مشاهده فهرست اپلیکیشن‌های دارای دسترسی به موقعیت مکانی تلفن همراه در iOS

مشاهده فهرست اپلیکیشن‌های دارای دسترسی به موقعیت مکانی تلفن همراه در iOS


اپلیکیشن‌های مختلف در سیستم‌عامل iOS و تلفن‌های همراه آیفون از قابلیت ردیابی موقعیت مکانی فرد برخوردار می‌باشند، اما این مهم منوط به اعطای دسترسی به آن‌ها توسط شخص دارنده دستگاه می‌باشد. عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص برخی از بسترهای نرم‌افزاری به قابلیت اشاره شده گره خورده و در صورت قطع امکان ردیابی موقعیت مکانی ممکن است با مشکلات گوناگونی همراه شده و خطاهای مختلفی را از خود به نمایش بگذارند، اما برخی از افراد این مهم را نقض حریم خصوصی خود دانسته و به دنبال غیرفعالسازی آن می‌باشند.

مطمئناً عملکرد نرم‌افزار گوگل مپس بدون دریافت موقعیت مکانی فرد کمی غیرمنطقی به شمار می‌رود، اما برخی از اپلیکیشن‌های مختلف بنا به دلایلی از سطح دسترسی فراتری برخوردار بوده و کمی تعجب‌برانگیز به شمار می‌روند. دسترسی به موقعیت مکانی دستگاه تلفن همراه جهت فراهم آوردن بستر فعالیت امکانات جانبی برخی از برنامه‌ها ضروری به شمار می‌رود، اما برخی ترجیح خود را در غیرفعالسازی و اعمال محدودیت‌های بیشتر بر آن می‌بینند. خوشبختانه سیستم‌عامل iOS امکان نمایش فهرستی از تمامی اپلیکیشن‌های دارای مجوز دسترسی به موقعیت مکانی فرد را فراهم آورده است. از آنجایی که این مهم برای برخی از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای نحوه چگونگی انسداد و یا کاهش سطح دسترسی‌های موجود را با یکدیگر بیاموزیم.

ابتدا منوی تنظیمات (Settings) را گشوده و سپس به دسته‌بندی Privacy مراجعه نمایید؛ مشاهده کنید که گزینه‌های مرتبط با حریم شخصی فرد و دستگاه تلفن همراه به نمایش در می‌آیند.

اکنون در صفحه جدید نمایان شده، مجدداً به دسته‌بندی Location Services مراجعه کنید.

موقعیت مکانی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، صفحه جدید به نمایش درآمده فهرستی از تمامی اپلیکیشن‌های دارای مجوز دسترسی به موقعیت مکانی دستگاه تلفن همراه بعلاوه سطح دسترسی موجود را نمایانگر می‌باشد. سیستم‌عامل iOS امکان دریافت موقعیت مکانی تلفن همراه را تنها در دو صورت هنگام استفاده از نرم‌افزار (محدود) و در حالت پس‌زمینه (نامحدود) فراهم آورده و گزینه پیش‌فرض وابسته به انتخاب فرد در مراحل نصب و راه‌اندازی اولیه برنامه متفاوت می‌باشد.

موقعیت مکانی

اکنون کافی است تا جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سطح دسترسی بسترهای نرم‌افزاری و اعمال محدودیت بر آن‌ها، بر روی اپلیکیشن مورد نظر خود کلیک نمایید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، صفحه جدید نمایان شده تعداد سه گزینه را در زیرمجموعه بخش Allow Location Access در اختیار شما قرار می‌دهد که عملکرد هرکدام از آن‌ها از قرار زیر است:

گزینه Never: اپلیکیشن به هیچ عنوان از مجوز دسترسی به موقعیت مکانی دستگاه تلفن همراه برخوردار نمی‌باشد.

گزینه When Using the App: دسترسی به موقعیت مکانی دستگاه تلفن همراه تنها هنگام اجرای اپلیکیشن و استفاده از آن امکان‌پذیر می‌باشد.

گزینه Alway: اپلیکیشن به‌صورت کامل از مجوز برخوردار بوده و در پس‌زمینه سیستم‌عامل و بدون اجرای خود می‌تواند به موقعیت مکانی تلفن همراه دسترسی پیدا کند.

گزینه‌های اشاره شده با توجه به برچسب خود سطح دسترسی متفاوتی را به اپلیکیشن‌های گوناگون اعطا کرده و قابلیت اعمال محدودیت را به ارمغان آورده است. اکنون کافی است تا جهت غیرفعالسازی کامل دسترسی نرم‌افزارهای مختلف به موقعیت مکانی تلفن همراه، پس از مراجعه مجدد به مسیر اشاره شده و انتخاب اپلیکیشن مورد نظر، گزینه Never را از زیرمجموعه بخش Allow Location Access انتخاب نمایید.

موقعیت مکانی

هنگامی‌که یک اپلیکیشن دارای سطح دسترسی بیشتر در حال ارسال درخواست جهت دریافت موقعیت مکانی دستگاه در پس‌زمینه می‌باشد، سیستم‌عامل iOS پیغام اعلان آبی رنگی را در گوشه سمت چپ یا راست بالای صفحه نمایشگر به‌منظور آگاهی فرد به نمایش در می‌آورد. در صورتی که نوتیفیکیشن اشاره شده در مجاورت نمایشگر نمایان شده و از اپلیکیشن در حال دسترسی به موقعیت آگاه نیستید، کافی است تا یک مرتبه بر روی آن کلیک کنید تا سیستم‌عامل نرم‌افزار مربوطه را اجرا نمایید. اکنون کافی است تا جهت اعمال محدودیت بیشتر بر آن، دستورالعمل نوشته فعلی را مجدداً اجرا و با مراجعه به مسیر اشاره شده، گزینه Never را انتخاب نمایید. مجدداً ذکر این نکته ضروری است که عملکرد صحیح برخی از اپلیکیشن‌ها با قابلیت دسترسی به موقعیت مکانی تلفن همراه گره خورده و در صورت اعمال محدودیت ممکن است به‌صورت کامل یا جزئی از فعالیت باز ایستند.

موقعیت مکانی

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید