رفع پیغام خطای No Libraries Found در نرم‌افزار طراحی مدار پروتئوس (Proteus)

رفع پیغام خطای No Libraries Found در نرم‌افزار طراحی مدار پروتئوس (Proteus)


جهت مرتفع‌سازی پیغام خطای اشاره شده کافی است تا بر روی فایل اجرایی نرم‌افزار در محیط دسکتاپ و یا منوی استارت کلیک راست کرده و سپس با استفاده از گزینه Run as administrator به اجرای آن بپردازید. اکنون مراحل آماده‌سازی محیط برنامه جهت شبیه‌سازی مدار را طی کرده و پس از اتمام آن اقدام به فراخوانی المان‌ها از طریق کتابخانه نمایید (مسیر Place > Component > From Libraries)، مشاهده می‌کنید که پنجره فهرست المان‌ها به‌راحتی نمایان گشته و پیغام خطا دیگر به نمایش در نمی‌آید.

پروتئوس (Proteus) نامی کاملاً آشنا برای دانشجویان مهندسی سخت‌افزار و تمامی دیگر رشته‌های دربردارنده دروس شبیه‌سازی، طراحی و توسعه مدارات الکترونیکی بوده و کمتر کسی را می‌توان یافت که در یکی زیرشاخه‌های مهندسی به مطالعه پرداخته و عنوان نرم‌افزار مذکور را تا به حال نشنیده باشد.

نرم‌افزار پروتئوس که در زمینه طراحی، ساخت و همچنین شبیه‌سازی زمان حقیقی طیف وسیعی از انواع و اقسام مدارات الکترونیکی مورد توسعه قرار گرفته است تاکنون جوایز و همچنین تحسینات بسیار فراوانی را نیز از جانب مجامع و مصرف‌کنندگان به سمت و سوی خود روانه نموده است، اما همان‌طور که وجود مشکلات و باگ‌های گوناگون جزئی جدایی‌ناپذیر از تمامی محصولات نرم‌افزاری به شمار می‌روند، برنامه نامبرده نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

همان‌طور که مستحضر هستید عملکرد نرم‌افزار طراحی مدار پروتئوس برپایه برخورداری از انواع و اقسام کتابخانه‌های میزبان المان‌های الکترونیکی و معادلات مربوطه جهت اجرا و شبیه‌سازی بلادرنگ آن‌ها نهفته است، لذا عدم نصب و یا فراخوانی صحیح حتی یک کتابخانه در ایجاد مشکلات مختلف دسترسی به طرح‌های قطعات سخت‌افزاری و اتمام ناقص طراحی تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد. یکی از مشکلات تقریباً رایج نرم‌افزار مذکور که هنگام اقدام به استفاده از مؤلفه‌های الکترونیکی حاضر در کتابخانه‌ها از مسیرهای مختلفی (به‌عنوان مثال کلیک راست نمودن بر روی صفحه طراحی مدار و سپس مراجعه به نشانی Place > Component > From Libraries) بروز پیدا می‌کند نمایش پیغام خطای No Libraries Found و فراخوانی ناقص نشانی کتاب‌خانه‌ها می‌باشد.

پروتئوس

نمایش پیغام خطای اشاره شده همان‌طور که از متن آن بر می‌آید به عدم یافت فهرست کتاب‌خانه‌های مربوطه توسط نرم‌افزار هنگام جستجو در دایرکتوری مناسب بازگردانی می‌گردد، اما گاهی اوقات بروز مشکلاتی در دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای به‌وسیله سیستم‌عامل نیز ممکن است سهمی را در این مهم به خود اختصاص دهد. نرم‌افزار پروتئوس در هنگام نصب فهرستی از تمامی کتاب‌خانه‌های پیش‌فرض و مورد نیاز خود را نیز به‌طور کاملاً خودکار بارگذاری نموده و نمایان گشتن پیغام خطای مذکور در بسیاری از مواقع به وجود مشکلی در قالب برنامه مرتبط نمی‌گردد، بنابراین نحوه مرتفع‌سازی آن نیز توسط روش دیگری که ادامه قصد پرداختن به آن را در سر داریم انجام می‌پذیرد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که توضیحات نوشته فعلی در صورتی می‌توانند مفید واقع شوند که عملیات نصب نرم‌افزار با موفقیت پایان پذیرفته و لیست کتابخانه‌های المان‌های الکترونیکی نیز به‌صورت کاملاً نصب گشته باشند.

نسخه هشتم نرم‌افزار پروتئوس و تمامی بسته‌های به‌روزرسانی و سرویس پک‌های عرضه گشته برای آن در مسیر نصب تغییراتی را به خود دیده و موقعیت فهرست کتابخانه‌های آن اکنون به یکی از مسیرهای عمیق سیستم‌عامل ویندوز منتقل گشته است، بر همین اساس ازآنجایی‌که دسترسی عادی توسط کاربر به این دسته از نشانی‌ها جهت جلوگیری از بروز اشکال در عملکرد ویندوز میسر نبوده و تمهیداتی برای این مهم باید صورت پذیرند، لذا برنامه پروتئوس نیز هنگام فراخوانی کتابخانه‌های خود از طریق محیط نرم‌افزار با قطع دسترسی توسط سیستم‌عامل مواجه شده و کاربر با خطای No Libraries Found رو به رو به رو می‌‎گردد که خوشبختانه راه حلی بسیار آسان در پس پرده آن نیز نهفته است.

دسترسی به محتویات ریشه‌ای سیستم‌عامل توسط کاربر با استفاده از کلیک راست نمودن بر روی فایل اجرایی برنامه‌ها و سپس انتخاب گزینه Run as administrator صورت می‌پذیرد، بر همین اساس ازآنجایی‌که نرم‌افزار پروتئوس نیز در هنگام فراخوانی فهرست کتابخانه‌های خود اقدام به دسترسی به بخش نامبرده می‌نماید، لذا جهت مرتفع‌سازی پیغام خطای اشاره شده کافی است تا بر روی فایل اجرایی نرم‌افزار در محیط دسکتاپ و یا منوی استارت کلیک راست کرده و سپس با استفاده از گزینه Run as administrator به اجرای آن بپردازید. اکنون مراحل آماده‌سازی محیط برنامه جهت شبیه‌سازی مدار را طی کرده و پس از اتمام آن اقدام به فراخوانی المان‌ها از طریق کتابخانه نمایید (مسیر Place > Component > From Libraries)، مشاهده می‌کنید که پنجره فهرست المان‌ها به‌راحتی نمایان گشته و پیغام خطا دیگر به نمایش در نمی‌آید.

پروتئوس

پست های مرتبط

2 دیدگاه در “رفع پیغام خطای No Libraries Found در نرم‌افزار طراحی مدار پروتئوس (Proteus)”

  1. محمد مهدی

    سلام واقعا متشکرم خیلی تو اینترنت گشتم واقعا دستتون درد نکنه

  2. احمد

    دمت گرم . عالی بود

دیدگاه خود را بنویسید