چگونه از آدرس دامنه‌ها و وب‌سایت‌های اینترنتی در سیستم‌عامل ویندوز اطلاع پیدا کنیم؟

چگونه از آدرس دامنه‌ها و وب‌سایت‌های اینترنتی در سیستم‌عامل ویندوز اطلاع پیدا کنیم؟


آیا تا به حال با شرایطی برخورد داشته‌اید که نیاز به آگاهی از آدرس برخی از وب‌سایت‌ها امری ضروری به شمار رفته، اما با نحوه چگونگی انجام آن آشنایی نداشته باشید؟ اطلاع از نشانی‌های انبوه تعداد دامنه‌ها و سایت‌های موجود در شبکه گسترده وب با استفاده از چه رویه و روش‌هایی صورت می‌پذیرد؟

همان‌طور که مستحضر هستید تمامی وب‌سایت‌های موجود در شبکه اینترنت به‌منظور دسترسی و نمایش محتوای خود در برابر دیدگان کاربران از آدرس یا آدرس‌های منحصر به فردی برخوردار می‌باشند که تحت عنوان عمومی IP مورد شناخت قرار می‌گیرند (درست همانند نشانی منزل و یا محل کار). نشانی وب‌سایت‌ها در حالت کلی دنباله‌ای عددی می‌باشند که تعداد ارقام و اندازه آن‌ها بسته به نسخه مورد استفاده متفاوت بوده و امکان دسترسی به محتوای موجود را فراهم می‌آورند، اما از آنجایی حفظ و به خاطر سپردن تعدادی عدد و رقم جهت مراجعه به سایت‌های اینترنت امری سخت و طاقت‌فرسا به شمار می‌رود، ارائه دامنه‌ها و برچسب‌های قابل فهم جهت سهولت در انجام این مهم معرفی گشتند (مطمئناً به خاطر سپردن عبارت www.google.com از 173.194.222.105 بسیار راحت‌تر انجام می‌گیرد).

نرم‌افزارهای مرورگر به‌منظور مراجعه به وب‌سایت‌های مختلف از نشانی‌های منتسب به آن‌ها استفاده کرده و این مهم بر عهده فراهم آورندگان سرویس‌های DNS (سیستمی جهت تبدیل عنوان دامنه به آدرس و بالعکس) گذاشته شده است. حال اگرچه پرداختن به مبحث چگونگی نحوه تبدیل دامنه‌های وب‌سایت‌ها به آدرس‌های اینترنتی از حوصله نوشته فعلی خارج است، توضیحات فوق تنها در جهت آشنایی بسیار مختصر با دستورالعمل‌ها و اصطلاحاتی که قصد پیشبرد ادامه نوشته با آن‌ها را سر داریم خدمت خوانندگان عزیز ارائه شد.

آگاهی از نشانی وب‌سایت‌ها جهت طراحی برخی از سیستم‌ها امری لازم و ضروری به شمار می‌رود، اما اطلاع از این مورد خود نیازمند استفاده از روش‌های گوناگونی می‌باشد، زیرا مشاهده آدرس به‌صورت عادی و توسط نرم‌افزار مرورگر امکان‌پذیر نیست. در همین راستا بنا شد تا نوشته‌ای را به آشنایی با دو روش جهت آگاهی از این مهم اختصاص دهیم. با ما همراه باشید.

استفاده از وب‌سایت کاربردی who.is

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، مشاهده آدرس دامنه‌ها توسط انواع و اقسام روش‌های گوناگونی امکان‌پذیر است، اما یکی از ساده‌ترین دستورالعمل‌های موجود جهت تحقق این مهم استفاده از وب‌سایت کاربردی who.is می‌باشد. بستر مذکور در حالت کلی با دریافت نشانی سایت‌های مورد نظر، فرآیند جستجوی محتوا را در پس‌زمینه به انجام رسانده و سپس اطلاعات تقریباً کامل و جامعی از دامنه درج شده نظیر شخص صاحب، زمان و کد پستی محل ثبت، تاریخ انقضای دامنه، نشانی و … را در اختیار قرار می‌دهد.

برای این منظور ابتدا به وب‌سایت who.is مراجعه کرده و سپس تا زمان بارگذاری کامل صفحه شکیبا باشید.

اکنون کافی است تا به‌منظور دریافت اطلاعات، دامنه وب‌سایت مورد نظر را در کادر درج آدرس قابل مشاهده در میانه صفحه تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید.

آدرس

حال پس از اتمام فرآیند جستجوی دامنه، کافی است تا به‌منظور مشاهده فهرست کامل موارد مربوطه صفحه را اندکی به سمت پایین هدایت و سپس به مشاهده اطلاعات اقدام نمایید.

آدرس

استفاده از پایانه CMD سیستم‌عامل ویندوز

اگرچه استفاده از وب‌سایت معرفی شده اطلاعات جامع و کاملی را در خصوص دامنه‌های مورد نظر در اختیار متقاضی قرار می‌دهد، اما وجود مشکلاتی نظیر عدم ثبت دامنه در پایگاه داده سایت، انسداد قابلیت مشاهده محتوا از جانب شخص صاحب دامنه و … اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌روند، لذا در صورت بروز موارد فوق، استفاده از روش فعلی پیشنهاد می‌شود.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در کادر کوچک جدید نمایان گردیده عبارت CMD را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که پایانه اجرای دستورات سیستم‌عامل ویندوز به نمایش در می‌آید.

حال کافی است تا به‌منظور مشاهده آدرس، دامنه وب‌سایت مورد نظر خود را به‌صورت کامل و همراه با پیشوند ping در پنجره اصلی پایانه تایپ و سپس کلید اینترنت را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که بلافاصله نشانی وب‌سایت به نمایش در می‌آید (هدف از اجرای دستور فعلی، مشاهده آدرس دامنه مربوطه می‌باشد، لذا درصورتی‌که عملیات دریافت پینگ به دلایلی همچون تحریم خارجی، انسداد وب‌سایت و … به اتمام نرسید، هیچ‌گونه مشکلی ایجاد نمی‌شود).

آدرس

دستورالعمل معرفی شده اگرچه در زمینه ارائه اطلاعات از گستردگی روش پیشین برخوردار نمی‌باشد، اما به‌منظور مشاهده سریع آدرس دامنه‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون نیاز به استفاده از ابزارهای به‌خصوص بسیار کاربردی به شمار می‌رود (درصورتی‌که نشانی وب‌سایت با استفاده از دستور Ping به نمایش در نیاید، احتمال اعمال تحریمات خارجی و بین‌المللی جهت دسترسی به دامنه مربوطه بر کشور ایران انتظار می‌رود). در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که بسیاری از ارائه‌دهندگان قدرتمند خدمات در سرتاسر جهان نظیر گوگل، آمازون، تلگرام و … تنها یک نشانی به‌خصوص را تحت اختیار خود نگرفته و دامنه وسیعی از انواع و اقسام آدرس‌های مختلف را در خدمت خود دارند، لذا مشاهده نشانی‌های متفاوت پس از هر بار اجرای دستور پینگ کاملاً طبیعی بوده و این مهم تداعی‌گر مشکلی از جانب شما نمی‌باشد.

با تشکر فراوان از جناب آقای شهریار سلمانی، استاد دانشگاه آزاد اسلامی جهت معرفی روش‌ها و مطالب گردآوری شده در نوشته فعلی.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید