ماژول رم 16 گیگابایتی DDR5 توسط SK Hynix رونمایی شد

ماژول رم 16 گیگابایتی DDR5 توسط SK Hynix رونمایی شد


کمپانی SK Hynix به تازگی از ماژول حافظه رم DDR5 DRAM خود با ظرفیت 16 گیگابایت رونمایی کرد. این نخستین حافظه از نوع DDR5 می‌باشد که با استانداردهای JEDEC سازگاری دارد. تکنولوژی تولید 1Ynm استفاده شده برای این ماژول‌های جدید پیش‌تر نیز برای ماژول 8 گیگابایتی DDR4 DRAM این شرکت به کار گرفته شد.

این تکنولوژی تولید جدید مزیت رقابتی بسیار خوبی را با SK Hynix می‌دهد. DDR5 نسل جدید استاندارد حافظه‌های DRAM به حساب می‌آید که سرعت‌‌های بسیار بالایی را در اختیار تولید کنندگان قرار می‌دهد. این ماژول‌ها از تراکم بالاتری برخوردار بوده و به نسبت حافظه‌های DDR4 از مصرف انرژی پایین‌تری بهره می‌برد. این ماژول‌های جدید برای استفاده در مقاصدی مانند هوش مصنوعی، بیگ دیتا و یادگیری ماشینی که با تبادل حجم بالایی از داده‌ها سر و کار دارند، گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شوند.

DDR5

کمپانی SK Hynix با موفقیت توانست ولتاژ عملیاتی را از 1.2 به 1.1 ولت کاهش داده و 30 درصد مصرف انرژی پایین‌تری را در ماژول‌های جدید DDR5 نسبت به نسل قبلی ارائه دهد. ماژول 16 گیگابایتی جدید این شرکت از سرعت تبادل اطلاعات 5200Mbps بهره می‌برد که نسبت به 3200Mbps ماژول‌های DDR4 حدودا 60 درصد سریعتر می‌باشند.

این کمپانی با همکاری یکی از تولیدکنندگان شناخته شده چیپست، ماژول‌های RDIMM و UDIMM را برای پلتفرم‌های سرور و کامپیوترهای شخصی تولید نموده است. به گفته موسسه تحلیلی IDC میزان تقاضا برای ماژول‌های DDR5 احتمالا در سال 2020 با افزایش محسوسی مواجه خواهد شد. در واقع انتظار می‌رود 25 درصد از کل بازار DRAM در سال 2021  و 44 درصد در سال 2022 میلادی در اختیار این ماژول‌های حافظه باشد.

منبع: techpowerup

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید