پاورپوینتآموزش نحوه اتصال یک فایل پاورپوینت به فایلی دیگر جهت سهولت در دسترسی

پاورپوینتآموزش نحوه اتصال یک فایل پاورپوینت به فایلی دیگر جهت سهولت در دسترسی


اتصال یک فایل پاورپوینت به فایلی دیگر درزمینهٔ سویچ نمودن بلادرنگ و سریع بین آن‌ها تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص داده و از افزایش تعداد اسلایدهای موجود در یک فایل ارائه جلوگیری می‌کند. استفاده از ترفندهای این‌چنینی در افزایش زیبایی کار و نمایش حرفه‌ای بودن آن نقش پررنگی را ایفا کرده و نیاز به خروج از حالت نمایش اسلایدشو جهت گشودن فایلی دیگر و مراجعه به اسلاید مربوطه را از فرد سلب کرده و به وی اجازه می‌دهد تا به‌صورت مستقیم از طریق همان فایل این تصمیم را عملی سازد.

ترفندی که در ادامه قصد آشنایی بیشتر با آن را داریم به فرد اجازه می‌دهد تا از طریق اسلاید n ام در فایل اول پاورپوینت ، به اسلاید m ام از فایل پاورپوینت دوم، بدون نیاز به اجرای فیزیکی آن دسترسی پیدا کند و حالتی را القا کند که عملیات سویچ از طریق یک فایل در حال انجام می‌باشد. این مهم در ارائه‌های کلاسی و یا کنفرانسی‌های گوناگون جهت جلوگیری از بروز اختلال در حواس حضار در نتیجه بر هم خوردن حالت نمایش و … می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. پیش از پرداختن به مبحث آموزش باید خاطر نشان کرد که دو فایل پاورپوینتی که قصد اتصال آن‌ها به یکدیگر را در سر دارید باید در یک پوشه (فولدر) قرار داشته باشند. در صورتی که موقعیت فایل دوم و یا عنوان آن را پس از اتمام فرآیند تغییر دهید، مسیر اتصال دو فایل خراب شده و دیگر امکان مراجعه به آن از طریق فایل اول امکان‌پذیر نمی‌باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا قبل از اجرای دستورالعمل، موقعیت فایل‌ها را در یک فولدر قرار داده و عنوان مناسبی را برای آن‌ها انتخاب کنید. در صورتی که قصد دارید تا فایل‌های پاورپوینت را به موقعیت دیگری همچون فلش مموری منتقل کنید، پوشه حاوی دو فایل و تمامی محتویات باید به‌صورت یکجا کپی شود.

آموزش نحوه اتصال یک فایل پاورپوینت به فایلی دیگر جهت سهولت در دسترسی

ابتدا فایل پاورپوینت اول را گشوده و سپس به اسلاید مورد نظر خود مراجعه نمایید. عملیات اتصال فایل دوم می‌تواند همانند یک مسیر Hyperlink شده به یک تصویر، متن و یا شیء (آبجکت) از طریق اسلاید مربوطه انجام پذیرد. در صورتی که قصد دارید تا فایل دوم را به یک شیء در اسلاید مربوطه از فایل اول متصل کنید، کافی است تا از طریق گزینه‌های موجود در زیرمجموعه گروه‌های Images یا Illustration در سربرگ (تب) Insert شیء مورد نظر خود را وارد کرده و سپس آن را انتخاب کنید.

آموزش نحوه اتصال یک فایل پاورپوینت به فایلی دیگر جهت سهولت در دسترسی

پس از انتخاب المانی که قصد هایپرلینک نمودن آن را در سر دارید، کافی است تا به سربرگ Insert مراجعه کرده و سپس از طریق گروه Links، گزینه Action را انتخاب نمایید.

آموزش نحوه اتصال یک فایل پاورپوینت به فایلی دیگر جهت سهولت در دسترسی

حال از طریق پنجره جدید نمایان شده (Action Settings)، ابتدا گزینه Hyperlink to را انتخاب کرده و سپس از طریق منوی کشویی فعال شده در قسمت زیرین آن، گزینه Other PowerPoint Presentation را انتخاب نمایید.

آموزش نحوه اتصال یک فایل پاورپوینت به فایلی دیگر جهت سهولت در دسترسی

پس از انتخاب گزینه فوق، مشاهده می‌کنید که صفحه دیگری جهت تعیین مسیر فایل دوم به نمایش در می‌آید. اکنون کافی است تا به موقعیت فایل دوم مراجعه و سپس آن را انتخاب کنید. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، دو فایل باید در یک پوشه در کنار یکدیگر قرار داشته باشند.

آموزش نحوه اتصال یک فایل پاورپوینت به فایلی دیگر جهت سهولت در دسترسی

پس از تعیین مسیر فایل دوم، پنجره دیگری جهت انتخاب اسلایدی که قصد مراجعه مستقیم به آن از طریق فایل اول را دارید به نمایش در می‌آید.

آموزش نحوه اتصال یک فایل پاورپوینت به فایلی دیگر جهت سهولت در دسترسی

در نهایت پس از انتخاب اسلاید، کافی است تا جهت اعمال نهایی تغییرات بر روی کلید OK در پنجره Action Settings کلیک کنید. در صورت نیاز می‌توانید جهت اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن عملیات اتصال، مسیر فایل دوم را از طریق منوی کشویی گزینه Hyperlink to در پنجره فعلی بررسی کنید.

اکنون دستورالعمل نوشته به پایان رسیده و عملیات اتصال با موفقیت انجام پذیرفته است. برای این منظور کافی است تا کلید Ctrl از طریق صفحه کلید را نگاه داشته و سپس بر روی شیء، تصویر و یا متنی که عملیات هایپرلینک از طریق آن انجام پذیرفته است کلیک کنید تا اسلاید مربوطه از فایل دوم بلافاصله به نمایش در آید. در صورت نیاز می‌تواند از طریق حالت نمایش اسلاید شو (Slide Show) نیز بدون نیاز به فشردن و نگاه داشتن کلید Ctrl بر روی شیء مربوطه کلیک کنید تا عملیات انتقال به‌صورت بلادرنگ و روان انجام پذیرفته و دیگر نیازی به خروج از حالت نمایش فعلی و اجرای دستی فایل دوم نباشد. در انتها باید خاطر نشان کرد که این اتصال به‌صورت یک طرفه بوده و امکان مراجعه از فایل دوم به فایل اول امکان‌پذیر نبوده و باید دستورالعمل این نوشته در مورد فایل دوم نیز انجام پذیرد (یک تصویر، شیء و یا متنی از فایل دوم انتخاب و سپس به اسلاید مربوطه از فایل اول هایپرلینک شود).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید