عدم نمایش گزینه Run with graphics processor در منو کلیک راست

عدم نمایش گزینه Run with graphics processor در منو کلیک راست


با پیشرفت سخت افزار کامپیوترها کمتر سیستمی را میتوان یافت که پردازنده مرکزی آن یا به اختصار CPU آن، از گرافیک داخلی بی بهره باشد. با این حال تا هم اکنون این پردازنده گرافیکی داخلی در کمتر مواردی در حد و اندازه یک پردازنده گرافیکی مجزا یا به اختصار GPU عمل میکند. پس در سیستم های حرفه ای و یا حتی متوسط، یک پردازنده گرافیکی جدا نیز تعبیه شده است که این موضوع برای لپ تاپ ها نیز مستثنی نیست. اما موضوع دیگری که به میان می آید این است که چرا برای نرم افزار هایی که پردازنده گرافیکی داخلی CPU یا به اختصار iGPU  کافی است به سراغ GPU برویم؟ GPU که مصرف برق به شدت بالایی نسبت به iGPU دارد و خصوصا برای لپ تاپ میتواند یک معضل به حساب بیاید. در این موارد سیستم عامل خود تشخیص میدهد برنامه ای که کاربر باز میکند بهتر است از GPU استفاده نماید یا از iGPU استفاده نماید. اما گاهی اوقات کاربر میخواهد خود انتخاب کند که یک نرم افزار یا بازی با کدام گرافیک اجرا شود که این امر به سادگی شدنی خواهد بود. با سخت افزار همراه باشید.

همانطور که در بالا اشاره شد، از این پس به پردازنده گرافیک داخلی که در CPU قرار داده شده است به اختصار iGPU گفته و به پردازنده گرافیک مجزا یا کارت گرافیک که ارتباطی با CPU ندارد، GPU می گوییم.

در سیستم عامل ویندوز، اگر سیستم شما دارای GPU و iGPU باشد هنگام کلیک راست روی نرم افزارهایی که تکیه بیشتری بر روی توابع گرافیکی دارند (مانند فوتوشاپ، انواع بازی ها، پلیر ها و …) گزینه ای با عنوان Run With Graphics Processor نشان داده میشود که شما انتخاب کنید میخواهید این نرم افزار با کدام یک از این پردازنده های گرافیکی اجرا شود. اما چنانچه GPU شما ساخت شرکت NVIDIA باشد (سری GeForce) ممکن است این گزینه برای شما نمایش داده نشده و باید با مراجعه به تنطیمات کارت گرافیک ، این گزینه را به نمایش در بیاورید.

 

 

برای این منظور از کنار ساعت ویندوز، روی فلش روبه بالا کلیک کنید:

 

سپس روی آیکون NVIDIA Settings کلیک کنید:

 

با مراجعه به منوی Desktop گزینه Add “Run with graphics processor to Context Menu”را کلیک کنید:

 

 

حال با کلیک راست کردن روی آیکون برنامه ها، میتوانید انتخاب کنید این نرم افزار با کدام یک از گرافیک های سیستم شما، GPU یا iGPU باز شود.

 

 

ذکر این نکته ضروری است که نرم افزاری هایی که نیاز به منابع پردازشی گرافیکی زیادی ندارند، مانند Word، Adobe PDF، SHAREit و … حتی با انتخاب شما، با GPU باز نمی شوند.

  اگر تمایل دارید بدانید کدام نرم افزار یا بازی از گرافیک NVIDIA سیستم شما استفاده میکند، به “چه نرم افزارهایی از گرافیک مجزای NVIDIA استفاده میکنند؟” مراجعه نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید