مصرف انرژی، دلیل اصلی غیبت پردازنده‌های Comet Lake اینتل در مراسم CES 2019

مصرف انرژی، دلیل اصلی غیبت پردازنده‌های Comet Lake اینتل در مراسم CES 2019


گزارش‌های رسانه‌ها و وب‌سایت‌های مختلف در خصوص غیبت کامل پردازنده‌های سری Comet Lake کمپانی اینتل در مراسم CES سال جاری میلادی مانند یک سیل در حال انتشار در اینترنت می‌باشند، اما علت آن چیست؟ همان‌طور که از اخبار و شایعات پیشتر منتشر شده می‌دانیم، کمپانی اینتل قصد عرضه پردازنده‌های سری Comet Lake به عنوان عضوی از خانواده پردازشگرهای نسل دهم و تحت عنوان 10000 series را دارد. همان‌طور که انتظار می‌رفت، کمپانی‌های بسیاری مادربردهای مبتنی بر سوکت LGA1200 خود را برای رونمایی در طی مراسم CES آماده کرده بودند، اما کمپانی اینتل مطابق با آنچه که یک مشکل تدارکاتی “دقیقه آخر” خوانده است آن‌ها را از معرفی محصولات جدید و تازه‌نفس خود بازداشته است. به نظر می‌رسد که عدم تعهد اینتل در مورد پردازنده‌های سری Comet Lake و غیبت اکوسیستمی برای معرفی تراشه‌های جدید در مراسم امسال باعث خجالت این کمپانی شده‌اند.

مصرف انرژی، دلیل اصلی غیبت پردازنده‌های Comet Lake اینتل در مراسم CES 2019

کمپانی اینتل قصد دارد تا با عرضه پردازنده‌های سری Comet Lake خود تعداد هسته‌های فیزیکی و رشته‌های پردازشی تراشه‌ها را به 10 و 20 عدد در پلتفرم دسکتاپ افزایش دهد، اما توسعه محصولات بر مبنای فناوری ساخت 14 نانومتر که از سی‌پی‌یو‌های نسل ششم سری اسکای‌لیک تاکنون شاهد آن هستیم درزمینهٔ میزان انرژی مصرفی و صرفه‌جویی در راندمان آن دیگر به حداکثر بلوغ خود رسیده و قادر به پاسخ‌گویی بیشتر نمی‌باشد. این مهم از جمله اصلی‌ترین دلایلی است که از جانب منابع مختلف برای نادیده‌گیری کامل این سری از پردازشگرها توسط اینتل عنوان شده‌اند، زیرا 300 وات مصرف انرژی! بدون شک منجر به تعجب همگان می‌باشد.

پردازنده Core i9-10900K به عنوان یک تراشه با توان سطح دو PL2 و مصرف 250 وات طبقه‌بندی شده است که با توجه به نیاز بیشتر یک سی‌پی‌یو در حالت لود، افزایش این میزان به رقم 300 وات و حتی بیشتر پذیرفتنی است!

منبع: TechPowerUP

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید