چگونه از مدل و جزئیات نرم‌افزاری تلفن‌های همراه آندرویدی اطلاع پیدا کنیم؟

چگونه از مدل و جزئیات نرم‌افزاری تلفن‌های همراه آندرویدی اطلاع پیدا کنیم؟


آگاهی از مدل تلفن‌های همراه مبتنی بر سیستم‌عامل آندروید به‌منظور نصب برخی از نرم‌افزارهای ویژه نظیر منوهای ریکاوری، رام‌های سفارشی‌سازی شده و یا حتی برنامه‌های منحصربه‌فرد برندهایی خاص از جمله ابتدایی‌ترین مراحل جهت شروع فرآیند آماده نمودن دستگاه و فراهم آوردن بسترهای استفاده از آن به شمار می‌رود که انجام این مهم به دلیل طیف وسیعی از انواع و اقسام محصولات ساخته کمپانی‌های مختلف اقدامی سخت و طاقت فرسا به شمار می‌رود. ازآنجایی‌که اطلاع از مدل تلفن همراه نه تنها در زمینه‌های نامبرده، بلکه آگاهی از دستگاه در دست فرد نیز تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای به نحوه چگونگی بررسی این موضوع از طریق روش‌های گوناگون بپردازیم.

روش اول: بررسی فیزیکی دستگاه تلفن همراه

ابتدایی‌ترین اقدامی که مصرف‌کنندگان جهت آگاهی از مدل تلفن همراه مورد استفاده خود باید به کارگیرند، بررسی فیزیکی بدنه و حاشیه‌های اطراف دستگاه می‌باشد. برخی از کمپانی‌های فعال در زمینه طراحی و توسعه تلفن‌های همراه هوشمند نظیر ال‌جی و سامسونگ، مدل دستگاه خریداری شده را در بخشی از بدنه آن (اغلب در قسمت پشتی) درج کرده و فرآیند آگاهی از این مهم را با سهولت فراوانی همراه می‌‌سازند، اما اطلاعات فوق معمولاً بسیار کلی بوده و جزئیات ریز دستگاه همچون شماره یا نسخه مدل را در بر ندارند.

بر همین اساس درصورتی‌که هدف فرد از شناسایی تلفن همراه خود، تنها آگاهی از مدل کلی دستگاه می‌باشد، پیشنهاد می‌شود که در وهله اول به بررسی فیزیکی بدنه آن پرداخته و در صورت عدم یافتن اطلاعات مورد نظر خود (و یا بنای آگاهی از جزئیات) استفاده از روش دوم را در دستور کار قرار دهد.

مدل

روش دوم: آگاهی از مدل دستگاه از طریق منوی تنظیمات

صرفه نظر از دستگاه مورد استفاده و کمپانی سازنده آن، مراجعه به منوی تنظیمات اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص تلفن همراه به همراه جزئیات مربوطه را در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهد.

 برای این منظور ابتدا به منوی تنظیمات (Settings) تلفن همراه مبتنی بر سیستم‌عامل آندروید خود مراجعه و پس از هدایت صفحه به انتهایی‌ترین بخش آن، دسته‌بندی درباره تلفن همراه (About Phone) را بگشایید. ذکر این نکته ضروری است که دسته‌بندی فوق در نسخه هشتم سیستم‌عامل آندروید (Oreo) و برخی از پوسته‌های شخصی‌سازی شده توسط کمپانی‌های مختلف ممکن است در زیرمجموعه System پنهان شده باشد.

صفحه اصلی زیر منوی فعلی به‌طور کلی دسته‌بندی‌های متفاوتی را در بطن خود نهان ساخته است که هرکدام زیرمجموعه‌های مخصوص به خود را دارا می‌باشند، اما عنوان کلی تلفن‌های همراه آندرویدی در بسیاری از مواقع در صفحه اصلی منو قابل مشاهده بوده و مراجعه به بخش‌های دیگر آن ضروری نمی‌باشد. درصورتی‌که آگاهی از عنوان عمومی دستگاه (Phone Name) به‌تنهایی برای فرد کافی است، مطالعه ادامه نوشته دیگر لازم نیست، اما اطلاع از برخی جزئیات تلفن همراه از جمله شماره مدل آن نیازمند جستجوی سطح‌های عمیق‌تر منوی مذکور می‌باشد.

اغلب توسعه‌دهندگان تلفن‌های همراه هوشمند جزئیات مربوط به دستگاه را در دسته‌بندی اطلاعات سخت‌افزاری (Hardware info) منوی فعلی جمع‌آوری می‌نمایند، اما این مهم همیشه از درستی برخوردار نبوده و آیتم فوق تحت هر عنوان دیگری ممکن است تعبیه گردد؛ به‌عنوان مثال کمپانی سامسونگ تمامی ریز اطلاعات محصول Galaxy S9 خود را مستقیماً در صفحه اصلی منوی About Phone جمع‌آوری کرده و کاربر را از جستجوی دیگر بخش‌های آن بی‌نیاز نموده است. بر همین اساس توصیه می‌شود که منوی فعلی و دسته‌بندی‌های مرتبط آن را در جهت یافتن جزئیات دستگاه تلفن همراه خود جستجو نمایید.

مدل

روش سوم: استفاده از نرم‌افزارهای سوم شخص

دو روش پیشین ذکر شده در بسیاری از مواقع با درصد فراوانی پاسخ‌گوی نیاز کاربران بوده و اطلاعات مدنظر آن‌ها را در اختیار قرار می‌دهد، اما گاهی اوقات وجود مشکلاتی ممکن است فرد را به استفاده از روش سوم وا دارد. نرم‌افزارهای سوم شخص خانش اطلاعات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نظیر CPU-Z ،Droid Hardware info و … در زمینه فراهم آوردن کوچک‌ترین جزئیات دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند سهولت‌های فراوانی را می‌توانند با خود به ارمغان آورند. استفاده از برنامه‌های مذکور به‌هیچ‌عنوان سختی‌های ویژه‌ای را با خود به همراه نیاورده و کافی است تا پس از نصب موفقیت‌آمیز آن‌ها، اطلاعات مربوطه را در سربرگ‌های کاملاً مجزا و جداگانه‌‎ای مشاهده نمایید.

مدل

نرم‌افزار CPU-Z به دلیل برخورداری از قدرت فراوان در خوانش اطلاعات از جانب نویسنده مطلب توصیه شده و پیشنهاد می‌شود که از پاک‌سازی آن پس از دریافت موارد مورد نظر خود نیز به‌منظور استفاده مجدد در آینده جلوگیری به عمل آورید؛ حجم اندک و رایگانی برنامه مذکور در مصرف شدید منابع و … هیچ‌گونه تأثیری را به خود اختصاص نمی‌دهد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید