پسوند ضمیمه MP3 چیست و چگونه می‌توان به پخش فایل‌های صوتی آن پرداخت؟

پسوند ضمیمه MP3 چیست و چگونه می‌توان به پخش فایل‌های صوتی آن پرداخت؟


بدون شک همگان با پسوند ضمیمه MP3 و فایل‌های منتسب به آن آشنایی داشته و تاکنون به دفعات مکرر به استفاده از آن‌ها پرداخته‌اند، اما چرا پسوند فوق از محبوبیت بسیار فراوانی در میان کاربران و توسعه‌دهندگان محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برخوردار بوده و هنگام تمرکز در قالب فرمت‌های صوتی در اکثر مواقع به انتخاب اول و ایده آل مبدل می‌گردد؟

MP3

پسوند ضمیمه MP3 برای اولین بار توسط گروه کارشناسان و متخصصان توسعه تصاویر متحرک تحت عنوان Moving Pictures Experts Group طراحی و به‌منظور راحتی تلفظ و به خاطر سپردن آن به کوتاه شده واژه MPEG تغییر وضعیت داده است. قالب فرمتی نامبرده در حالت کلی از لایه‌های مختلفی جهت تمایز فاکتورهای قابل پشتیبانی توسط هرکدام از آن‌ها نظیر پارامترهای صوتی، تصویری و … تشکیل شده است و از آنجایی که سطح سوم آن مستقیماً حوزه فرمت‌های صوتی را هدف قرار داده است، لذا اطلاق عنوان MPEG-1 یا MPEG2 Audio Layer 3 برای آن از جانب توسعه‌دهندگان در دستور کار قرار گرفت؛ پسوندی که امروزه با نام بسیار عمومی MP3 (کوتاه شده عبارت لایه سوم قالب فرمتی فوق) در میان همگان مورد شناخت قرار می‌گیرد.

پسوند ضمیمه MP3 همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد در دسته قالب‌های فرمتی صوتی طبقه‌بندی می‌گردد که نوعی الگوریتم ویژه جهت کاهش بسیار چشمگیر اندازه کلی فایل‌های مبتنی بر خود را مورد استفاده قرار می‌دهد. پسوند فوق به‌عنوان نوعی فرمت اتلافی یا به عبارتی دیگر Lossy شناخته می‌شود، زیرا در طی روند فشرده‌سازی محتویات، بخشی از داده‌های منبع اولیه و اصلی به‌صورت کامل از بین رفته و دیگر غیرقابل بازگشت و یا بازیابی می‌باشد، اما این مهم خوشبختانه تأثیرات آن‌چنان فراوانی را در عدم حفظ کیفیت برای بسیاری از کاربردهای معمولی به خود اختصاص نمی‌دهد.

همان‌طور که مستحضر هستید، فرآیند فشرده‌سازی اطلاعات به‌منظور کاهش اندازه قالب‌های نگهدارنده محتویات تکنیکی بسیار معمول و در عین حال ایده آل برای تمامی فایل‌های گوناگون (صوتی، تصویری، عکس و …) به شمار می‌رود. در حالی که اندازه نهایی یک فایل صوتی سه دقیقه‌ای مبتنی بر نوع قالب فرمتی بدون اتلاف داده‌های منبع اولیه (Lossless) نظیر WAV ممکن است به بیش از 30 مگابایت افزایش پیدا کند، این مهم در هنگام فشرده‌سازی توسط الگوریتم‌های ویژه پسوند ضمیمه MP3 ممکن است به کمتر از 3 مگابایت با حفظ کیفیتی در حد و اندازه دیسک‌های فشرده (CD) افت کند که خود نمایانگر کاهشی 90 درصدی می‌باشد.

فرآیند فشرده‌سازی اندازه فایل‌های صوتی مبتنی بر پسوند ضمیمه MP3 اگرچه در زمینه صرفه‌جویی و حفظ میزان فضای ارزشمند دیسک ذخیره‌ساز اطلاعات بسیار مفید واقع می‌شود، اما این مهم خود معایبی را نیز به همراه دارد که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به افت کیفیت صدا اشاره کرد.

یکی از فاکتورهای اصلی معایب فوق در قالب بیت‌ریت قابل مشاهده است. نرخ بیت در حالت کلی نمایانگر میزان اطلاعات صوتی تولید شده در هر ثانیه می‌باشد که توسط واحد کیلوبیت بر ثانیه یا به عبارتی دیگر kbps قابل سنجش است. اگرچه فاکتورهای دخیل در زمینه فزونی و یا افت کیفیت صدا از تعداد فراوانی برخوردار می‌باشند، اما مقدار نرخ بیت به‌تنهایی به‌عنوان عاملی بسیار تأثیرگذار در این مهم مطرح بوده و افزایش یا کاهش آن به‌وضوح قابل لمس می‌باشد.

الگوریتم‌های ویژه پسوند ضمیمه MP3 به‌منظور تدارک پارامترهای فشرده‌سازی خود در حالت کلی بخش‌هایی از فایل صوتی (اغلب بالاترین و پایین‌ترین قله‌های موجود در نمایش نموداری یک فایل) که برای گوش انسان غیرقابل حس بوده و یا شنیدار آن باید با دقت فراوانی انجام پذیرد را حذف می‌نماید؛ بر همین اساس از آنجایی که حذف حتی کوچک‌ترین داده‌های منبع اصلی و اطلاعات آن به‌نوعی در طبقه‌بندی افت کیفیت قرار می‌گیرد، لذا کاهش چشمگیر اندازه فایل‌های مبتنی بر قالب فرمتی معرفی شده نیز با عنایت به این مهم انجام می‌پذیرد.

بسیاری از افرادی که از علاقه وافری به گوش فرا دادن به موسیقی‌های روز دنیا با استفاده اسپیکرها، هدفون‌ها و یا هندزفری‌های معمولی خود برخوردارند اغلب از تشخیص افت کیفیت ایجاد شده توسط فایل‌های MP3 عاجز بوده و این مهم در سطوح بالاتر نیازمند استفاده از وسایل قدرتمندی همچون کارت صدای قوی و … می‌باشد که حتی حرفه‌ترین و گران قیمت‌ترین تلفن‌های همراه و ام‌پی‌پری پلیرها نیز از آن بی‌بهره‌اند.

چگونه می‌توان فایل‌های MP3 را گشود؟

خوشبختانه پسوند ضمیمه نامبرده با توجه به محبوبیت بسیار فراوان خود توسط اغلب نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و محصولات مختلف به‌صورت کامل پشتیبانی شده و فرد به هیچ عنوان نیازمند تجهیزات ویژه‌ای جهت انجام این مهم نمی‌باشد. حتی ارزان قیمت‌ترین دستگاه‌های پخش اتومبیل و یا تلفن‌های همراه غیر هوشمندی که از سیستم‌عامل‌های روز دنیا نظیر آندروید، iOS و … برخوردار نمی‌باشند نیز قالب فرمتی فوق را کاملاً تحت پشتیبانی خود قرار داده‌اند؛ بر همین پخش یک فایل MP3 می‌تواند به‌راحتی تنها اتصال فلش مموری به دستگاه پخش وسیله مربوطه و یا کلیک نمودن بر روی آن در چهارچوب‌های نرم‌افزاری سیستم‌عامل جهت اجرا به‌وسیله نرم‌افزار پیش‌فرض انجام پذیرد. از جمله اپلیکیشن‌های قدرتمند و محبوب پخش فایل‌های مذکور می‌توان به Jet Audio ،Windows Media Play ،WinAmp ،AIMP و … اشاره کرد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید