هواپیمای غول پیکر ایرباس BelugaXL نخستین پروازش را با موفقیت کامل کرد

هواپیمای غول پیکر ایرباس BelugaXL نخستین پروازش را با موفقیت کامل کرد


هواپیمای Beluga ST که برای حمل محموله‌های بزرگ توسط کمپانی ایرباس ساخته شده بود و حتی این شرکت از آن برای جابجایی قطعات دیگر هواپیماهای مسافربری بهره می‌برد. حال جانشین آن با نام BelugaXL توانسته تا نخستین پرواز خود را با موفقیت به اتمام برساند و گامی به جلو در تصاحب جایگاه نسل پیشین بردارد. در ادامه با سخت افزار همراه باشید.

هواپیمای غول پیکر ایرباس BelugaXL که تا 30 درصد امکان بارگیری بیشتر را نسبت به برادر بزرگ‌ترش فراهم می‌آورد، در اوایل این هفته نخستین پرواز خود را از فرودگاه تولوز (Toulouse) فرانسه به انجام رساند تا توسعه آن به مراحل نهایی رسیده و برای عرضه در اواسط سال 2019 به طور کامل آماده شود.

BelugaXL

نام Beluga که گونه‌ای از نهنگ‌های سفید تلقی می‌شود سبب شده تا نام مستعار نهنگ آسمان برای این هواپیما برگزیده شود که به نظر می‌رسد لقب شایسته‌ای برای آن باشد. نخستین نهنگ ساخت بشر که می‌تواند پرواز کند!

همچنین برای القای بیشتر این نام در جلوی آن شاهد نقش بستن چهره‌ای خندان نیز هستیم که البته شباهت‌های آن با نهنگ سفید به همین‌جا ختم نشده و دارا بودن بخش حباب مانند اضافی به تشابه آن افزوده است.

BelugaXL

این هواپیما قادر است تا با حداکثر وزن 227 تن از زمین برخیزد که شگفت انگیز است. BelugaXL حدود 63.1 متر طول و 18.9 متر ارتفاع داشته و طول هر بال آن به 60.3 متر می‌رسد. همچنین قدرت مورد نیاز برای به حرکت در آمدن آن هم از طریق موتورهای رولز رویس Trent 700 تامین می‌شود.

نظر شما درباره این نهنگ شناور چیست؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: ubergizmo

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید