نصب وردپرس روی کامپیوتر به صورتی لوکال هاست (Localhost)

نصب وردپرس روی کامپیوتر به صورتی لوکال هاست (Localhost)


وردپرس (WordPress) یک سیستم مدیریت محتوی سایت است که امروزه به یکی از قدرتمند ترین ها در نوع خود تبدیل شده است، به طوری که از وب سایت های کوچک و شخصی گرفته تا سایت های بزرگ و سازمانی اکثرا بر پایه وردپرس طراحی و فعالیت میکنند.

 

چرا نیاز به نصب وردپرس (WordPress) به صورت Local (محلی) داریم؟

از جمله مواری که لازم است این ابزار کارآمد ایجاد و مدیریت وب سایت را به صورت لوکال در اختیار داشته باشیم میتوان به توسعه هسته وردپرس، ایجاد وب سایت های آزمایشی، کارکردن ابتدایی و آشنایی با ورپرس و در نهایت ایجاد وب سایت با وردپرس اشاره کرد. برای این کار نیاز است تا دو مرحله را پشت سر بگذاریم، نخستین مرحله انتخاب و نصب یک سرور محلی است که مطابق با نیاز های وردپرس باشد و مرحله بعد نصب وردپرس است.

پیکربندی MySQL و Apache برای کاربرانی که تخصص چندانی ندارند کار ساده ای نیست، به همین دلیل نرم افزارهایی نظیر VVV، Desktop Server، MAMP، WampServer و XAMPP طراحی شده اند تا نیاز کاربران را برای داشتن یک سرور مجازی مرتفع کنند. از نرم افزارهای نام برده شده کاربران میتوانند هر کدام را به دلخواه انتخاب کرده و وردپرس را روی آن راه اندازی کنند. در میان نرم افزار هایی که ذکر شد نسخه های رایگان و غیر رایگان وجود دارد که کاربران میتوانند یکی از آنها را انتخاب کنند، ما نرم افزار XAMPP را انتخاب کرده روی آن کار خواهیم کرد.

 

کدام روش نصب ورپرس مناسب است؟

پس از نصب یک سرور محلی روی کامپیوتر خود میتوانید با یکی از 3 فایل زیر که در ادامه خواهیم گفت وردپرس را نصب کنید، البته ذکر این نکته ضروریست که در عملکرد، هیچ تفاوتی میان وردپرس های ZIP و SVN و Githup نخواهد بود.

نسخه ZIP: این نسخه یک نسخه عادی از وردپرس است که در اختیار کاربرانی قرار میگیرد که تنها قصد استفاده از WordPress را دارند و نه هیچ چیز دیگری، یعنی تمایلی به پروژه افزایش کارایی و رفع باگ های وردپرس ندارند. البته کاربران در صورت مشاهده ایراد در وردپرس میتوانند به صورت دستی و نه سیستمی، ایرادات را گزارش دهند. شما میتوانید این نسخه را از سایت وردپرس دریافت کنند.

نسخه SVN: این نسخه، نسخه رسمی ارائه شده توسط وردپرس میباشد که به کاربران این امکان را میدهد علاوه بر استفاده از تمامی امکانات وردپرس، در پروژه رفع ایرادات نیز مشارکت کنند.

نسخه Github: این نسخه نیز مانند SVN است که روی Github قرار دارد و از نظر امکانات تفاوتی با SVN ندارد.

 

مراحل نصب و راه اندازی

همانطور که اشاره شد ابتدا نیاز به یک شبیه ساز سرور داریم تا WordPress را نصب کنیم، ما XAMPP را انتخاب کردیم که یکی از سبک ترین و در عین حال مناسب ترین Local Server ها است.

 

دانلود و نصب XAMPP:

برای نصب XAMPP با موضوع خاصی مواجه نخواهید شد و به راحتی قادر خواهید بود این سرور مجازی را مانند سایر نرم افزارها نصب کنید، توجه داشته باشید پس از مراجعه به سایت رسمی XAMPP به آدرس www.apachefriends.org نسخه نرم افزار را مطابق با سیستم عامل خود انتخاب کنید و دقت کنید که این نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز 64 بیتی نسخه جداگانه ای ندارد و همان نسخه 32 بیتی روی ویندوز های 64 بیتی به راحتی و بدون هیچ مشکلی کار خواهد کرد.

راه اندازی XAMPP: پس از نصب نوبت به راه اندازی XAMPP میرسد. لازم به ذکر است بعد از اتمام مراحل نصب XAMPP هیچ آیکونی روی دسکتاپ ظاهر نخواهد شد و کاربر می بایست خود در صورت نیاز یا آیکون شروع برنامه و یا آیکون کنترل پنل XAMPP را برای راحتی کار، روی دسکتاپ ایجاد کند. پیشنهاد ما این است که از آیکون XAMPP Control یک شورت کات (Shortcut) روی دسکتاپ ایجاد کنید تا در صورت نیاز به اصلاح فایل های کانفیگ به راحتی به این تنظیمات دسترسی داشته باشید.

شما میتوانید XAMPP Control را در صورتی که محل  نصب برنامه را تغییر نداده اید در آدرس C:xampp بیابید.

پس از باز کردن XAMPP کنترل با چنین پنجره ای مواجه خواهید شد:

حال روی گزینه گزینه Start مربوط به Apache و MySQL کلیک کنید، اگر تا اینجای کار مشکلی پیش نیامده باشد، پنجره به این شکل تغییر خواهد کرد:

 

 

نکته: این قسمت (قسمت بعد) برای افرادی است که با راه اندازی Apache مشکل دارند، در صورتی که مشکلی برای شما پیش نیامده است، به مرحله نصب وردپرس بروید.

مشاهده شده است که گاهی کاربران هنگام راه اندازی Apache با خطایی مواجه میشوند.

 

 

پورتی که Apache روی آن قصد فعالیت دارد، توسط برنامه دیگری در حال استفاده میباشد، در اینجا نرم افزار VM Ware روی پورت پیش فرض Apache در برنامه XAMPP، که پورت شماره 443 است فعالیت میکند، پس باید یا پورت 443 را آزاد کرد و یا پورت Apache را از حالت پیش فرض 443 روی پورت آزاد دیگری تغییر داد، ما راه حل دوم را انتخاب کرده و به جای پورت 443 ، پورت شماره 444 را انتخاب میکنیم.

برای این کار مراحل زیر را طی میکنیم.

روی Config کلیک میکنیم:

 

 

روی XAMPP Service and port settings کلیک میکنیم:

 

 

شماره پورت SSL را به 444 تغییر میدهیم:

 

 

سپس پنجره های باز را تایید میکنیم تا به پنجره اصلی XAMPP بازگردیم، حال روی Config مربوط به Apache کلیک کرده:

 

 

و (Apache (http-ssl.conf را کلیک میکنیم:

 

 

به دنبال 443 ها میگردیم، میتوان با فشردن  Ctrl + F و تایپ 443، هر جایی که پورت 443 ذکر شده را پیدا کرده، سپس تمام 443 ها را به 444 تغییر میدهیم:

 

 

فایل Note را Save (ذخیره)  میکنیم.

سپس Start مربوط به Apache را کلیک میکنیم. اگر همه مراحل را به درستی گذرانده باشید، با پنجره زیر مواجه خواهید شد.

 

 

همانطور که مشاهده میکنید، وضعیت Apache به رنگ سبز درآمده و شماره پورتی که انتخاب کردیم نیز نشان داده خواهد شد.

 

راه اندازی وردپرس

راه اندازی وردپرس شامل دومرحله است.

 

مرحله اول ایجاد پایگاه داده

ما برای نصب وردپرس نسخه ZIP را انتخاب کرده ایم.

توجه کنید برای نصب و استفاده از WordPress باید XAMPP را باز کرده و Apache و MySQL را Start کنید، سپس میتوانید پنجره XAMPP Control را ببندید و با استفاده از آیکون XAMPP کنار ساعت ویندوز (Try) تا حدودی روی XAMPP کنترل داشته باشید. برای کنترل بیشتر میتوانید دوبار روی XAMPP کلیک کنید.

همانطور که گفته شد بهتر است XAMPP را به صورت Run as administrator باز کنید.

برای نصب باید یک پایگاه داده (Database) ایجاد کنیم.

برای ایجاد دیتابیس به یک مرورگر اینترنت (Browser) نظیر گوگل کروم (Chrome) فایر فاکس (Firefox) یا مایکروسافت اِج (ٍEdge) نیاز داریم، ما از Chrome استفاده کرده ایم.

حال در قسمت آدرس (Address Bar)، عبارت localhost/phpmyadmin را تایپ کنید و اینتر (Enter) را بزنید. سپس روی New کلیک میکنیم.

یک نام برای دیتابیس خود انتخاب میکنیم و Create (ایجاد)  را کلیک میکنیم، ما نام sakhtafzar_wp_db را برای پایگاه داده مان انتخاب کرده ایم.

 

 

سپس مانند تصویر زیر، نام دیتابیس در لیست مشاهده خواهد شد و وارد آن میشوید.

 

 

پیشنهاد میشود در انتخاب نام پایگاه داده سعی کنید از اسمی استفاده کنید که اشاره ای به وردپرس نداشته باشد زیرا در صورت نفوذ هکرها به سایت شما، به راحتی میتوانند دیتابیس وردپرس را تشخیص دهند و فعالیت های مخرب را به آسانی انجام دهند.

 

   

مرحله دوم، نصب و راه اندازی وردپرس

حال با مراجعه به سایت رسمی وردپرس به نشانی www.wordpress.org آخرین نسخه وردپرس را دریافت کنید، سپس فایل ZIP را از حالت فشرده خارج (Extract) کنید.

پوشه ای ایجاد شده است، ما نام این پوشه را به wp تغییر میدهیم (شما میتوانید به هر نام دیگری تغییر دهید یا بدون تغییر باقی بگذارید)،  این پوشه را به آدرس C:xampphtdocs منتقل میکنیم.

در این قسمت میتوان به دو طریق عمل کرد، یعنی وارد کردن نام دیتابیس، نام کاربری (username) دیتابیس و رمز عبور (password)، اطلاعات دیتابیس را به صورتی دستی وارد فایل config کرد، و یا این موارد را به وردپرس سپرد، ما رویکرد دوم را انتخاب میکنیم .

دوباره به مرورگر رفته و در آدرس بار localhost/wp را تایپ کرده و اینتر میزنیم، دقت کنید ما نام پوشه را به wp تغییر دادیم، در صورتی که نام این پوشه برای شما نام دیگریست، در آدرس localhost/wp جای wp نام پوشه ای که شما انتخاب کردید باید تایپ شود.

سپس با این صفحه رو به رو خواهید شد:

 

 

روی Lets’ go کلیک میکنیم.

سپس در قسمت Database Name نام پایگاه داده را وارد میکنیم، که برای ما sakhtafzar_wp_db است.

در قسمت Username، root را مینویسیم، و قسمت Password را خالی میگذاریم.

بهتر از قسمت Table Prefix را طوری تغییر دهید تا اشاره ای به وردپرس نداشته باشد، با این کار پیدا کردن عناصر موجود در دیتابیس را که مربوط به wordpress است برای هکرها سخت کردید و امنیت سایت خود را افزایش داده اید.

سپس روی Submit کلیک میکنیم.

 

 

سپس Run the installation را کلیک میکنیم.

 

   

در این صفحه در قسمت Site Title نام سایت، در قسمت Username نام کاربری برای دسترسی به سایت، در قسمت Password رمز عبور برای نام کاربری و در قسمت ایمیل یک ایمیل وارد میکنیم.

در صورتی که تمایل دارید از رمزعبورهای نه چندان مطمئن استفاده کنید، باید Confirm use of weak password را تیک بزنید.

گزینه Discourage search engines from indexing this site از ما سوال میکند سایت در index (فهرست) گوگل قرار بگیرد یا خیر. قطعا برای افزایش آمار بازدید به این گزینه نیاز خواهیم داشت ولی بهتر است هنگام راه اندازی سایت این گزینه را فعال نکنید، چرا که وقتی هنوز سایت به صورت کامل راه اندازی نشده است، در فهرست گوگل قرار میگیرد که این موضوع چندان جالب نیست.

پس از وارد کردن اطلاعات، Install WordPress را کلیک میکنیم.

 

 

در صفحه بعد پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن نصب وردپرس به نمایش در می آید. همچنین نام کاربری را که انتخاب کردیم نیز قابل مشاهده است. روی Login کلیک میکنیم:

 

 

در صفحه بعد، با نام کاربری (Username) و رمز عبور (Password) میتوان وارد پنل مدیریت وردپس شد.

 

 

تبریک میگوییم، شما توانستید وردپرس را روی کامپیوتر خود توسط سرور مجازی XAMPP نصب و راه اندازی کنید.

 

 

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید