پردازنده‌های سری Rocket Lake-S اینتل با حداکثر هشت هسته روانه بازار می‌شوند

پردازنده‌های سری Rocket Lake-S اینتل با حداکثر هشت هسته روانه بازار می‌شوند


بر طبق جدیدترین اخبار منتشر شده در سطح اینترنت، نسل یازدهم پردازنده‌های “Rocket Lake-S” با حداکثر تعداد هشت هسته فیزیکی (در تراشه یا تراشه‌های پرچم‌دار این سری) طراحی و روانه بازار می‌شوند، این در حالی است که در بین تراشه‌های جایگزین نسل پیشین، یعنی “Comet Lake-S” مدل‌های 10 هسته‌ای نیز به چشم می‌خورند! به تازگی اطلاعات جدیدی در خصوص توصیف تعداد چهار پلتفرم آینده اینتل در شبکه جهانی وب منتشر شده و جزئیات جالب توجهی در خصوص ارزش سی‌پی‌یو‌های سری S (رده دسکتاپ)، H (رده نوت‌بوک)، U (رده اولترابوک) و Y(رده دستگاه‌های قابل حمل و کم مصرف) را در دسترس علاقه‌مندان قرار داده‌اند. شایان ذکر است که هر دو پلتفرم “Comet Lake-S” و “Rocket Lake-S” بر پایه معماری ساخت 14 نانومتر طراحی و توسعه پیدا کرده‌اند.

پردازنده‌های سری Rocket Lake-S با حداکثر هشت هسته فیزیکی روانه بازار می‌شوند

پردازنده‌های سری “Comet Lake-S” کمپانی اینتل با حداکثر تعداد 10 هسته فیزیکی طراحی شده و نیازمند 125 وات انرژی برای تراشه‌های پرچم‌دار خود می‌باشند. برخورداری از پردازشگر گرافیکی مجتمع Gen 9LP با تعداد 48 واحد اجرایی و پشتیبانی پیش‌فرض از 128 گیگابایت حافظه اصلی DDR4-2667 از جمله دیگر مشخصات فنی این سری از سی‌پی‌یوهای تازه نفس به شمار می‌روند.

علاوه بر پلتفرم فوق، سیلیکون “Rocket Lake-S” نیز در نوع خود جالب توجه محسوب می‌شود. بر طبق شایعات گوناگون، این پلتفرم نیز نسخه‌ای مشتق شده از ساختار معماری “Skylake” به شمار رفته و با حداکثر تعداد هشت هسته فیزیکی و 128 وات انرژی مصرفی در حال طی نمودن مراحل طراحی و توسعه خود می‌باشند. اگرچه دو مشخصه فوق با تراشه‌های نسل پیشین یکسان است، اما پردازشگر گرافیکی مجتمع به نمونه Gen 12 با برخورداری از تعداد 32 واحد اجرایی ارتقاء پیدا کرده و کنترلر حافظه نیز اکنون از قابلیت پشتیبانی از ماژول‌های حافظه اصلی DDR4-2933 برخوردار می‌باشد. کمپانی اینتل طراحی و توسعه پردازنده‌های سری “Ice Lake-H” یا “Ice Lake-S” را از دستور کار خود خارج کرده و پشتیبانی از بازارهای فوق را بر عهده سی‌‎پی‌یوهای سری “Tiger Lake” گذاشته است. پلتفرم “Rocket Lake-S” برای عرضه زمانی در سال 2021 میلادی در نظر گرفته شده و امید می‌رود تا با عرضه نهایی، کمپانی اینتل سرانجام موفق به خروج از سیاه چاله لیتوگرافی 14 نانومتر شود.

منبع: TechPowerUP

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید