علت نمایش پیغام اخطار استفاده از کوکی در هنگام مراجعه به برخی از وب‌سایت‌ها چیست؟

علت نمایش پیغام اخطار استفاده از کوکی در هنگام مراجعه به برخی از وب‌سایت‌ها چیست؟


اگر شما نیز از آن دسته افرادی به شمار می‌روید که بسیار به جستجوی شبکه گسترده اینترنت پرداخته و مطالب و محتویات فراوانی را با استفاده از آن دریافت می‌نمایید، حتماً تاکنون با برخی از وب‌سایت‌هایی که پیغام‌هایی را در خصوص ذخیره‌سازی فایل‌های کوکی (Cookie) در قالب رایانه شخصی به نمایش در می‌آورند نیز برخورد کرده و با خود اندیشیده‌اید که علت وجود چنین پیام‌های اخطاری چیست. کوکی‌ها امروزه با شدت دو چندانی توسط بسیاری از وب‌سایت‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و به‌نوعی یکی از زیرساخت‌های اساسی نحوه عملکرد اینترنت به شمار می‌روند، بنابراین نمایش این دسته از پیغام‌ها توسط برخی از سایت‌ها به نظر بی‌فایده می‌آید، این‌طور فکر نمی‌کنید؟

اگر پاسخ شما بله است پس چرا الگوی فوق هنوز هم از جانب برخی تحت استفاده قرار می‌گیرد؟ جهت درک بهتر موضوع و پاسخ به سؤال فوق بهتر است تا ابتدا با واژه کوکی و علت وجود آن در قالب شبکه گسترده اینترنت آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

یک کوکی اینترنتی در حالت کلی بسته‌ای متشکل از مقادیر متنی مختلف به شمار می‌رود که با استفاده از نرم‌افزار مرورگر در قالب یک فایل متنی در حافظه رایانه شخصی فرد مراجعه‌کننده ذخیره‌سازی و نگهداری می‌گردد. کوکی‌ها در ماهیت خود از ابزارهای جاسوسی بهره نبرده و تنها سابقه‌ای از داده‌های عملکردی منتسب به سخت‌افزارهای رایانه و قابلیت‌های آن جهت فزونی سرعت و تسهیل برخی از ویژگی‌ها همچون به خاطر سپردن مراجعه پیشین فرد و فعال‌سازی امکاناتی نظیر حفظ اطلاعات ورود وی به حساب کاربری خود در وب‌سایت (لاگین)، عدم نمایان‌سازی برخی از پیغامات تکراری، ذخیره‌سازی اولویت‌های نمایش قالب بر طبق تغییرات انجام شده (همچون تغییر پوسته) و … در مراجعه آینده کاربر به قالب آن وب‌سایت را فراهم می‌آورد که در نوع خود بسیار حیاتی تلقی می‌گردد.

تصور کنید که یکی از سایت‌های محبوب و دوست داشتنی خود را پس از ایجاد تغییرات فراوان در آن در مراجعه آینده خود مجدداً با قالب پیش‌فرض مشاهده نمایید، آیا این مهم بسیار آزاردهنده به شمار نمی‌رود؟ (به‌خصوص در بستر انجمن‌ها و فروم‌ها که حذف تاپیک‌ها و مطالب پیشتر خوانده شده از فهرست آینده امری بسیار مهم محسوب می‌شود).

کوکی

اکنون با توجه به تمامی توضیحات تاکنون مطرح شده، کوکی‌ها اگرچه در حالت کلی بی‌خطر تلقی گشته و امکانات فراوانی را در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند، اما برخی از وب‌سایت با ایجاد تغییراتی در قالب آن‌ها به‌نوعی می‌توانند پارامترهای حریم خصوصی و یا حتی امنیتی افراد را با مخاطره همراه سازند، اما چگونه؟

کوکی‌ها می‌توانند رشته‌های اطلاعاتی طویل و درازی از وب‌سایت‌های مورد مراجعه فرد و اقدامات انجام گرفته از جانب وی در قالب آن‌ها را به‌صورت متن در خود به ثبت رسانده و سپس تمامی داده‌های مربوطه بدون اطلاع فرد به دیگر سایت‌ها نیز منتقل شده و تحت اشتراک قرار گیرند، این در حالی است که این دسته از اطلاعات برای تبلیغ‌کنندگان و افراد فعال در حوزه مذکور بسیار ارزشمند تلقی گشته و زمینه طراحی و توسعه پروفایل‌های شخصی پایه‌ای برای افراد جهت نمایش تبلیغات و بنرهای تبلیغاتی مرتبط با الگوی جستجو و اقدامات فرد را حتی بدون ورود (لاگین) وی به حساب‌ خود در داخل وب‌سایت‌ها فراهم می‌آورد.

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که برای اولین بار به قالب وب‌سایتی مراجعه کرده و با وجود اینکه تاکنون هیچ‌گونه عملی را در بستر آن به انجام نرسانده و حتی حساب کاربری شخصی خود را با استفاده از آن نیز ایجاد ننماییده‌اید، سیل انبوه بنرهای تبلیغاتی قابل مشاهده در حاشیه‌ها و اطراف وب‌سایت با نحوه الگوی جستجوی شما و محصولات پیشتر مشاهده شده مرتبط و همسان می‌باشد (این مهم بیشتر توسط فروشندگان اینترنتی و خرده فروشان مورد استفاده قرار می‌گیرد).

داده‌های به ثبت رسیده در متون کوکی اطلاعات شخصی افراد همچون نام، نام خانوادگی، نام کاربری، آدرس ایمیل و … را شامل نشده (مگر طراحان سایت از قصد چنین محتویاتی را به ثبت رسانند) و لذا اشتراک فایل‌ها از منظر کلی در قالب تعرض به حریم خصوصی دسته‌بندی نمی‌گردد، اما نمایش تبلیغات مزاحم و ثبت الگوهای جستجوی فرد در زمینه بروز ناراحتی برای بسیاری از افراد تأثیراتی را می‌تواند به خود اختصاص دهد.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شده، فایل‌های کوکی در زمینه تسهیل روند جستجوی افراد تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص داده و عملکرد صحیح اکثر وب‌سایت‌ها عملاً به آن‌ها گره خورده است. اگرچه امکان غیرفعالسازی قابلیت ثبت و ذخیره‌سازی فایل‌های کوکی توسط نرم‌افزار مرورگر امکان‌پذیر می‌باشد، اما بروز آزار و اذیت‌های فراوان ناشی از آن در آینده (همچون نیاز به ورود مجدد به حساب کاربری وب‌سایت‌ها، عدم حفظ اطلاعات و …) انجام این مهم را برای طیف وسیعی از کاربران مشکل می‌نماید.

اکنون‌که با واژه کوکی و اهمیت آن در شبکه گسترده اینترنت آشنایی پیدا کردیم، به ابتدای مقاله بازگشته و سؤالات مطرح شده پیرامون موضوع را با یکدیگر مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر فایل‌های کوکی امروزه در قالب یکی از اساسی‌ترین زیرساخت‌های عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص بسیاری از وب‌سایت‌های مختلف دسته‌بندی گشته و طیف فراوانی از انواع سایت‌های گوناگون به هر حال از آن استفاده می‌نمایند، پس دلیل نمایش پیغام اخطار در هر بار مراجعه کاربر به محیط بعضی از وب‌سایت‌ها چیست؟

کوکی

پاسخ این سؤال را باید در قوانین وضع شده پیرامون حفظ پارامترهای حریم خصوصی و ارتباطات الکترونیکی کشورها و بسترهای عضو اتحادیه اروپا جستجو نماییم. در سال 2002، قوانین وضع شده پیرامون فاکتورهای نامبرده از جانب اتحادیه مذکور دست خوش تغییرات فراوانی قرار گرفت که یکی از خطوط موجود در میان انبوه دستورالعمل‌های مربوطه نیز الزام وب‌سایت‌ها به کسب اجازه کاربران در خصوص ذخیره‌سازی اطلاعات در قالب فایل‌های کوکی در رایانه‌های شخصی آنان و همچنین حوزه استفاده از آن داده‌ها را شامل گشته است. ازآنجایی‌که زمینه‌های استفاده از فایل‌های کوکی با گستردگی فراوانی همراه است، این خود بدان معنی است که بسیاری از وب‌سایت‌های بزرگ و سرویس‌های عضو اتحادیه اروپا به‌منظور ادامه روند فعالیتی خود باید پیغام اخطار استفاده از کوکی را هنگام مراجعه کاربران در مقابل دیدگان آن‌ها قرار دهند.

پیغام اخطار استفاده از کوکی توسط وب‌سایت‌های عضو اتحادیه اروپا پیشتر از محدودیت‌های بیشتری رنج برده و بستر مربوطه در صورت عدم کسب رضایت کاربر به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانست فایل‌های خود در رایانه شخصی وی ذخیره‌سازی نماید، اما با افزایش اهمیت کوکی‌ها و همچنین فزونی گستردگی زمینه‌های به کارگیری آن‌ها، تغییرات و اصلاحات انجام پذیرفته در قالب قوانین از شدت محدودیت‌ها کاسته و بدنه آن را به تنها نمایش پیام کاهش داده است، این مهم بدان معنی است که کسب رضایت کاربر جهت انتقال فایل‌های کوکی دیگر به‌عنوان فاکتوری اساسی مطرح نمی‌باشد، اما نمایان گشتن پیغام اخطار در مقابل دیدگان وی جهت آگاهی از موضوع فوق همچنان امری ضروری به شمار می‌رود.

بر طبق نظر توسعه‌دهندگان و فراهم آورندگان محتوا، نمایش پیغام اخطار استفاده از کوکی پس از هر بار مراجعه کاربر به قالب وب‌سایت امری بی‌فایده تلقی گشته و به غیر از افزایش سربار طراحی و … هیچ‌گونه مزیت دیگری را با خود به ارمغان نمی‌آورد. این مهم همانند دوربین امنیتی می‌باشد که با استفاده از بلندگو در هر بار عبور افراد از مقابل آن پیغام “من حرکتت رو تحت نظارت دارم” را اعلام می‌دارد، آیا این مهم به نظر شما ضروری است؟ به‌خصوص که بسیاری از دیگر وب‌سایت‌های خارج از اتحادیه اروپا هیچ‌گونه پیغام اخطاری را به مراجعه‌کنندگان خود نشان نمی‌دهند.

بر طبق نظرسنجی‌های صورت داده شده، توسعه‌دهندگان وب‌سایت‌ها حتی از کاهش محدودیت‌ها به تنها نمایش یک پیغام نیز ناراضی بوده و این مهم را بی‌فایده می‌پندارند، لذا بیانیه‌های منتشره پیرامون اصلاحات جدید قوانین حفظ حریم خصوصی و ارتباطات الکترونیکی اتحادیه اروپا حکایت از آن دارد که این مهم ممکن است در آینده‌ای نزدیک به تنها خوانش خودکار تنظیمات نرم‌افزار مرورگر در خصوص کسب اجازه به‌منظور ردیابی اطلاعات در قالب کوکی‌ها نزول پیدا کرده و الزام نمایش پیغام اخطار نیز از مراحل طراحی حذف گردد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید