شیوه‌ جدید مایکروسافت برای تولید تصاویر مجازی Mixed Reality با وضوح 4K

شیوه‌ جدید مایکروسافت برای تولید تصاویر مجازی Mixed Reality با وضوح 4K


رزولوشن تصاویر مجازی در میدان دید شما یکی از مهم‌ترین المان‌هایی است که تصاویر واقعی با عناصر مجازی ادغام شده را برای شما باورپذیر و تاثیرگذار خواهد کرد. بسیاری از سیستم‌های Mixed Reality به منظور تولید تصاویر از اسکن لیزری توسط سیستم‌های آینه‌ای MEMS استفاده می‌کنند اما فیزیک این سیستم‌ها امکان تولید تصاویری با رزولوشن بالا را بسیار دشوار می‌کند.

رزولوشن بالای تصویر کاملا به سرعت رفلکس آینه و جهتی که نور لیزر می‌تواند حرکت کند بستگی دارد. در پتنتی که توسط مایکروسافت به ثبت رسیده آمده است:

اگرچه تکنولوژی MEMS فعلی یک بازه حداکثری را برای نرخ‌های اسکن آینه تعیین نموده اما با این حال رزولوشن تصاویر Mixed Reality نمایش داده شده را محدود می‌کند. برای مثال یک اسکن افقی با نرخ 27 کیلوهرتز به همراه اسکن عمودی 60 هرتزی نهایتا قادر است رزولوشن عمودی در حد 720p را تشکیل دهد. این در حالی است که در مورادی که تصویر از فاصله کم دیده می‌شوند به رزولوشن‌های به مراتب بالاتری مانند 1440p و 2160p نیاز خواهد بود، در غیراینصورت ممکن است تصاویر تار و بی‌کیفیت نمایش داده شوند.

Mixed Reality

اگرچه با افزایش نرخ اسکن افقی و عمودی می‌توان تا حدودی رزولوشن تصویر را بالاتر برد اما این کار انرژی مصرفی را به طور محسوسی بالا می‌برد که خب در بسیاری موارد امکان پذیر نخواهد بود. علاوه بر این، نرخ‌های اسکن بالا ممکن است باعث ایجاد محدودیت در زاویه اسکن آینه و دیافراگم شود که طبیعتا در برخی شرایط مشکل‌ساز خواهد شد.

اما به نظر می‌رسد مایکروسافت راهکاری نوین برای این مشکل دارد؛ به جای اینکه آینه با سرعت بیشتری لرزانده شود، می توان از یک لیزر آفست ثانویه کمک گرفت. این کار باعث می‌شود تا رزولوشن تصاویر تشکیل شده تا دو برابر افزایش یابد، بدون اینکه به ارتقا دادن آینه‌ها یا لیزرهای فعلی نیازی وجود داشته باشد.

انتظار می‌رود مایکروسافت نسل جدید هدست‌های واقعیت مجازی HoloLens را اوایل سال میلادی جاری روانه بازار کند. باید صبر کرد و دید آیا این تکنولوژی یا موارد مشابه با آن، در هدست Mixed Reality جدید این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند یا خیر.

  منبع: mspoweruser

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید