چرا انرژی باتری لپ‌تاپ بسیار زودتر از توضیحات مشخصات فنی دستگاه به اتمام می‌رسد؟

چرا انرژی باتری لپ‌تاپ بسیار زودتر از توضیحات مشخصات فنی دستگاه به اتمام می‌رسد؟


توجه به طول عمر و میزان دوام باتری لپ‌تاپ در هنگام و تهیه و خرید آن عاملی بسیار مهم به شمار رفته و در قالب یکی از ویژگی‌های حیاتی جهت مقایسه محصولات دیگر کمپانی‌های گوناگون با یکدیگر طبقه‌بندی می‌گردد، اما آیا اعداد و ارقام منتشر شده از سمت سازندگان از صحت و درستی برخوردار بوده و می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد؟

دارندگان لپ‌تاپ حتماً به این نکته پی برده‌اند که دستگاه مورد استفاده آن‌ها تاکنون حتی یک بار هم موفق به پاس نمودن بازه زمانی تبلیغ شده از سمت توسعه‌دهنده خود نبوده و انرژی باتری آن بسیار سریع‌تر از موعد مقرر به اتمام می‌رسد. به‌عنوان مثال لپ‌تاپی که ادعا شده است می‌تواند تا 8 ساعت به فعالیت پرداخته و به رفع نیازهای مصرف‌کننده خود بپردازد در طی استفاده عملی ممکن است فقط 5 ساعت کارکرد مداوم را برای وی به ارمغان آورده و پس از آن نیازمند شارژ مجدد باشد، اما چرا؟ آیا کمپانی‌های سازنده لپ‌تاپ در ذکر میزان دوام باتری محصولات خود اغراق کرده و با دروغ سعی در گمراهی خریداران و فروش محصولات خود را دارند؟

در پاسخ باید گفت که خیر و به لحاظ تکنیکی، دروغی از سمت توسعه‌دهندگان در خصوص میزان طول عمر باتری لپ‌تاپ‌ها ارائه نمی‌شود، هر چند رویه و روش سنجش مورد استفاده آن‌ها در عمل اغراق‌آمیز تلقی می‌گردد. اگر تاکنون به طول عمر باتری درج شده در قسمت مشخصات فنی دستگاه‌های لپ‌تاپ دقت کرده باشید، حتماً با کلمه “Up to” آشنایی دارید که این خود به‌نوعی یکی از بزرگ‌ترین عوامل موجود جهت پیچاندن موضوع و سردرگمی خریداران به شمار می‌رود.

لپ‌تاپ

کلمه فوق در زبان فارسی نمایانگر اصطلاح کوچک‌تر یا مساوی و در آمار و احتمالات به‌گونه‌ای شرایط متغیر “حداکثر” را بازی می‌کند. بسیاری از افراد بر این باورند که کلمه Up to بیانگر “بیشتر از” بوده و لذا لپ‌تاپی که در قسمت مشخصات فنی آن عبارت مثلاً “Up to 8Hs battery life” ذکر شده است می‌تواند بیشتر از 8 ساعت به فعالیت مداوم و پیوسته پرداخته و در خدمت مصرف‌کننده خود قرار گیرد. این در حالی است که کلمه مذکور درست عکس این مهم را صادق بوده و در عمل بیانگر عبارت “تا حدود” می‌باشد، لذا میزان دوام باتری لپ‌تاپ مورد مثال تا حدود 8 ساعت بوده و انرژی آن ممکن است بسیار زودتر نیز به اتمام رسد.

شیوه فوق یکی از روش‌های بازاریابی و جذب مشتری توسط بسیاری از کمپانی‌های فعال در زمینه طراحی و توسعه دستگاه‌های قابل حمل به شمار می‌رود و از لحاظ فنی نیز نمی‌توان مشکلی را به آن نسبت داد. کمپانی سازنده لپ‌تاپ به مصرف‌کنندگان خود قول 8 ساعت دوام باتری به‌صورت دقیق را نمی‌دهد، بلکه این مهم تا حدود 8 ساعت است، منوط به اینکه استفاده از لپ‌تاپ در شرایط کاملاً ایده‌آل و مطابق با سناریو سنجش توسعه‌دهندگان صورت گیرد.

استفاده از کلمه Up to بر طبق قوانین نیازمند تعیین شرایطی مشخص و دقیق بوده و اعداد و ارقام ارائه شده باید از صحت و درستی برخوردار باشند، در غیر این صورت سازندگان لپ‌تاپ می‌توانند طول عمر باتری محصول خود را تا حدود یک میلیون ساعت ذکر کرده و نسبت به آن نیز کاملاً بی‌تفاوت باشند، اما مقادیر مربوطه چگونه به دست می‌آیند؟ اگر طول عمر باتری یک لپ‌تاپ بسیار زودتر از آنچه ادعا شده است به اتمام می‌رسد، پس درج مقدار به‌عنوان مثال 8 ساعت بر پایه کدام منطق انجام پذیرفته است؟

در پاسخ باید گفت که توسعه‌دهندگان دستگاه‌های لپ‌تاپ جهت ارائه مقدار مشخصی برای میزان دوام باتری، بنچمارک و یا محیط تست کاملاً ایده‌آلی را آماده کرده و سپس به بررسی لپ‌تاپ در قالب آن مبادرت می‌ورزند، شرایطی که در دنیای واقعی و در عمل تقریباً به هیچ عنوان محقق نمی‌شود. شرایط آزمایش سازندگان لپ‌تاپ به این صورت است که دستگاه خود را حالت پخش یک فایل ویدئویی رها کرده و سپس روند این عمل را تا زمان اتمام کامل میزان انرژی باتری و خاموش گشتن لپ‌تاپ ادامه می‌دهند، اکنون عدد به دست آمده به‌عنوان طول عمر باتری در مشخصات فنی دستگاه ذکر می‌شود. ناگفته نماند که تدارک شرایطی جهت نزول مصرف انرژی نظیر کاهش روشنایی صفحه نمایشگر و غیرفعالسازی ویژگی‌ها و فرآیندهای پس‌زمینه ویندوز نیز از جانب مسئولان تست مورد اعمال قرار می‌گیرند.

لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند نوین و امروزی از فرآیندهای شتاب‌دهنده سخت‌افزاری جهت کدنگاری فایل‌های ویدئویی بهره می‌جویند. تراشه‌های شتاب‌دهنده گرافیکی مورد استفاده در دستگاه‌های مذکور به‌طور کلی واحدهای سخت‌افزاری ویژه‌ای را در بطن خود جای داده‌اند که به تدارک فرآیند کدنگاری فرامین و دستورالعمل‌ها، در عین مصرف کمترین میزان انرژی مبادرت ورزیده و این مهم را به بهترین شکل ممکن نیز به انجام می‌رساند که خود به کاهش وابستگی رایانه و سیستم‌عامل به پردازنده مرکزی و بیکاری آن منتهی می‌شود. سناریو فوق تنها محدود به اجرای فایل‌های ویدئویی به‌صورت محلی (از طریق دیسک سخت لپ‌تاپ) نشده و وب‌سایت‌های اینترنتی و دیگر بسترهای موجود نیز منجر به فعال‌سازی واحدهای ویژه کدنگاری تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی می‌گردند.

لپ‌تاپ

ویژگی مذکور در نگاه کلی بسیار قابل ستایش به شمار می‌رود، زیرا علاوه بر یاری رساندن به دستگاه‌های قابل حمل جهت کاهش میزان مصرف انرژی و جلوگیری از اتمام زود هنگام باتری، در عملکرد خنک و نزول مقدار حرارت تولیدی نیز بسیار تأثیرگذار می‌باشد، اما توسعه‌دهندگان لپ‌تاپ متأسفانه از آن به نفع خود سودجویی کرده و با سوء استفاده از آن، به ارائه اعداد و ارقام غیر حقیقی در دنیای واقعی مبادرت می‌ورزند.

رویه تست و بنچمارک فوق نمایانگر استفاده معمولی از دستگاه‌های لپ‌تاپ نیست، زیرا علاوه بر اینکه به‌نوعی کاملاً غیر حقیقی محسوب می‌شود، مزیت‌های سخت‌افزاری تراشه‌های شتاب‌دهنده گرافیکی را در جهت سوء استفاده خود به‌کار می‌بندد. چه کسی می‌تواند 15 ساعت پیوسته به تماشای فیلم‌های ویدئوی، بدون حتی لحظه‌ای استراحت بپردازد؟ (صرفه نظر از انجام این مهم با کمترین میزان روشنایی صفحه و …). هرگونه استفاده دیگری از دستگاه لپ‌تاپ که خارج از شیرازه بررسی فوق دسته‌بندی گردد در افزایش میزان مصرف انرژی و کاهش زود هنگام باتری تأثیرگذار است، حتی جستجوی شبکه گسترده وب که به‌نوعی عملی کم مصرف تلقی می‌گردد (زیرا واحد پردازنده مرکزی و حافظه اصلی تحت سربار پردازشی قرار می‌گیرند).

توسعه‌دهندگان دستگاه‌های لپ‌تاپ بنچمارک اشاره شده را ملاک ارائه اعداد و ارقام خود قرار داده و به هیچ عنوان اهمیتی را به نوع استفاده اکثریت مصرف‌کنندگان نمی‌دهند. این مهم در حالت کلی نیز صحیح بوده و هیچ‌گونه رازی را در پس پرده خود نهفته ندارد، زیرا کمپانی سازنده لپ‌تاپ شما نوع بنچارک مورد استفاده خود جهت تخمین طول عمر باتری را همراه با محصول ذکر کرده است، اما در قالب همان اطلاعات پایان ناپذیری که هیچ کس به خواندن آن‌ها اقدام نمی‌کند.

لپ‌تاپ

اکنون ممکن است از خود سؤال کنید که چرا این رویه و روش باید از جانب توسعه‌دهندگان دستگاه‌های لپ‌تاپ مورد استفاده قرار گیرد؟ در پاسخ باید گفت که زیرا تمامی کمپانی‌های فعال در صنعت مذکور از این طریق (و یا روش‌های به‌شدت مشابه) به تخمین طول عمر باتری محصولات خود مبادرت می‌ورزند. اگر یک توسعه‌دهنده به ارائه مقدار واقعی در شرایط استفاده حقیقی (به‌عنوان جستجوی اینترنت) بپردازد، آیا خریدارانی که از اطلاعات کافی برخوردار نبوده و تنها به مشاهده اعداد و ارقام موجود در مشخصات فنی دستگاه مبادرت می‌ورزند محصول مربوطه را در اولویت انتخاب خود قرار می‌دهند؟ بنابراین توصیه می‌شود که پیش از اقدام به خرید دستگاه‌های لپ‌تاپ، به هیچ عنوان به اطلاعات ارائه شده از سمت کمپانی سازنده بسنده نکرده و نقد و بررسی محصول مورد نظر خود را از طریق وب‌سایت‌های مطرح و بی‌طرف و رسانه‌های تصویری همانند یوتوب با دقت مشاهده نمایید (به‌خصوص بخش مربوط به میزان دوام باتری).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید