاجم پول بدهد. در واقع این حملات معمولا در دسکتاپ‌ها و دستگاه‌های موبایل انجام گرفته و از کاربران درخواست باج می‌کنند. اما این لزوما به معنای مصون بودن سایر دستگاه‌ها و پلتفرم‌ها نیست. روند باج‌افزارها رو به رشد بوده و متاسفانه کاربران با عدم آپدیت به موقع دستگاه‌های خود، به پیشرفت سریع‌تر آنها کمک می‌کنند. از سوی دیگر، بسیاری از کاربران بر روی سیستم خود آنتی‌ویروس مناسبی ندارند و از آن بدتر برخی کمپانی‌ها نیز انتشار وصله‌های امنیتی را پس از پایان دوره پشتیبانی محصول، متوقف می‌کنند.

شاید برایتان کمی غافلگیرکننده باشد اما دوربین‌ها یکی از انواع دستگاه‌هایی هستند که این روزها جزو اهداف اصلی نویسندگان باج‌افزارها قرار گرفته‌اند. این دوربین‌ها معمولا تصاویر شخصی و خصوصی ما را در خود نگهداری می‌کنند و بنابراین فرد مهاجم با یک حمله مناسب می‌تواند به راحتی قربانی را مجبور به پرداخت باج کند.

باج‌افزارها

موسسه Check Point گزارشی را منتشر کرده که در آن روش‌های افرادی که حملات باج‌افزاری را با استفاده از پروتکل تبادل تصویر در دوربین‌های DSLR انجام می‌دهند، معرض شده است. همان‌طور که می‌دانید برخی از دوربین‌های دی‌اس‌ال‌آر جدید نظیر Canon EOS 80D از قابلیت وای‌فای بهره می‌برند. اگرچه دوربین‌های DSLR کانن با سیستم عامل انحصاری DRYOS این شرکت عرضه می‌شوند، اما هنوز هم به پروتکل‌های شناخته شده‌ای مانند PTP به منظور بهره‌گیری از اتصالات وای‌فای و یو‌اس‌بی نیاز دارند.

کانن در حال کار بر روی این مشکل بوده و در حال حاضر توصیه‌ای که به کاربران دوربین‌های DSLR می‌شود این است که از اتصال به شبکه‌های بی‌سیم ناشناخته و غیر امن خودداری کنید. علاوه بر این، سعی کنید همواره فرمویر دوربین خود را به‌روز نگه دارید.

منبع: news.softpedia

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید