معرفی نرم‌افزار Everything، ابزاری جهت جستجوی بلادرنگ فایل در سیستم‌عامل ویندوز

معرفی نرم‌افزار Everything، ابزاری جهت جستجوی بلادرنگ فایل در سیستم‌عامل ویندوز


اگر شما نیز از آن دسته افرادی به شمار می‌روید که تعداد هزاران هزار فایل کوچک و بزرگ گوناگون را در رایانه شخصی خود به ثبت رسانده و نشانی اغلب محتویات مختلف را نیز از یاد برده‌اند، بنابراین قابلیت جستجوی ابزار مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز را به‌مانند معجزه‌ای عظیم برای خود تلقی کرده و تاکنون به دفعات مکرر به استفاده از آن پرداخته‌اید.

Everything

جستجوی محتویات توسط ابزار مدیریت فایل یا به عبارتی دیگر File Explorer سیستم‌عامل ویندوز از دیرباز تاکنون به‌عنوان یکی از قابلیت‌های مهم و اساسی با مصرف‌کنندگان همراه بوده است، اما وجود قدمت طولانی نامبرده نیز متأسفانه در افزایش چشمگیر سرعت جستجوی ابزار تأثیرات آن‌چنانی را به خود اختصاص نداده و فرآیند پویش محتویات توسط ویژگی مذکور گاهی اوقات با شتاب بسیار پایینی انجام می‌پذیرد. بسیاری از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای جستجوی فایل عملکرد خود را با فراهم آوردن فهرستی از تمامی محتویات موجود در حافظه دائمی رایانه شخصی و ایندکس نمودن آن‌ها جهت استفاده آینده برقرار می‌سازند، اما ابزار مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز به دلیل مکانیسم فعالیتی خود اندکی در این مهم ضعف داشته و عملیات ایندکس محتویات در بعضی از موقعیت‌های نیازمند سطح دسترسی بیشتر را در پس‌زمینه به انجام نمی‌رساند که این خود منجر به طول انجام بعضاً بسیار طولانی فرآیند جستجو در صورت واقع بودن فایل در هر کدام از نشانی‌های مربوطه می‌شود.

خوشبختانه دسترسی عمومی افراد به سیستم‌عامل ویندوز و وجود زبان‌ها و بسترهای برنامه‌نویسی قدرتمند منجر به نقش‌آفرینی اشخاص و کمپانی‌های سوم شخص بسیاری در حوزه طراحی و توسعه محصولات نرم‌افزاری و ارائه اپلیکیشن‌هایی جهت سهولت در استفاده گشته است که برنامه بسیار کاربردی Everything نیز نمونه‌ای از این موارد می‌باشد.

نرم‌افزار بسیار کم حجم و رایگان نامبرده در حالت کلی ابزاری جهت جستجوی محتویات و فایل‌های رایانه‌های شخصی به شمار می‌رود که با ارائه نتایج خروجی خود به‌صورت تقریباً بلادرنگ و سریع در مقایسه با بستر مدیریت فایل پیش‌فرض سیستم‌عامل ویندوز سرعت بسیار فراتری را می‌تواند به ارمغان آورد. نرم‌افزار Everything با توجه به نسخه مورد استفاده (نصبی و قابل حمل) فرآیند ایندکس محتویات حافظه رایانه را در کمتر از یک دقیقه و تنها در چند ثانیه پس از اجرا به انجام رسانده و با حفظ این مهم در پس‌زمینه ویندوز از کاهش سرعت رایانه نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

برای این منظور کافی است تا ابتدا به وب‌سایت رسمی محصول فوق مراجعه و سپس با توجه به نیاز شخصی و همچنین ساختار فعلی معماری سیستم‌عامل ویندوز (32 بیت و یا 64 بیت) نسخه مناسبی از نرم‌افزار را دانلود نمایید (نسخه Portable برنامه نیازی به نصب نداشته و می‌تواند توسط فلش مموری و … مورد انتقال قرار گیرد).

برنامه جستجوگر Everything به‌منظور تدارک فرآیند جستجوی خود در قالب پارتیشن‌های مبتنی بر فرمت NTFS نیازمند دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای سیستم‌عامل می‌باشد، لذا پس از دانلود و نصب موفقیت‌آمیز نرم‌افزار، در هنگام اولین اجرا پرسشی در این باره نمایان می‌گردد که با انتخاب گزینه Run as administrator، سطح دسترسی‌های مناسب به برنامه اعطا می‌گردد؛ علاوه بر آن انتخاب Install the “Everything” services نیز به نصب سرویس خدمات و انجام خودکار این مهم منتهی می‌شود (این مرحله با توجه به نسخه نرم‌افزار ممکن است اندکی متفاوت باشد).

Everything

حال پس از اعطای سطح دسترسی‌های مناسب به نرم‌افزار، کافی است تا مدت زمان اندکی (در حد چند ثانیه) را به‌منظور ایندکس نمودن محتویات صبر کرده و پس از مشاهده فهرست، با استفاده از کادر تایپ قابل مشاهده در قسمت فوقانی پنجره اصلی نرم‌افزار به جستجوی محتویات مختلف بپردازید تا نتایج خروجی را به‌صورت تقریباً بلادرنگ و بسیار سریع مشاهده کنید.

Everything

نتایج خروجی نرم‌افزار در حالت کلی تمامی محتویات موجود در قالب‌های مختلف را تحت پوشش خود در می‌آورد. بر همین اساس در صورتی که قصد دارید تا فهرست جستجو را محدود به موارد به خصوصی (به‌عنوان مثال فایل‌های فشرده، تصاویر و …) نمایید، کافی است تا با استفاده از سربرگ Search، گزینه Everything را به مورد دلخواه تغییر دهید؛ علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که دسته‌بندی Sort by در سربرگ View نیز امکان مرتب‌سازی فهرست بر اساس مسیر، پسوند، اندازه و … فایل‌ها و همچنین به‌صورت صعودی و نزولی را میسر می‌سازد.

آیکون اجرایی نرم‌افزار در صورت بستن پنجره اصلی از طریق نوار وظیفه قابل دسترسی بوده و نیاز به اجرای نرم‌افزار پس از هر بار خروج از آن نمی‌باشد.

Everything

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که مقایسه نرم‌افزار معرفی شده در نوشته فعلی با ابزار مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز از منظر قابلیت تا حدودی از درستی برخوردار نمی‌باشد، زیرا ابزار مدیریت فایل ویندوز علاوه بر امکان پویش فایل‌های مختلف بر اساس عنوان، گستردگی این مهم را به قالب دیگر مواردی همچون پسوند اجرایی، برچسب تگ و … نیز افزایش می‌دهد، اما برنامه مذکور تنها از ویژگی جستجو بر حسب عنوان محتوا برخوردار می‌باشد (یکی از اصلی‌ترین دلایل سرعت کمتر عملیات کاوش توسط ابزار مدیریت فایل ویندوز را نیز در این مهم می‌توان یافت).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید