پاک‌سازی اطلاعات Cache و Data جهت رفع برخی از مشکلات معمول اپلیکیشن‌ها در آندروید

پاک‌سازی اطلاعات Cache و Data جهت رفع برخی از مشکلات معمول اپلیکیشن‌ها در آندروید


ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که نرم‌افزاری را گشوده، اما بلافاصله پیغام Force Close بر روی صفحه نمایشگر تلفن همراه به نمایش در آمده و در اجراهای آینده نیز چنین سناریویی مجدداً تکرار می‌شود. حل این دسته از مشکلات به دلیل عدم وجود اعلان و یا پیغامی صریح جهت شناسایی منبع بروز بسیار مشکل پنداشته شده و اغلب کاربران اقدام به حذف و نصب دوباره اپلیکیشن می‌نمایند، اما پاک‌سازی اطلاعات حفظ شده در قالب کش (Cache) و همچنین داده‌های نرم‌افزار گاهی اوقات ممکن است در مرتفع‌سازی مشکلات مفید واقع شود.

سیستم‌عامل آندروید نیز درست همانند دیگر چهارچوب‌های عظیم نرم‌افزاری همچون ویندوز و … به‌منظور افزایش سرعت دسترسی به محتوا اقدام به ذخیره‌سازی و حفظ داده‌هایی همچون اطلاعات مربوط به ورودی خدمات، تنظیمات سفارشی‌سازی شده، تاریخچه مرورها و … می‌نماید که این مهم اغلب تحت عنوان عمومی Cache شناخته می‌شود (دلیل عدم نیاز به درج نام کاربری و گذرواژه عبوری در هر بار اجرای نرم‌افزار اینستاگرام مستقیماً به این مهم وابسته می‌باشد). بر همین اساس رخداد مشکلاتی در داده‌های نگهداری شده و خراب شدن برخی از آن‌ها در بروز رفتارهای عجیب و غریب از جانب اپلیکیشن‌های وابسته نقش پررنگ و به سزایی را ایفا می‌کند که پاک‌سازی آن‌ها در مرتفع‌سازی موارد ممکن است مفید واقع شود.

فایل‌های قابل پاک‌سازی از طریق اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای نصبی بر دو دسته کلی Cache و Data طبقه‌بندی می‌شوند. کش‌ها در حالت کلی فایل‌های موقتی نگهداری شده از جانب برنامه‌ای مختلف در طی فرآیند دانلود و دریافت محتویات گوناگون از شبکه گسترده وب به‌منظور افزایش سرعت دسترسی به محتوا به شمار می‌روند که قالب آن‌ها به‌صورت خودکار توسط سیستم‌عامل پس از گذشت بازه زمانی مشخص و یا عدم استفاده حذف می‌گردد، لذا پاک‌سازی آن‌ها در عملکرد نرم‌افزار هیچ‌گونه خللی را وارد نکرده و برنامه در صورت نیاز به دانلود مجدداً فایل‌های مورد نیاز خود اقدام می‌نماید، اما حذف Data در طرف مقابل مستقیماً در از بین‌روی داده‌های بعضاً مهم و حیاتی همچون اطلاعات ورود به خدمات (مانند اینستاگرام)، تنظیمات و … ایفای نقش کرده و پاک‌سازی آن به‌مانند نصب دوباره نرم‌افزار از ابتدا می‌باشد، بنابراین عملیات حذف باید پس از گزینه Cache و به‌عنوان بدترین حالت ممکن در نظر گرفته شود.

(ذکر این نکته ضروری است که نحوه عملکرد و محتویات حفظ شده توضیحات فوق در سیستم‌عامل‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد).

از آنجایی که پاک‌سازی اطلاعات Cache و Data اپلیکیشن‌ها در مرتفع‌سازی برخی از مشکلات به‌ظاهر لاینحل می‌تواند مفید واقع شود، لذا تصمیم بر آن شد تا نوشته‌ای را به نحوه چگونگی انجام این مهم در سیستم‌عامل آندروید اختصاص دهیم.

ابتدا منوی تنظیمات دستگاه تلفن همراه را گشوده و سپس به دسته‌بندی Apps & Notifications (و یا Apps از نسخه هفتم سیستم‌عامل آندروید به قبل) مراجعه نمایید.

حال به‌منظور مشاهده فهرست کاملی از برنامه‌های اول شخص و سوم شخص نصب شده از جانب کاربر بر روی کلید See All Apps کلیک نمایید. ذکر این نکته نیز ضروری است که قدم فعلی با توجه به نسخه سیستم‌عامل آندروید و پوسته نصبی سفارشی شده از جانب کمپانی‌های سازنده ممکن است اندکی متفاوت بوده و نیاز به مراجعه به سربرگ All apps و یا انتخاب گزینه‌ای مشابه را نیازمند باشد.

Cache

اکنون پس از مشاهده فهرست نرم‌افزارهای موجود، کافی است تا اپلیکیشن مورد نظر خود را یافته و سپس آن را بگشایید.

حال پس از یافتن اپلیکیشن مربوطه، جهت جلوگیری از اختلال در عملکرد و یا ساخت بلافاصله برخی از فایل‌ها، پیشنهاد می‌شود تا تمامی رویدادهای لحظه‌‎ای نرم‌افزار را در ابتدا بسته و سپس ادامه دستورالعمل را اجرا نمایید. برای این منظور کافی است تا بر روی کلید Force stop کلیک کرده و سپس در کادر محاوره‌ای به نمایش در آمده گزینه OK را انتخاب نمایید.

Cache

پس از اتمام فرآیندهای لحظه‌ای اپلیکیشن (این مهم با کمرنگ شدن کلید Force stop قابل فهم می‌باشد) به دسته‌بندی Storage مراجعه کرده و سپس کلید Clear cache را به‌منظور پاک‌سازی تمامی فایل‌های موقتی کش بفشارید (گزینه فوق در نسخه چهارم سیستم‌عامل آندروید ممکن است در صفحه اصلی دسته‌بندی Apps قابل دسترس باشد).

اکنون کافی است تا مجدداً به استفاده از نرم‌افزار مربوطه پرداخته و در صورت برقرار بودن همچنان مشکل، دو مرتبه به دسته‌بندی Storage مراجعه و سپس گزینه Clear Data (یا Clear Storage) را بفشارید، اما این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که این مهم به حذف کامل داده‌های وابسته به اپلیکیشن منتهی می‌شود.

دستورالعمل گردآوری شده در نوشته فعلی به‌منظور ارائه راه‌حلی سریع و بی‌خطر در مواقع بروز مشکلات تأثیرات مختلفی را می‌تواند به خود اختصاص دهد، اما مثمرالثمر بودن صد در صد آن در تمامی اوقات تضمین نشده و عوامل بسیاری ممکن است در این مهم دخیل باشند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید