پایان پشتیبانی از زبان VBScript از جانب کمپانی مایکروسافت، اما چرا؟

پایان پشتیبانی از زبان VBScript از جانب کمپانی مایکروسافت، اما چرا؟


در تاریخ سوم آگوست سال 2019 میلادی، کمپانی مایکروسافت با عرضه یک به‌روزرسانی، قابلیت پشتیبانی از زبان VBScript را در نسخه هفتم، هشتم و 8.1 سیستم‌عامل ویندوز غیرفعال کرد. این تصمیم اکنون در مورد سیستم‌عامل ویندوز 10 نیز تحقق یافته و کمپانی مایکروسافت از طریق آپدیت منتشره در تاریخ نهم جولای، به‌صورت رسمی به پشتیبانی از زبان فوق در تمامی پلتفرم‌های تحت پشتیبانی و بزرگ خود پایان داده است؛ اما زبان VBScript چیست و آیا غیرفعالسازی آن می‌تواند تأثیرات گسترده و چشمگیری را به خود اختصاص داده و محدودیت‌های فراتری را در سد راه کاربران و مصرف‌کنندگان قرار دهد؟

پایان پشتیبانی رسمی از زبان VBScript از جانب کمپانی مایکروسافت، اما چرا؟

در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا زبان VBScript از ابتدای توسعه خود تاکنون به هیچ عنوان در جلب نظر توسعه‌دهندگان موفق نبوده و در بسیاری از بسترهای بزرگ و امروزی تحت پشتیبانی قرار نگرفته است. نرم‌افزارهای مرورگر مایکروسافت اج، موزیلا فایرفاکس، گوگل کروم و اپل سافاری به هیچ عنوان به تعبیه‌سازی پشتیبانی از زبان فوق نپرداخته و گستردگی آن تنها محدود به نسخه یازدهم مرورگر اینترنت اکسپلورر بوده است.

آشنایی با زبان اسکریپ VBScript

بستر VBScript در حالت کلی یک زبان اسکریپ مدل‌سازی شده بر مبنای زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر رویداد ویژوال بیسیک به شمار رفته و عنوان آن از کوتاه شده عبارت Microsoft Visual Basic Scripting Edition گرفته شده است. هدف از عرضه بستر فوق، رقابت با زبان جاوا اسکریپت عنوان شده است که بنا به دلایل بسیار واضحی به هیچ عنوان در جلب نظر مخاطبان خود نتوانسته است موفق ظاهر شده و پشتیبانی از آن اکنون به‌صورت کامل غیرفعال و در آینده‌ای نزدیک به دست فراموشی سپرده می‌شود.

زبان اسکریپت فوق برای اولین بار در سال 1996 و در قالب نرم‌افزار مرورگر اینترنت اکسپلورر به‌صورت عمومی در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گرفت. وب‌سایت‌های اینترنتی جهت نمایش محتوای خود می‌توانستند درست همانند جاوا اسکریپت، به استفاده از زبان VBScript پرداخته و مرورگر اینترنت اکسپلورر به دلیل پشتیبانی خود از هر دو بستر، در آن زمان از برتری بیشتری نسبت به رقبای خود برخوردار بوده است، اما آنچه که به شکست استراتژی کمپانی مایکروسافت در فراگیر شدن این زبان منتهی شد، محدودیت بسیار فراوان آن در پشتیبانی توسط نرم‌افزارهای مختلف و قابلیت عملکرد آن بود.

گستردگی عملکرد زبان VBScript در زمان عرضه تنها محدود به مرورگر اینترنت اکسپلورر بوده است، این در حالی است که بستر جاوا اسکریپت در قالب یک راهکار بین مرورگری توسط تمامی نرم‌افزارهای مختلف تحت پشتیبانی قرار گرفته و با گذشت مدت زمان بسیاری از عرضه هنوز هم با گستردگی فراوانی در حال به‌کارگیری می‌باشد. این مهم از جمله اصلی‌ترین دلایل شکست زبان VBScript و پیروزی جاوا اسکریپت در رقابت شکل گرفته به شمار می‌رود.

عدم پشتیبانی از VBScript سبب می‌شود تا وب‌سایت‌هایی که برای نمایش برخی از محتویات خود به زبان فوق وابسته می‌باشند در صورت مراجعه با مرورگری غیر از اینترنت اکسپلورر، بارگذاری ناقصی را در صفحه صورت دهند، این در حالی است که طراحی وب‌سایت با جاوا اسکریپت به دلیل گستردگی آن به‌راحتی می‌تواند به رفع مشکلات و گستردگی سازگاری با بسترهای نرم‌افزاری مختلف منتهی شود. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، کمپانی مایکروسافت اکنون قابلیت پشتیبانی از زبان VBScript را به‌صورت رسمی در نرم‌افزار اینترنت اکسپلورر 11 نیز غیرفعال کرده و مرورگر فوق دیگر از قابلیت نمایش محتویات مبتنی بر آن برخوردار نمی‌باشد. زبان VBScript از گستردگی پشتیبانی بسیار اندکی برخوردار بوده است، اما هنوز برخی از وب‌سایت‌های قدیمی‌تر به دلیل وابستگی خود ممکن است در نمایش محتویات با مشکل مواجه شده و نیاز به به‌روزرسانی به امری ضروری برای آن‌ها تبدیل شود. دنیای اینترنت و شبکه گسترده وب اکنون به‌صورت کامل در سلطه جاوا اسکریپت قرار داشته و بستر فوق به انتخاب شماره یک و نهایی در این حوزه تبدیل شده است.

پایان پشتیبانی رسمی از زبان VBScript از جانب کمپانی مایکروسافت، اما چرا؟

اگرچه قابلیت پشتیبانی از VBScript توسط مرورگر اینترنت اکسپلورر 11 اکنون پایان پذیرفته است، اما گستردگی استفاده از زبان اسکریپت مذکور تنها محدود به مرورگر فوق نبوده و برخی از مؤلفه‌های خارج از بستر وب نیز جهت تداوم عملکرد خود به آن وابسته می‌باشند. به‌عنوان مثال سرویس‌های IIS (کوتاه شده عبارت Internet Information Services) و WSH (کوتاه شده عبارت Windows Script Host) همچنان از توانایی اجرای فایل‌های مختلف تحت زبان اسکریپت مورد بحث برخوردار می‌باشند (اغلب تحت پسوند vbs). با گرایش بیشتر کمپانی مایکروسافت به سمت بستر دات نت (NET.)، پشتیبانی از زبان اسکریپت نامبرده به مرور زمان کمرنگ و کمرنگ‌تر شده و پایان عمر آن اکنون فرا رسیده است. مدیران سیستم‌های کامپیوتری پیشتر از زبان اسکریپت مذکور برای اتوماسیون‌سازی برخی از فرآیندها استفاده می‌کرده‌اند، اما با عرضه رابط پاور شل (PowerShell) و سهولت بسیار فراوان آن در استفاده و پشتیبانی از فرآیندها و قابلیت‌های بیشتر، گستردگی به‌کارگیری آن در این حوزه نیز با کاهش فراتری همراه شد. نسخه‌های جدید بسته نرم‌افزاری آفیس پشتیبانی از VBScript را به‌صورت کامل غیرفعال کرده و قابلیت‌های کنترلی آن را مسدود نموده‌اند.

پایان پشتیبانی رسمی از زبان VBScript از جانب کمپانی مایکروسافت، اما چرا؟

زبان VBScript از قدمت بسیار بالایی برخوردار بوده و این مهم آن را به گزینه‌ای بالقوه برای انجام حملات گوناگون و احتمال بروز خطر تبدیل می‌کند. اگرچه کمپانی مایکروسافت ممکن است همچنان به پشتیبانی از مرورگر اینترنت اکسپلورر 11 در آینده بپردازد، اما پایان استفاده از زبان اسکریپت فوق در قالب آن یک تصمیم عقلانی می‌باشد. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، برخی از صفحات اینترنتی بسیار قدیمی ممکن است از زبان فوق جهت نمایش محتویات خود استفاده نمایند، اما به‌کارگیری آن جهت توسعه وب‌سایت‌های گوناگون امروزه توسط هیچ طراح و توسعه‌دهنده‌ای انجام نپذیرفته و لذا غیرفعالسازی آن تأثیرات بسیاری را در استفاده از سیستم‌عامل ویندوز و یا اینترنت به خود اختصاص نمی‌دهد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید