رفع مشکل مصرف بی‌رویه منابع سخت‌افزاری رایانه توسط سرویس Superfetch در ویندوز 10

رفع مشکل مصرف بی‌رویه منابع سخت‌افزاری رایانه توسط سرویس Superfetch در ویندوز 10


مصرف‌کنندگان سیستم‌عامل ویندوز 10 از هنگام عرضه تاکنون با مشکلات کوچک و بزرگ فراوانی دست و پنجه نرم کرده و با وجود سپری گشتن قدمت تقریباً طولانی مدت و مرتفع سازی بسیاری از موارد موجود، برخی از ناهنجاری‌های جاری هنوز هم قربانیانی را در دام خود گرفتار ساخته و زمینه بروز آزار و اذیت کاربران را فراهم می‌آورند.

برخی از مصرف‌کنندگان دهمین نسخه از سیستم‌عامل محبوب کمپانی مایکروسافت در طی گزارش‌هایی مصرف بی‌رویه و بیش از حد واحد پردازنده مرکزی، سخت‌افزار دیسک سخت و یا حافظه اصلی رایانه شخصی خود توسط دسته فرآیندهای Service Host: Local System (Network Restricted) را اظهار داشته‌اند که شدت آن گاهی اوقات فعالیت ویندوز را کاملاً از حرکت باز ایستانده و چهارچوب نرم‌افزاری را غیرقابل استفاده می‌نماید، اما علت این مهم چیست و چگونه می‌توان به مرتفع سازی آن پرداخت؟

Superfetch

کمپانی مایکروسافت به‌منظور افزایش سرعت آماده به‌کاری اپلیکیشن‌های پر استفاده کاربران اقدام به توسعه و افزودن فرآیندی تحت عنوان Superfetch به لایه‌های زیرین محصول خود نموده است. فرآیند نامبرده در حالت کلی با نظارت بر نحوه اجرای نرم‌افزارهای گوناگون از جانب کاربر و استخراج الگوی استفاده وی، تمامی فایل‌ها و محتویات منتسب به آن‌ها را به‌صورت کاملاً خودکار شناسایی و در قالب حافظه اصلی (رم) بارگذاری می‌نماید که این خود منجر به افزایش سرعت اجرای اپلیکیشن در استفاده‌های آتیه می‌شود، اما فرآیند مذکور ممکن است گاهی اوقات دست‌خوش تغییراتی قرار گرفته و ظهور باگ‌هایی در ساختار آن به دگرگونی عملکرد پیش‌فرض و مصرف بیش از اندازه منابع سخت‌افزاری رایانه شخصی از جمله پردازنده مرکزی، دیسک سخت و حافظه اصلی منجر گردد که ساده‌ترین روش عیب‌یابی و رفع مشکلات را می‌توان در غیرفعالسازی آن جستجو کرد؛ بر همین اساس تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای به آشنایی با نحوه چگونگی انجام آن بپردازیم.

پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع باید این نکته را خاطر نشان کرد که عملکرد فرآیند Superfetch به‌گونه‌ای تدارک یافته است تا تنها در ساختار دیسک‌های سخت (هارد دیسک) شروع به کار کرده و در هنگام استفاده از دیگر سخت‌افزارهای پرسرعت ذخیره‌ساز اطلاعات همچون دیسک‌های جامد (SSD) غیرفعال می‌باشد. نکته فوق سناریو وجود دیسک جامدی در پیکربندی رایانه شخصی را شامل نشده و اجرای سیستم‌عامل ویندوز از قالب آن امری ضروری به شمار می‌رود (به‌عنوان مثال اگر شخصی از دیسک جامد کم حجمی جهت نصب سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای خود استفاده کرده و سپس دیسک سخت دیگری را جهت بایگانی و ذخیره‌سازی اطلاعات بزرگ خود به کار گیرد، فرآیند مذکور به‌صورت خودکار غیرفعال است، اما عکس این مهم به هیچ عنوان صادق نمی‌باشد).

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان گردیده عبارت Services.msc را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که پنجره دسترسی به خدمات سیستم‌عامل ویندوز نمایان می‌گردد.

فهرست نمایان گردیده را به سمت پایین هدایت و سپس فرآیند Superfetch را به‌منظور دسترسی به پنجره خواص آن بگشایید.

Superfetch

اکنون کافی است تا در جهت غیرفعالسازی کامل فرآیند فوق بر روی کلید Stop کلیک نمایید، اما پیش از آن پیشنهاد می‌شود تا به‌منظور جلوگیری از اجرای خودکار آن در هنگام روشن‌سازی دوباره رایانه شخصی و یا راه‌اندازی مجدد آن در آینده گزینه Disabled را نیز از طریق منوی کشویی Startup Type انتخاب نمایید.

حال پس از کلیک نمودن بر روی کلید OK، رایانه شخصی را به‌منظور اعمال صحیح تغییرات انجام پذیرفته و کاهش مصرف منابع سخت‌افزاری جاری یک مرتبه راه‌اندازی مجدد نمایید.

Superfetch

فرآیند Superfectch در زمینه افزایش سرعت اجرا و آماده به‌کاری برخی از نرم‌افزارهای پر استفاده در سناریوهای ایده آل تأثیرات مختلفی را می‌تواند به سمت و سوی خود روانه ساخته و عدم اختلال در فعالیت عادی آن لازم و ضروری به شمار می‌رود، بر همین اساس پیشنهاد می‌شود تا دستورالعمل نوشته فعلی را تنها درصورتی‌که منبع بروز مشکلات به قابلیت مذکور و دیگر فرآیند وابسته آن یعنی Service Host: Local System (Network Restricted) مربوط می‌شود طی کرده و نسبت به غیرفعالسازی آن اقدام نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید