علت نمایش پیغام ناایمن بودن شبکه وای‌فای توسط ویندوز 10 چیست؟

علت نمایش پیغام ناایمن بودن شبکه وای‌فای توسط ویندوز 10 چیست؟


اگر به‌تازگی ویندوز 10 خود را به بیلد May 2019 به‌روزرسانی کرده باشید، ممکن است با پیغام عدم امنیت شبکه محلی وای‌فای نیز برخورد داشته و سیستم‌عامل اعلان‌های مختلفی را در این باره به اطلاع شما رسانده باشد، اما علت نمایش پیغام یا پیغام‌های فوق چیست و چگونه می‌توان نسبت به رفع آن‌ها اقدام کرد؟

علت اصلی نمایش پیغام اعلان عدم امنیت شبکه خصوصی وای‌فای به تنظیم پروتکل‌های رمزگذاری ضعیف و منسوخ شده از جمله WEP و WPA-TKIP باز می‌گردد که به دلیل الگوریتم‌های سهل‌انگارانه در پس‌زمینه طراحی و توسعه آن‌ها و افزایش درصد احتمال نفوذ به شبکه در حال حاضر به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شوند. بسته به‌روزرسانی May 2019 سیستم‌عامل ویندوز 10، صرفه نظر از تنظیم بودن رمز عبور جهت اتصال به شبکه وای‌فای به بررسی پروتکل‌های رمزگذاری مورد استفاده پرداخته و در صورت مشاهده استفاده از رویه‌های نامبرده، اقدام به نمایش پیغام ناایمن بودن شبکه با متن زیر می‌نماید:

“این شبکه وای‌فای در حال استفاده از استانداردی قدیمی و خارج از پشتیبانی می‌باشد. ما پیشنهاد می‌کنیم تا به شبکه دیگری متصل شوید.”

علت نمایش پیغام ناایمن بودن شبکه وای‌فای توسط ویندوز 10 چیست؟

تنظیم گذرواژه عبوری جهت اتصال به شبکه وای‌فای از اهمیت بسیار بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، زیرا علاوه بر جلوگیری از دسترسی افراد بیگانه و استفاده از ترافیک اینترنت شخصی، در رمزگذاری اطلاعات و فراهم آوردن سدهایی جهت انسداد امکان مشاهده اطلاعات ارسالی و دریافتی توسط افراد سودجوی حاضر در محیط نیز تأثیرگذار می‌باشد، اما چرا استفاده از استانداردهای WEP و TKIP در حال حاضر پیشنهاد نمی‌شود؟ در پاسخ باید گفت که گروه Wi-Fi Alliance در سال 1999 میلادی تصویب پروتکل WEP را در دستور کار خود قرار داده و مجوز استفاده عمومی از آن در قالب دستگاه‌های مودم و روتر جهت افزایش امنیت شبکه را صادر نموده است؛ این مهم بدان معنی است که قدمت استاندارد فوق از سیستم‌عامل ویندوز XP، شبکه یوتیوب و حتی نسخه اولیه دستگاه iPod نیز بیشتر بوده و مدت زمان طولانی از عمر آن گذشته است. تصویب استاندارد WPA-TKIP در سال 2002 انجام پذیرفته و لذا این پروتکل نیز در زمره رویه‌های منسوخ شده قرار گرفته است.

هنگامی‌که پروتکل‌های رمزگذاری برای اولین بار به‌صورت عمومی در دسترس قرار گرفتند، بسیاری از دستگاه‌های اتصال به شبکه نظیر مودم و روترهای گوناگون با توجه به قوانین کشور ایالات‌متحده آمریکا استحکام پروتکل WEP را تنها به 64 بیت محدود نمودند، این در حالی است که استاندارد WPA به استفاده از رویه‌های رمزگذاری 256 بیت پرداخته و از درجه ایمنی بسیار بالاتری برخوردار می‌باشد. امنیت پروتکل WEP با گذشت زمان دست‌خوش بهبودهای مختلفی قرار گرفته است، اما ایمنی آن از همان لحظه عرضه اولیه نیز اندک بوده و در حال حاضر حفره‌های مختلفی نیز در قالب آن کشف شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به نمایش عمومی قابلیت نفوذ به شبکه وای‌فای توسط سازمان FBI در کمتر از چند دقیقه اشاره کرد.

گروه Wi-Fi Alliance به‌منظور امنیت بیشتر شبکه و فراهم آوردن ایمنی فراتر اقدام به تصویب پروتکل WPA-TKIP در سال 2002 میلادی نمود، اما متأسفانه زیرساخت‌های دو استاندارد فوق از شباهت‌های بسیار یا به عبارتی دیگر یکسانی با یکدیگر برخوردار بوده و لذا رویه‌های مورد استفاده جهت نفوذ به شبکه‌های ایمن شده توسط پروتکل WEP در قالب شبکه‌های WPA-TKIP نیز قابل اجرا می‌باشند، لذا استفاده از آن نیز به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

در حال حاضر عنوان قدرتمندترین و جدیدترین پروتکل رمزگذاری شبکه وای‌فای متعلق به WPA2 بوده و این جایگاه به‌زودی از آن نسخه سوم استاندارد فوق، یعنی WPA3 می‌شود.

چگونه می‌توان از نمایش پیغام اعلان ویندوز جلوگیری کرد؟

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، سیستم‌عامل ویندوز 10 در صورت آگاهی از استفاده وای‌فای از پروتکل‌های رمزگذاری WEP و WPA-TKIP اقدام به نمایش پیغام اعلانی در خصوصی ناایمن بودن شبکه می‌نماید که روش رفع آن به‌سادگی تغییر استاندارد قابل انجام می‌باشد.

برای این منظور کافی است تا به تنظیمات پیکربندی مودم خود مراجعه کرده و سپس پروتکل رمزگذاری شبکه وای‌فای را به WPA2 تغییر دهید. در صورتی که دستگاه مورد استفاده شما از قدمت بالایی برخوردار بوده و به پشتیبانی از پروتکل نامبرده نپرداخته است، توصیه می‌شود تا جهت امنیت بیشتر خود در اسرع وقت نسبت به جایگزینی آن با محصولی جدیدتر اقدام نمایید. پیشنهاد می‌شود تا از انتخاب پروتکل‌های دارای پسوند TKIP (حتی در گزینه‌های WPA2) جلوگیری کرده و به انتخاب موارد دارای استاندارد AES بپردازید. در صورت عدم پشتیبانی دستگاه مودم از پروتکل WPA2-AES (یا WPA2-PSK)، پیشنهاد می‌شود تا به انتخاب سطح پایین‌تر آن، یعنی WPA-AES بپردازید.

 علت نمایش پیغام ناایمن بودن شبکه وای‌فای توسط ویندوز 10 چیست؟

تغییر پروتکل رمزگذاری شبکه وای‌فای و یا تهیه و خرید یک دستگاه مودم جدید دیر یا زود باید انجام پذیرد، زیرا کمپانی مایکروسافت در نظر دارد تا جهت افزایش امنیت کاربران خود، قابلیت پشتیبانی از استانداردهای WEP و WPA-TKIP را به‌زودی پایان داده و در صورت به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز 10 به بیلدهای آینده، امکان اتصال به شبکه‌های وای‌فای ایمن شده توسط پروتکل‌های نامبرده توسط رایانه و یا دستگاه‌های مبدأ دیگر میسر نمی‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید