فایل NTUSER.DAT چیست و آیا امکان پاک‌سازی آن وجود دارد؟

فایل NTUSER.DAT چیست و آیا امکان پاک‌سازی آن وجود دارد؟


اگر تاکنون به پوشه محتویات منتسب به‌حساب کاربری خود در سیستم‌عامل ویندوز مراجعه کرده باشید، حتماً به این مهم پی برده‌اید که فایلی تحت عنوان NTUSER.DAT در آن قابل مشاهده می‌باشد، اما دلیل اصلی این مهم چیست و چرا پلتفرم ویندوز به ذخیره‌سازی نسخه‌ای از آن مبادرت می‌ورزد؟

NTUSER.DAT

فایل اشاره شده که در تمامی فولدرهای منتسب به‌حساب‌های کاربری قابل مشاهده است در حالت کلی اطلاعات و داده‌های مرتبط با تنظیمات شخصی استفاده‌کنندگان از یک رایانه مشترک را جهت تمایز آن‌ها از یکدیگر در خود نگهداری می‌نماید. هنگامی‌که حساب کاربری جدیدی در زیرمجموعه ویندوز ایجاد می‌شود، سیستم‌عامل به‌منظور ذخیره‌سازی جداگانه مؤلفه‌های سفارشی هر حساب از یکدیگر نظیر آیکون‌های صفحه دسکتاپ، تنظیمات، اپلیکیشن‌های پیش‌فرض و … اقدام به ایجاد یک فایل NTUSER.DAT در پرونده هر حساب کاربری کرده و به نوشت و حفظ اطلاعات در قالب آن مبادرت می‌ورزد. عملیات به‌روزرسانی، ویرایش، تولید و بارگذاری فایل اشاره شده توسط سیستم‌عامل ویندوز به‌صورت کاملاً خودکار انجام شده و فرد در انجام آن هیچ‌گونه نقشی را به خود اختصاص نمی‌دهد، بنابراین پاک‌سازی و یا ویرایش دستی آن به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

هر بار که شخص به تغییر و شخصی‌سازی نحوه رفتار ویندوز و نرم‌افزارهای نصب شده، از جمله تصویر پس‌زمینه صفحه دسکتاپ، وضوح تصویر نمایشگر و … بپردازد، سیستم‌عامل باید اطلاعات موجود را به‌منظور یادآوری و بارگذاری مجدد آن‌ها در آینده در موقعیتی از حافظه اصلی (رم) یا دائمی (دیسک سخت) رایانه شخصی ذخیره‌سازی نماید. این وظیفه در ابتدا با اعمال تغییرات انجام پذیرفته در رجیستری سیستم‌عامل و زیرمجموعه مسیر HKEY_CURRENT_USER انجام می‌پذیرد، اما هنگامی‌که شخص به خروج از حساب کاربری و یا خاموش نمودن رایانه شخصی بپردازد، ویندوز به‌صورت کاملاً خودکار مقادیر و اطلاعات موجود را در فایل NTUSER.DAT ذخیره‌سازی می‌نماید. هنگامی‌که سیستم در آینده مجدداً روشن شده و یا حساب کاربری تغییر پیدا نماید، سیستم‌عامل اطلاعات فایل نامبرده را در حافظه اصلی بارگذاری کرده و سپس به اعمال دوباره آن‌ها در رجیستری مبادرت می‌ورزد، در این حالت ویژگی‌های ظاهری و باطنی حساب‌های کاربری و اکانت‌ها از یکدیگر متمایز شده و تداخل شخصی‌سازی با یکدیگر پیش نمی‌آید.

نسخه‌های اولیه و پیشین سیستم‌عامل ویندوز پشتیبانی بسیار منحصر به فردی را از قابلیت چندکاربره به ارمغان نیاورده و تمامی استفاده‌کنندگان از یک رایانه مشترک هنگام ورود به محیط سیستم‌عامل با صفحه دسکتاپ (و برخی از مؤلفه‌های قابل سفارشی‌سازی) یکسانی رو به رو می‌شده‌اند، اما خوشبختانه این مهم با افزایش نسل و پای در میدان گذاشتن ورژن‌های نوین از ویندوز با بهبود فراتری همراه شده و قابلیت سفارشی‌سازی جنبه‌های بیشتری از سیستم‌عامل فراهم آورده شده است.

دسترسی به فایل NTUSER.DAT با مراجعه به مسیر C:Users و فولدر دربردارنده عنوان حساب کاربری شما و یا درج عبارت %userprofile% در نوار آدرس اپلیکیشن مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز (فشردن کلیدهای ترکیبی Windows + R) امکان‌پذیر می‌باشد. از آنجایی که فایل اشاره شده دربردارنده اطلاعات مفید و سودمندی جهت تدارک عملکرد صحیح سیستم می‌باشد، لذا در حالت مخفی قرار داشته و برای مشاهده باید گزینه Show Hidden Files فعال شده باشد.

NTUSER.DAT

ذکر این نکته نیز ضروری است که علاوه بر بستر NTUSER.DAT، فایل‌های کوچک دیگری تحت عنوان ntuser.dat.LOG نیز در مسیر اشاره شده قابل مشاهده می‌باشند که اطلاعات آن‌ها منتسب به نسخه پشتیبانی تهیه شده از مقادیر فایل اصلی (NTUSER.DAT) است. هنگامی‌که فرد به تغییر تنظیمات منتسب به‌حساب کاربری خود مبادرت می‌ورزد، ویندوز اطلاعات جدید را در فایل اصلی ذخیره‌سازی می‌کند، اما پیش از آن و به‌منظور جلوگیری از بروز مشکلات، رونوشتی از اطلاعات قبل را در فایل‌های کوچک ذکر شده نگهداری می‌نماید.

آیا پاک‌سازی فایل NTUSER.DAT امکان‌پذیر می‌باشد؟

در پاسخ باید گفت که بله، اما انجام آن به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود، زیرا اطلاعات موجود در بطن آن بسیار لازم و ضروری برای حساب کاربری به شمار می‌روند. سیستم‌عامل ویندوز در جهت اتمام فرآیند بارگذاری کامل اکانت مورد نیاز از وابستگی شدیدی به فایل فوق برخوردار بوده و پاک‌سازی آن بدون شک به خرابی حساب کاربری منتهی می‌شود. در این حالت هنگامی‌که فرد برای ورود به اکانت خود تلاش می‌کند، پیغامی در خصوص عدم وجود امکان فرآیند ورود به نمایش درآمده و ورود دوباره به‌حساب نیز منجر به نمایش مجدد پیام خطا می‌شود.

NTUSER.DAT

در صورتی که فایل NTUSER.DAT پاک شده و سپس فرد دارای دسترسی مدیریتی به‌منظور مرتفع‌سازی آن اقدام به تولید فایل خام جدیدی تحت عنوان و پسوند اولیه نماید، عدم وجود اطلاعات و مقادیر به گیرکردن یا اصطلاحاً لوپ شدن ویندوز در فرآیند پیکربندی اولیه منتهی شده و ورود به‌حساب کاربری به هیچ عنوان به پایان نمی‌رسد، بنابراین اکیداً پیشنهاد می‌شود که از پاک‌سازی فایل فوق جلوگیری به عمل آورده و در صورت عدم نیاز به‌حساب کاربری، اقدام به حذف آن از طریق منوی تنظیمات نمایید.

NTUSER.DAT

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، به‌روزرسانی فایل مورد بحث به‌صورت کاملاً خودکار توسط ویندوز صورت می‌پذیرد، لذا ویرایش دستی آن در صورت عدم آشنایی با فرامین و دستورات ممکن است به خرابی بخشی از فایل و بروز مشکلات اشاره شده منتهی شود. اگرچه امکان تغییر برخی از مقادیر جهت سفارشی‌سازی تعداد فراوانی از اکانت‌های یکسان در سیستم‌های چند کاربره امکان‌پذیر می‌باشد، اما انجام حتی‌المکان پیشنهاد نمی‌شود.

اگر به خاطر داشته باشید پیشتر خاطر نشان شد که اطلاعات به ثبت رسیده در فایل NTUSER.DAT در حقیقت همان مقادیر و کلیدهای رجیستری سیستم‌عامل ویندوز می‌باشند، بنابراین شخصی‌سازی دستی فایل با استفاده از بستر رجیستری و دنبال نمودن دقیق دستورالعمل‌های موجود در اینترنت بسیار پیشنهاد می‌شود تا ویرایش مستقیم فایل معرفی شده.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید