رفع خطای Performing a TLS Handshake هنگام بارگذاری صفحات اینترنتی توسط مرورگر

رفع خطای Performing a TLS Handshake هنگام بارگذاری صفحات اینترنتی توسط مرورگر


ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که نرم‌افزار مرورگر مورد علاقه یتان ناگهان از نمایش محتوای برخی و یا تمامی وب‌سایت‌های اینترنتی عاجز بوده و بستر بارگذاری خود را در مرحله Performing a TLS Handshake متوقف می‌نماید، اما علت این امر چیست و چرا برنامه از گشودن سایت‌های مورد نظر باز می‌ماند؟ جهت درک بیشتر این موضوع بهتر است تا با پروتکل فوق آشنایی بیشتری پیدا نماییم.

پروتکل لایه امنیت انتقال داده یا به‌عبارتی‌دیگر TLS که مبنای برقراری ارتباط آن بر پایه فرآیند Handshake تدارک یافته است در حالت کلی به‌منظور دستیابی به فرآیندهای احراز هویت و تبادل کلیدهای لازمه جهت برقراری ارتباط در فیمابین مشتری و سرویس‌دهنده و یا از سرگیری نشست‌های هم‌اکنون در حال اجرا ایفای نقش نموده و وجود آن بسیار ضروری به شمار می‌رود. اصطلاح پروتکل در شبکه‌های کامپیوتری در حالت کلی به‌نوعی ارتباط مجازی شکل گرفته در بین کلاینت و سرور اطلاق می‌شود که نحوه انجام این مهم جهت اتمام عملیات اتصال لازم تلقی می‌گردد، حال هنگامی‌که درخواستی جهت نمایش محتوای وب‌سایت به قالب سرویس‌دهنده ارسال شده، اما سرور مربوطه بنا به دلایلی از خوانش و پاسخ درخواست عاجز بوده و یا فرآیند تبادل کلیدهای ضروری جهت برقرار ارتباط با موفقیت به پایان نرسد، نرم‌افزار مرورگر در مرحله پیشتر اشاره شده گیر کرده و عملیات بارگذاری آن به‌هیچ‌عنوان به پایان نمی‌رسد که نتیجه آن در عدم گشودن سایت (و یا نمایش آن با تأخیر بسیار فراوان) نمود پیدا می‌کند؛ اما راه‌حل این مهم چیست؟

علت اصلی این امر در بسیاری از مواقع به تنظیم پروکسی‌های اشکال‌دار و یا خارج از اعتبار در سطح سیستم‌عامل و یا نرم‌افزارهای مرورگر باز می‌گردد که فرآیند برقراری ارتباط موفقیت‌آمیز با سرور با عنایت به آن صورت نپذیرفته و پیغام Performing a TLS Handshake به نمایش در می‌آید. تنظیم پروکسی توسط هر نرم‌افزاری در رایانه شخصی می‌تواند تدارک یافته و لزوم انجام آن به کاربر و به‌صورت دستی مربوط نمی‌باشد، بنابراین اگر مرورگر مورد علاقه شما تا روز گذشته تمامی وب‌سایت‌های مراجعه‌ای را بدون هیچ‌گونه مشکلی به نمایش در آورده، اما در صبح هنگام رفتار دیگری را از خود هویدا کرده است، تنظیم پروکسی توسط برنامه‌ای بدون آگاهی فرد محتمل می‌باشد.

نرم‌افزارهای مرورگر نوین و امروزی از جمله فایرفاکس، کروم و … از قابلیت پشتیبانی از عملیات تنظیم پروکسی به‌طور داخلی پشتیبانی کرده و این مهم را در سطح بالاتری از زمینه سیستم‌عامل برای کاربران خود فراهم می‌آورند، اما درصورتی‌که مشکل اشاره شده به‌صورت کاملاً ناگهانی بروز پیدا کرده و شخص از علت آن ناآگاه است، سِت گشتن پروکسی در سطح تنظیمات ویندوز انتظار می‌رود.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در کادر کوچک جدید نمایان شده عبارت Control Panel را وارد نمایید؛ مشاهده می‌کنید که محیط کنترل پنل سیستم‌عامل ویندوز به نمایش در می‌آید.

حال در صفحه جدید نمایان شده بر روی آیکون Internet Options کلیک نمایید؛ پنجره به نمایش در آمده به‌طور کلی دربردارنده تنظیمات مربوط به دسترسی شبکه اینترنت توسط رایانه شخصی می‌باشد.

TLS

اکنون در پنجره گشوده شده ابتدا به سربرگ Connections مراجعه و سپس بر روی گزینه LAN settings از قسمت انتهایی صفحه کلیک نمایید.

TLS

فعال بودن گزینه Use a proxy server for your LAN در زیرمجموعه بخش Proxy Server و وجود مقادیری در کادرهای آدرس و پورت به معنای تنظیم نوعی پروکسی نامعتبر می‌باشد که فرآیند ارتباط صحیح در بین مشتری و سرویس‌دهنده به‌واسطه آن اتفاق نمی‌افتد. بر همین اساس جهت رفع مشکل کافی است تا مقادیر موجود در کادرهای مذکور را با پروکسی دیگری تعویض کرده و یا در صورت نیاز گزینه Automatically detect settings را فعال نمایید (این مهم تنظیمات رایانه و شبکه را به‌صورت کاملاً خودکار و بدون در نظرگیری هرگونه پروکسی خوانده و دسترسی به اینترنت را همانند گذشته برقرار می‌نماید).

TLS

حال پس از تغییر مقادیر اشاره شده کافی است تا به‌منظور ذخیره‌سازی تنظیمات بر روی کلید OK کلیک نمایید. راه‌اندازی مجدد رایانه شخصی به دلیل انجام تغییرات به‌صورت کاملاً بلادرنگ لازم و ضروری نمی‌باشد.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، نرم‌افزارهای مرورگر امروزی قابلیت پشتیبانی از تنظیم پروکسی را در سطح بالاتری از سیستم‌عامل فراهم آورده‌اند، اما ست گشتن مقادیر به‌صورت خودکار توسط دیگر برنامه‌ها و یا سرویس‌های داخلی ویندوز در قالب آن‌ها کمتر انتظار رفته و این مهم اغلب از جانب کاربر باید انجام پذیرد. بر همین اساس درصورتی‌که دستورالعمل فوق در رفع مشکل فوق مفید واقع نشد، پیشنهاد می‌شود تا تنظیمات داخلی نرم‌افزارهای مرورگر مورد استفاده نظیر فایرفاکس، کروم و … را نیز بررسی نمایید (پیشنهاد می‌شود که در مرورگر فایرفاکس ابتدا عبارت About:config را در کادر درج آدرس تایپ کرده و سپس با یافتن گزینه network.proxy.proxy_over_tls، مقدار آن را به false یا به‌عبارتی‌دیگر غیرفعال تغییر دهید).

TLS

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید