رفع خطای The File is Too Large for the Destination File System در ویندوز

رفع خطای The File is Too Large for the Destination File System در ویندوز


یکی از شایع‌ترین مشکلات پیش آمده هنگام کپی و انتقال فایل‌های گوناگون در سیستم‌عامل ویندوز نمایش خطای “The File is Too Large for the Destination File System” است که هیچ‌گونه گزینه‌ای را برای ادامه فرآیند در اختیار فرد قرار نداده و عملیات را به‌صورت کامل با اختلال همراه می‌کند. این خطا که اغلب هنگام انتقال فایل به درون حافظه‌های فلش و یا هارد دیسک‌های اکسترنال بروز پیدا می‌کند به نحوه چگونگی پیکربندی قالب فرمتی درایو مقصد بازگشته و تنها راه موجود برای رفع آن نیز در تغییر این قالب نهفته است.

رفع خطای The File is Too Large for the Destination File System در سیستم‌عامل ویندوز

اغلب حافظه‌های فلش و یا دیسک‌های سخت اکسترنال به‌منظور سازگاری بیشتر با قابلیت حمل به‌صورت پیش‌فرض از جانب کارخانه سازنده با قالب فرمتی FAT (و یا FAT 16) و یا FAT32 روانه بازار شده و در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند. دو قالب اشاره شده در حالت کلی از محدودیت‌های گوناگونی برخوردار می‌باشند که یکی از آن‌ها به خطای فوق و کپی نمودن فایل‌های بزرگ باز می‌گردد. محدودیت تک فایل در فرمت FAT برابر دو گیگابایت در نظر گرفته شده و این میزان در مورد فرمت FAT32 به چهار گیگابایت افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که قالب فرمتی NTFS تقریباً از هیچ‌گونه ضعفی در این مورد رنج نبرده و محدودیت هر فایل آن به 16 ترابایت افزایش پیدا کرده است، اما از آنجایی که این فرمت توسط ویندوز شناخته می‌شود، بنابراین در بین درایوهای ذخیره‌ساز اکسترنال از محبوبیت آن‌چنانی برخوردار نمی‌باشد.

سیستم‌عامل ویندوز در پس‌زمینه خود اندازه فایل‌ها و قالب‌های فرمتی درایوهای متصله به رایانه شخصی را بررسی کرده و به‌منظور جلوگیری از بروز مشکلات نمایش خطاهای گوناگون را به انجام می‌رساند. هنگامی‌که یک فایل بزرگ‌تر از 4 گیگابایت توسط شخص کپی شده و در یک حافظه فلش مبتنی بر فرمت FAT32 پیست (Paste) شود، از آنجایی که اندازه محتوا از حداکثر محدودیت قالب فرمتی بیشتر است، خطای The File is Too Large for the Destination File System به نمایش درآمده و از ادامه عملیات جلوگیری می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که این محدودیت فقط در قالب یک فایل برقرار بوده و چندین فایل مجموع حجم بیشتر از چهار گیگابایت شامل آن نمی‌شوند (به عنوان مثال امکان کپی نمودن تعداد پنج فایل یک گیگابایتی به درون فلش مموری و یا هارد دیسک اکسترنال FAT32 میسر می‌باشد).

از جمله ساده‌ترین روش‌های موجود جهت رفع این مشکل می‌توان به شکستن فایل بزرگ (به عنوان مثال 10 گیگابایت) به چندین فایل کوچک‌تر (به عنوان مثال پنج فایل دو گیگابایتی) اشاره کرد، اما از آنجایی که این امکان در تمام اوقات به عنوان یک گزینه مطرح نیست، لذا تغییر فرمت درایو از FAT32 به NTFS در اغلب اوقات پیشنهاد می‌شود. پیش از پرداختن به ادامه موضوع باید خاطر نشان کرد که فرمت NTFS توسط بسیاری از دستگاه‌های چندرسانه‌ای مختلف همچون سیستم پخش خودرو، تلویزیون و … شناخته نشده و درایو مربوطه باید مبتنی بر FAT32 باشد.

تغییر قالب یک درایو ذخیره‌ساز خارجی از FAT32 به NTFS در حالت کلی توسط دو روش “فرمت” و یا “تبدیل” آن قابل انجام است که پاک‌سازی اطلاعات در دستورالعمل اول اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

روش اول: تغییر فرمت دیسک از FAT32 به NTFS

این روش منجر به پاک‌سازی و حذف تمامی اطلاعات موجود درون حافظه فلش و یا دیسک سخت شده و غیرقابل بازگردانی می‌باشد، بنابراین پیشنهاد تا پیش از شروع عملیات از اطلاعات مهم و ارزشمند خود نسخه پشتیبانی را تهیه فرمایید.

ابتدا فلش مموری و یا هارد دیسک اکسترنال مورد نظر را به رایانه شخصی خود متصل کنید.

حال به نرم‌افزار مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز (کلیدهای ترکیبی Windows + E) مراجعه کرده و سپس بر روی آیکون درایو متصله کلیک راست کرده و از طریق منوی نمایان شده گزینه Format را انتخاب کنید.

رفع خطای The File is Too Large for the Destination File System در سیستم‌عامل ویندوز

حال در پنجره جدید به نمایش درآمده کافی است تا قالب فرمتی دیسک را از طریق منوی کشویی File System به گزینه “NTFS” تغییر داده و سپس بر روی کلید Start جهت شروع روند عملیات کلیک کنید. در صورت نیاز برای اتمام زودهنگام فرآیند فرمت پیشنهاد می‌شود تا گزینه Quick Format را نیز فعال کنید.

رفع خطای The File is Too Large for the Destination File System در سیستم‌عامل ویندوز

در نهایت پس از اتمام عملیات و تغییر موفقیت‌آمیز فرمت دیسک به قالب NTFS، می‌توانید بدون نگرانی از بابت نمایش دوباره خطا به انتقال فایل‌های بزرگ خود به درون فلش مموری و یا هارد دیسک اکسترنال بپردازید.

روش دوم: تبدیل فرمت دیسک از FAT32 به NTFS

این روش و دستور اشاره در ادامه منجر به تغییر ساختار فرمتی دیسک خارجی شده و اطلاعات دست نخورده باقی می‌مانند، اما باز هم بروز مشکلات گوناگون و حذف ناخواسته برخی از فایل‌ها اجتناب‌ناپذیر بوده و لذا پیشنهاد می‌شود تا پیش از شروع عملیات از اطلاعات مهم و حیاتی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ابتدا منوی CMD را با دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای سیستم‌عامل اجرا کنید. برای این منظور کافی است تا کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc را فشرده و سپس در پنجره جدید نمایان شده از طریق سربرگ File گزینه Run New Task را انتخاب نمایید.

حال در پنجره کوچک جدید نمایان شده ابتدا گزینه “Create this task with administrative privileges” را فعال کرده و پس از تایپ عبارت CMD در کادر Open بر روی گزینه OK کلیک کنید.

رفع خطای The File is Too Large for the Destination File System در سیستم‌عامل ویندوز

حال در منوی جدید نمایان شده عبارت زیر را تایپ کرده و سپس کلیک اینتر را بفشارید (عبارت X را با حرف منتسب به درایو فلش مموری و یا هارد دیسک اکسترنال جایگزین نمایید):

convert X: /fs:ntfs /nosecurity

رفع خطای The File is Too Large for the Destination File System در سیستم‌عامل ویندوز

در نهایت کافی است تا برای شروع عملیات کلید اینتر را فشرده و تا پایان روند فرآیند صبر کنید. در صورت موفقیت‌آمیز بودن عملیات خط فرمان مجدداً به مسیر قبلی خود بازگشته و امکان تایپ دستورات دیگر میسر می‌شود. حال می‌توانید برای خروج از منوی CMD عبارت Exit را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید.

اکنون قالب فرمتی درایو خارجی تغییر کرده و امکان انتقال فایل‌های بزرگ‌تر از 4 گیگابایت به درون آن میسر شده است. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که این محدودیت مربوط به قالب فرمتی FAT32 بوده و داخلی یا خارجی بودن درایو تأثیری را در نمایش خطا به خود اختصاص نمی‌دهد، بنابراین اگر فرمت پارتیشن‌های هارد دیسک اینترنال نیز FAT32 باشد، امکان انتقال فایل‌های بزرگ‌تر از چهار گیگابایت بین درایوها (به عنوان مثال از D به F) میسر نمی‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید