قانون مور با فناوری ساخت 5 نانومتر پایان نمی‌پذیرد!

قانون مور با فناوری ساخت 5 نانومتر پایان نمی‌پذیرد!


برخلاف گمانه‌زنی‌های مختلف پیرامون طراحی و توسعه پردازشگرهای رایانه‌ای، کمپانی TSMC بر این باور است که دوران قانون مور پایان نپذیرفته و اهمیت آن در این حوزه همچنان حائز اهمیت می‌باشد. علاوه بر این موضوع، کمپانی مذکور تراشه عظیم‌الجثه منحصر به فردی به مساحت 2500 میلی‌متر مربع با برخورداری از تعداد هشت چیپ حافظه HBM و دو پردازشگر بزرگ را نیز در مقابل دید همگان به نمایش درآورده است.

قانون مور

آقای Godfrey Cheng، سرپرست جدید بخش بازاریابی جهانی کمپانی TSMC در طی پستی اظهار داشته است که قانون مور مربوط به کارایی پردازشگرهای رایانه‌ای نبوده و حوزه چگالی ترانزیستورها را تحت پوشش خود درآورده است. در حالی که امکان افزایش سطح عملکرد پردازشگرهای کامپیوتری از طریق فزونی سرعت کلاک و تغییر معماری میسر می‌باشد، این موضوع امروزه بیشتر از طریق افزایش فرآیند موازی‌سازی انجام پذیرفته و لذا نقش مستقیمی را در فزونی اندازه نهایی تراشه به خود اختصاص می‌دهد. این مهم در بهسازی اهمیت چگالی ترانزیستورهای تشکیل‌دهنده ساختار محصولات تأثیرگذار می‌باشد، زیرا ارتباط مستقیم آن با مساحت پردازشگر به‌وضوح قابل مشاهده است.

کمپانی TSMC در تلاش است تا مشکل فوق را از طریق نودهای N5P خود که در حالت کلی نسخه بهبود یافته نود N5 معرفی شده در چندین هفته گذشته به شمار می‌رود مرتفع کرده و آدرس‌دهی نماید. نودهای N5P در مقایسه با نسخه‌های پیشین خود قادرند تا 7 درصد کارایی بیشتر و یا 15 درصد میزان انرژی مصرفی کمتر را در شرایط مشابه به ارمغان آورده و انتظار می‌رود تا فرآیند طراحی آن‌ها زمانی در سال 2021 میلادی پایان پذیرد. آقای چنگ بر این باور است که فناوری فوق از بالاترین چگالی ترانزیستور در میان فرآیندهای موجود در جهان برخوردار می‌باشد، اما لیتوگرافی 7 نانومتر کمپانی اینتل ممکن است پیش از اتمام مراحل ساخت تولید و روانه بازار گردیده باشد. کمپانی TSMC اظهار داشته است که فناوری ساخت 5 نانومتر پایان راه پردازشگرهای رایانه‌ای نبوده و قانون مور در این مرحله پایان نمی‌پذیرد.

منبع: TomsHardware

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید