مقایسه تخصصی آنر 7 ایکس در برابر سامسونگ گلکسی A7

مقایسه تخصصی آنر 7 ایکس در برابر سامسونگ گلکسی A7


با توجه به اینکه گوشی‌های هوشمند میان‌رده به علت کاهش قیمت تمام شده در بازار موبایل از تراشه ضعیف‌ترین نسبت به پرچم‌داران بهره می‌گیرند، انتظار زیادی از هر دو گوشی هوشمند در اجرای تست‌های سنگین سخت افزاری نداریم. در هر صورت، با در نظر گرفتن اینکه گلکسی A7 مجهز به تراشه اگزینوس 7880 متشکل از هشت هسته پردازشی Cortex-A53 با سرعت فرکانس 1.9 گیگاهرتزی است و در آن سوی میدان آنر 7x تجهیز شده با تراشه کایرین 659 متشکل از چهار هسته Cortex-A53 با فرکانس 2.36 و چهار هسته دیگر با فرکانس 1.7 می‌باشد، انتظار داریم در تست‌هایی که پردازنده در آنها نقش اصلی را بازی می‌کند، آنر 7 ایکس قدرت بیشتری از خود به نمایش بگذارد.

آنر 7 ایکس و گلکسی آ7 هر دو مجهز به پردازنده گرافیکی Mali-T830 می‌باشند اما با این تفاوت که میان‌رده چینی‌ها با یک هسته پردازشی کمتری پا میدان گذاشته است. بنابر همین امر، انتظار داریم در تست‌های گرافیکی، گلکسی A7 توانایی بیشتری را بروز دهند.

پیش از شروع لازم به ذکر است، با توجه به سخت افزار معرفی شده از هر دو گوشی هوشمند، نمی‌توان برتری مطلق را از آن یکی از این دو محصول دانست.

“GeekBench”

برنامه محبوب GeekBench با تست‌های مختلف و چند مرحله‌ایی پردازنده مرکزی هر گوشی هوشمندی را مورد بررسی قرار می‌دهد. این نرم‌افزار، پردازنده آنر 7 ایکس و گلکسی A7 را در دو حالت تک هسته‌ و چند هسته‌ایی مورد آزمایش قرار می‌دهد. با توجه به اینکه چهار هسته از 8 هسته مجموع آنر 7 ایکس دارای فرکانس 2.36 گیگاهرتز می‌باشد، اما تنها این گوشی هوشند در تست تک هسته‌ایی توانست رقیب کره‌ای خود را مغلوب کند.

” GFXbench”

هر زمان که صحبت از برنامه‌ای برای محک زدن توانایی گوشی‌ هوشمند در بخش گرافیکی می‌شود، تمام نگاه‌ها به سوی بنچمارک GFXbench دوخته می‌شود. این بنچمارک با درگیر کردن پردازشگر گرافیکی، پردازنده اصلی و حافظه رم، تمام منابع گلکسی A7  و آنر 7 ایکس را به خدمت می‌گیرد. توجه داشته باشید، این برنامه بر اساس نرخ فریم در ثانیه امیتاز دهی می‌کند.

” AnTuTu Benchmark “

برنامه قدیمی و محبوب AnTuTu که طی سال‌های گذشته دچار تغییرات بسیاری در شیوه تست گرفتن شده است، در بیشتر گوشی‌های هوشمند اندرویدی مشاهده می‌شود و کاربران بسیاری پس از خریدن گوشی هوشمند میان‌رده و پرچم‌دار برای به رخ کشیدن توانایی دستگاه خریداری شده و اشتراک آن میان دوستان، این برنامه بنچمارک را بر روی دستگاه نصب می‌کنند. به جرات می‌توان گفت این برنامه یکی از کامل‌ترین ابزارهای ارزیابی گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود. در تست انجام شده آنر 7 ایکس نسبت به گلکسی A7 برتری کاملی دارد.

“3dmark”

برنامه نام آشنای 3dmark  که بیشتر برای محک زدن سیستم‌عامل ویندوز کامپیوترهای قدرتمند مورد استفاده قرار می‌گیرد به تازگی به جمع خانواده اندروید پیوسته است. این برنامه که زیر مجموعه بسیاری از تست و آزمون گرافیکی را در اختیار قرار می‌دهد یکی از گزینه‌های مناسب برای سنجش توانایی آنر 7 ایکس در برابر گلکسی آ7 به شمار می‌رود. در این تست امتیاز نهایی ثبت شده متشکل از توانایی پردازنده هشت هسته‌ایی و پردازشگر گرافیکی Mali-T830 MP2 در برابر Mali-T830 MP3 می‌باشد.

“PCmark”

برنامه تست و ارزیابی PCmark پس از بنچمارک 3dmark یکی از معتبرترین ابزار برای آزمون گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود. این برنامه در سیستم‌عامل اندروید برخلاف دیگر بنچمارک‌های معرفی شده فضای جدیدی دارد و بخش‌های متنوعی از گوشی هوشمند را زیر ذره بین می‌برد. به طور مثال، توانایی رندر و پردازش ویدیوها با کیفیت بسیار بالا و ویرایش آنها، وب‌گردی و توانایی دستگاه در ویرایش حرفه‌ای تصاویر بخش‌های مهم این برنامه کارآمد به شمار می‌رود. همچنین برای آزمون توانایی باتری نیز از این برنامه استفاده می‌شود.

” AndoBench “

شاید در میان علاقه‌مندان به گوشی‌های هوشمند میان‌رده، اقلیت خریدارانی به سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی حافظه ذخیره سازی اهمیت دهند. بنابراین، برنامه AndoBench کمک می‌کند تا چیپ به کار گرفته شده در حافظه داخلی گوشی‌های هوشمند مورد ارزیابی قرار بگیرد. این بخش از بنچمارک گوشی آنر 7x در برابر گلکسی A7، شباهت بسیاری با تست‌هایی است که برای حافظه‌های اصلی و جانبی کامپیوترهای ویندوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است، هر دو محصول با اینکه در گروه محصولات میان‌رده قرار می‌گیرند، بازده‌ای خوبی از خود نشان دادند.

 

سرعت بوت و اجرای سیستم‌عامل اندروید

آنر 7 ایکس با مجهز شدن به 4 گیگابایت حافظه اصلی و سرعت انتقال داده‌های بیشتر نسبت به گلکسی A7 امکان و شانس اجرای سریع سیستم‌عامل را دارد، از سوی دیگر، گلکسی A7 به علت داشتن رابط کاربری سبک نسبت به EMUI 5.1 می‌تواند در اجرای اندروید 7 شانس برنده شدن را داشته باشد.

 

با توجه به اینکه هر دو گوشی هوشمند در تست‌های انجام شده نتایج نزدیک به هم دارند و برتری کامل از آن هیچ یک نخواهد بود، اما گلکسی A7 با داشتن یک هسته بیشتر در بخش پردازش گرافیکی از آنر 7 ایکس پیشی گرفته و می‌توان این گوشی هوشمند میان‌رده را در اجرای بازی‌هایی با گرافیک نسبتا سنگین برتر دانست.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید