علت توسعه برخی از نرم‌افزارها بر پایه معماری 32 بیت با وجود نسخه 64 بیت از ویندوز چیست؟

علت توسعه برخی از نرم‌افزارها بر پایه معماری 32 بیت با وجود نسخه 64 بیت از ویندوز چیست؟


اگر تاکنون دقت کرده باشید، حتماً به این نکته نیز پی برده‌اید که با وجود انتشار نسخه 64 بیت از پلتفرم‌های مطرح جهان نظیر ویندوز، بسیاری از نرم‌افزارهای موجود هنوز هم بر پایه معماری 32 بیت توسعه یافته و از آن قوانین آن پیروی می‌کنند، اما علت این مهم چیست و چرا عملیات طراحی برخی از اپلیکیشن‌های موجود، حتی در عصر نوین فعلی هنوز ارتقاء پیدا نکرده است؟ آیا امکان اجرای برنامه‌های 32 بیت در نسخه‌های 64 بیت از چهارچوب‌های عظیم نرم‌افزاری امکان‌پذیر می‌باشد؟ آیا نصب نسخه‌های 64 بیت از سیستم‌عامل ویندوز به جای نسخه‌های 32 بیت از آن توصیه می‌شود؟

64 بیت

یکی از اصلی‌ترین دلایل توسعه طیف وسیعی از نرم‌افزارهای حال حاضر بر پایه معماری 32 بیت عملیات طراحی دوباره برنامه و کامپایل نمودن کدهای مورد نیاز آن می‌باشد. نسخه‌های 64 بیت از سیستم‌عامل ویندوز در حالت کلی از اپلیکیشن‌های مبتنی بر معماری 32 بیت نیز پشتیبانی کرده و امکان اجرای آن‌ها را با استفاده از لایه‌ای شبیه‌سازی تحت عنوان WOW64 میسر می‌سازند، اما عکس این مهم (اجرای نرم‌افزارهای 64 بیت در نسخه‌های 32 بیت از سیستم‌عامل ویندوز) به دلیل عدم وجود لایه مذکور مطلقاً امکان‌پذیر نمی‌باشد.

قدمت برخی از نرم‌افزارهای محبوب حال حاضر به پیش از عرضه نسخه‌های 64 بیت از سیستم‌عامل ویندوز باز می‌گردد و از آنجایی که فرآیند انتقال یک اپلیکیشن به معماری فوق باید از پایه و با طراحی دوباره و نوشتن برخی از کدهای جدید صورت پذیرد، لذا بسیاری از توسعه‌دهندگان این مهم را به انجام نرسانده و به پشتیبانی از نسخه 32 بیت اپلیکیشن خود مبادرت می‌ورزند. توسعه دوباره یک نرم‌افزار بر پایه معماری 64 بیت نیازمند منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، پردازشی، نیروی انسانی و … بوده و علاوه بر آن میزان پشتیبانی و خدمت پس از فروش محصول نیز با عنایت به وجود دو فایل اجرایی مجزا و نصب آن توسط کاربران مختلف مشقت‌های بیشتری را برای توسعه‌دهندگان به ارمغان می‌آورد.

با توجه به توضیحات پاراگراف پیشین می‌توان دریافت که فرآیند توسعه محصولات نرم‌افزاری بر پایه معماری 64 بیت تا حدود فراوان و به‌نوعی کاملاً به توسعه‌دهندگان باز می‌گردد، اما آیا الزامی در این موضوع وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت که برای طیف تقریباً وسیعی از اپلیکیشن‌های مختلف خیر. نسخه‌های 64 بیت از سیستم‌عامل ویندوز ویژگی‌های بسیار فراتری را با خود به ارمغان می‌آورند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به امنیت فراتر و آدرس‌دهی بیشتر از چهار گیگابایت از حافظه اصلی (رم) رایانه شخصی اشاره کرد (نسخه‌های 32 بیت از سیستم‌عامل ویندوز در حالت کلی تنها می‌توانند به چهار گیگابایت از حافظه اصلی سیستم دسترسی پیدا کرده و این مهم در مورد نرم‌افزارهای گوناگون نیز صادق می‌باشد).

64 بیت

نرم‌افزارهای مستعد بروز حملات و همچنین آن دسته از برنامه‌هایی که با اطلاعات حیاتی کاربران سر و کار دارند باید به‌منظور تضمین امنیت مصرف‌کنندگان خود به معماری 64 بیت ارتقاء یافته و این موضوع مستقیماً بر عهده توسعه‌دهندگان می‌باشد. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، نسخه‌های 32 بیت از سیستم‌عامل ویندوز و همچنین نرم‌افزارهای مختلف از امنیت پایین‌تری در مقایسه با معماری 64 بیت برخوردار می‌باشند. بسیاری از محصولات نرم‌افزاری محبوب و بسیار پر استفاده نظیر آفیس، فتوشاپ، افترافکت، iTunes، نرم‌افزارهای مرورگر و … هم‌اکنون به‌منظور امنیت کاربران خود به معماری 64 بیت ارتقاء پیدا کرده و عمیقاً مشترکان خود را توصیه به نصب فایل اجرای مربوطه در صورت استفاده از نسخه‌های 64 بیت از ویندوز و یا سیستم‌عامل مورد علاقه (مکینتاش، لینوکس و …) می‌نمایند، زیرا لایه‌های امنیتی فراتر معماری 64 بیت در افزایش ایمنی بیشتر محصولات در برابر بروز حملات مختلف از جانب افراد سودجو، باج‌افزارها و … بسیار تأثیرگذار می‌باشند.

نکته دیگری که در ارتقاء و یا توسعه نرم‌افزار بر پایه معماری 64 بیت باید مورد توجه قرار گیرد میزان فضای مورد نیاز نرم‌افزار از حافظه اصلی رایانه می‌باشد. برخی از محصولات نرم‌افزاری نظیر بازی‌های رایانه‌ای به حجم عظیمی از حافظه اصلی سیستم جهت عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص خود نیازمند بوده و از آنجایی که معماری 32 فقط قابلیت آدرس‌دهی چهار گیگابایت از رم را دارا می‌باشد، لذا ساختار برنامه باید مبتنی بر معماری 64 بیت توسعه پیدا نماید. از جمله دیگر مثال‌های موجود در این باره می‌توان به نرم‌افزارهای ویرایشگر و پردازشگر عظیم نظیر فتوشاپ، مایا، مایکروسافت آفیس و … اشاره کرد که با دسترسی به گنجایش بیشتری از حافظه اصلی سیستم، انعطاف‌پذیری و همچنین افزایش سرعت بسیار فراتری را برای مصرف‌کنندگان خود می‌توانند به ارمغان آورند. لازم به ذکر نیست که تحقق این مهم منوط به وجود ماژول‌های حافظه رم به‌صورت فیزیکی در بطن چهارچوب کیس می‌باشد.

بسیاری از نرم‌افزارهایی که همچنان بر پایه معماری 32 بیت قابل دسترس می‌باشند به دلیل عدم نیاز به مزیت‌های به ارمغان آورده شده توسط معماری 64 بیت مورد ارتقاء قرار نگرفته‌اند. به‌عنوان مثال طیف وسیعی از اپلیکیشن‌های کوچک به هیچ عنوان نیازمند دسترسی به بیش از چهار گیگابایت حافظه اصلی سیستم نبوده و میزان گنجایش مورد نیاز آن‌ها ممکن است از صد مگابایت نیز فراتر نباشد، بنابراین توسعه برنامه برای نسخه‌های 64 بیت از پردازنده‌های مرکزی، صرفه نظر از افزایش امنیت آن‌چنان مزیت‌های چشمگیری را با خود به ارمغان نمی‌آورد. مسئله ایمنی نیز در نوع خود موضوع قابل بحث و نیازمند تحقیقات مختلفی به شمار می‌رود. یک محصول نرم‌افزاری با توجه به ساختار خود درزمینهٔ دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران باید بستر امنی را فراهم آورد؛ اگرچه ارتقاء به معماری 64 بیت به‌عنوان یکی از الزامات مهم و حیاتی برای توسعه‌دهندگان محصولات نرم‌افزاری محسوب نمی‌شود، اما طراحان برای حفظ امنیت مصرف‌کنندگان خود خواسته یا ناخواسته باید زیرساخت‌های ایمنی موجود را با بهبودهایی همراه سازند، اما این موضوع در حوزه نرم‌افزارهای کاربردی و کوچک که تنها عملکرد یا عملکردهای محدودی را به انجام رسانده و با اطلاعات شخصی کاربران سر و کار ندارد آن‌چنان ضروری تلقی نمی‌شود.

64 بیت

پیشتر اشاره شد که اجرای نرم‌افزارهای 32 بیت در قالب نسخه 64 بیت از سیستم‌عامل ویندوز با استفاده از لایه‌ای شبیه‌سازی تحت عنوان WOW64 به بهترین شکل ممکن انجام پذیرفته و هیچ‌گونه نگرانی از این بابت برای کاربران وجود ندارد. در انتها پیشنهاد می‌شود تا حدالامکان و در صورت برخورداری رایانه شخصی از قدرت پردازشی مناسب، در سریع‌ترین زمان ممکن سیستم‌عامل رایانه شخصی خود را به نسخه 64 بیت ارتقاء دهید (اگرچه طیف بسیاری از نرم‌افزارهای مورد استفاده برخی ممکن است مبتنی بر ساختار 32 بیت باشند، اما ماهیت 64 بیت ویندوز به‌تنهایی درزمینهٔ افزایش امنیت کلی و همچنین دسترسی به برخی دیگر از قابلیت‌های ویژه بسیار تأثیرگذار می‌باشد). علاوه بر آن در هنگام جستجو و دانلود نرم‌افزارهای مورد نیاز خود، در صورت وجود نسخه‌ای 64 بیت از برنامه به دریافت آن مبادرت ورزید، در غیر این صورت به استفاده از نسخه 32 بیت از آن اقدام نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید