پردازنده مرکزی Core i9 10000X در مشخصات فنی مادربرد ایسوس مشاهده شد

پردازنده مرکزی Core i9 10000X در مشخصات فنی مادربرد ایسوس مشاهده شد


کمپانی ایسوس در صفحه مربوط به مشخصات فنی مادربرد Prime X299 Edition 30 خود برای اولین بار سخن از پردازنده مرکزی Core i9 10000X و پشتیبانی آن از تعداد 48 مسیر PCIe به میان آورده است.

عرضه پردازنده مرکزی Core i9 10000X کاملاً قابل انتظار است، زیرا کمپانی اینتل از زمان معرفی آن در نمایشگاه کامپیوتکس سال جاری میلادی پیوسته صحبت‌های مختلفی را به میان آورده است، اما مشاهده آن برای اولین بار در میان مشخصات فنی یک مادربرد خبری تازه به شمار می‌رود. واحد پردازشگر مذکور همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد از تعداد 48 مسیر PCIe 3.0 پشتیبانی می‌کند. پرچم‌دار فعلی سری محصولات ایکس، یعنی Core i9 9980XE از تعداد 44 مسیر برخوردار می‌باشد، بنابراین محصول جایگزین و تازه‌نفس آن تنها بهبودی به‌اندازه چهار شاهراه را در این حوزه به خود دیده است.

پردازنده مرکزی Core i9 10000X در مشخصات فنی مادربرد ایسوس مشاهده شد

پردازنده‌های مرکزی سری 10000 با برخورداری از تعداد حداکثر 18 هسته فیزیکی بر مبنای معماری Cascade Lake-X توسعه پیدا کرده‌اند. طراحی فوق در حقیقت نسخه‌ای مشتق شده از الگوی 14 نانومتری Skylake-X محسوب شده و لذا هنوز مشخص نیست که آیا کمپانی اینتل نسبت به رفع حفره‌های امنیتی و آسیب‌پذیری محصولات پیشین خود اقدامات لازم را انجام داده است یا خیر. علاوه بر آن فرکانس پیش‌فرض قابل پشتیبانی توسط ماژول‌های حافظه اصلی نیز به مقدار DDR4-2933 مگاهرتز ارتقاء پیدا کرده است.

در میان مشخصات فنی مادربرد Prime X299 Edition 30، قابلیت عملکرد یک شکاف توسعه M.2 دیگر (مجموع دو شکاف) به‌صورت مستقیم با پردازنده مرکزی نیز قابل مشاهده می‌باشد. این مهم بیان می‌دارد که کمپانی اینتل تعداد چهار مسیر PCIe اضافی را جهت فراهم آوردن پشتیبانی کامل از حافظه‌های جامد M.2 و عدم نیاز به اختصاص مسیرهای چیپست و یا کنترلررهای متفرقه به پردازشگر افزوده است.

منبع: Guru3D

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید