چگونه برای رمز عبور حساب کاربری رایانه شخصی خود تاریخ انقضاء تنظیم کنیم؟

چگونه برای رمز عبور حساب کاربری رایانه شخصی خود تاریخ انقضاء تنظیم کنیم؟


از جمله روش‌های افزایش امنیت و جلوگیری از دسترسی افراد سودجو به حساب‌های مجازی مورد استفاده می‌توان به تغییر دوره‌ای رمز عبور (تنظیم تاریخ انقضاء) اشاره کرد. گذرواژه‌های تکراری ضمن افزایش خطر سوء استفاده، احتمال دسترسی‌های ناخواسته توسط افراد حاضر در محیط را نیز با افزایش بیشتری همراه می‌کند، زیرا شخص می‌تواند با نگاه کردن بر روی صفحه تلفن همراه و یا صفحه‌کلید کامپیوتر، الگوی رمز عبور استفاده شده را حفظ کرده و سپس در آینده به‌راحتی به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا نماید، به همین دلیل تغییر دوره‌ای پسورد از جانب بسیاری از افراد و رسانه‌های مختلف توصیه شده و حتی برخی از سرویس‌ها نیز این عمل را به یک ضرورت تبدیل کرده‌اند.

تغییر دوره‌ای رمز عبور به‌صورت دستی و توسط شخص صاحب حساب کاربری امکان‌پذیر می‌باشد، اما گاهی اوقات مشغله‌های کاری و روزمرگی‌های زندگی ممکن است باعث فراموشی شده و امنیت اطلاعات با خطر همراه شود. خوشبختانه سیستم‌عامل ویندوز 10 برای سهولت بیشتر کاربران خود قابلیت تنظیم تاریخ انقضاء پسورد حساب‌های کاربری را فراهم آورده است که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی فعال‌سازی و استفاده از آن را داریم. در این حالت حتی اگر شخص از تعویض دستی گذرواژه عبوری حساب کاربری رایانه شخصی خود نیز غافل شود، ویندوز به‌صورت کاملاً خودکار هنگام رسیدن زمان انقضاء پیغام اعلانی را نمایش داده و شخص را مطلع می‌کند.

در بسیاری از نسخه‌های سیستم‌عامل ویندوز 10، قابلیت عدم انقضاء رمز عبور حساب‌های کاربری یا به عبارتی دیگر پسورد دائمی در حالت پیش‌فرض فعال می‌باشد که برای استفاده از قابلیت اشاره شده باید گزینه مربوطه از طریق منوی تنظیمات پیشرفته غیرفعال شده و بر روی حالت خاموش قرار گیرد.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک نمایان شده (برنامه Run) عبارت netplwiz را وارد نمایید.

حال در پنجره به نمایش در آمده ابتدا به سربرگ “Advanced” مراجعه کرده و سپس مجدداً بر روی کلید “Advanced” کلیک نمایید.

چگونه برای رمز عبور حساب کاربری رایانه شخصی خود تاریخ انقضاء تنظیم کنیم؟

حال در برنامه جدید گشوده شده ابتدا از طریق منوی سمت چپ به دسته‌بندی “Users” مراجعه کرده و سپس بر روی حساب کاربری مورد نظر خود (در سمت راست پنجره) کلیک راست نمایید. در صورت وجود چندین اکانت در کامپیوتر، دقت کنید تا حساب کاربری درست را انتخاب کنید.

چگونه برای رمز عبور حساب کاربری رایانه شخصی خود تاریخ انقضاء تنظیم کنیم؟

در نهایت کافی است تا در منوی کلیک راست نمایان شده گزینه “Properties” را انتخاب کرده و سپس در پنجره گشوده گزینه “Password never expires” را غیرفعال نمایید.

چگونه برای رمز عبور حساب کاربری رایانه شخصی خود تاریخ انقضاء تنظیم کنیم؟

اکنون گزینه عدم انقضاء رمز عبور سیستم‌عامل ویندوز 10 غیرفعال شده و شرایط برای تنظیم زمان مناسب و مورد نظر شخص مهیا شده است. این مقدار در حالت پیش‌فرض برابر با 42 روز (در ویندوز 10) تنظیم شده و امکان تغییر آن نیز در اختیار کاربران قرار گرفته است. در صورتی که قصد تنظیم تاریخ انقضاء حساب کاربری خود را ندارید، دستورالعمل نوشته به پایان رسیده و مطالعه ادامه مطلب دیگر لازم و ضروری نمی‌باشد؛ کافی است تا به‌صورت عادی به استفاده از رایانه شخصی خود پرداخته و هنگامی که زمان 42 روز به اتمام رسد، سیستم‌عامل شما را برای تغییر پسورد مطلع می‌کند، اما اگر قصد تغییر این زمان را دارید، ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

تغییر زمان انقضاء از طریق ویرایشگر Local Group Policy

در صورتی که یکی از نسخه‌های Pro ،Education و یا Enterprise از سیستم‌عامل ویندوز 10 بر روی رایانه شخصی شما نصب است، دستورالعمل این بخش را مطالعه نمایید، اما امکان استفاده از ابزار ویرایشگر فوق به دلیل محدودیت‌های نسخه Home ویندوز 10 امکان‌پذیر نبوده و باید تغییر زمان انقضاء رمز عبور از طریق منوی CMD و یا PowerShell انجام پذیرد که در بخش دوم مطلب دستورالعمل مربوطه تدوین شده است.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس عبارت gpedit.msc را پنجره کوچک نمایان شده تایپ نمایید.

پس از اجرای ابزار ویرایشگر کافی است تا به مسیر Computer Configuration > Windows Settings > Security Settings > Account Policies > Password Policy مراجعه کرده و سپس بر روی گزینه “Maximum password age” در بخش سمت راست پنجره دو مرتبه کلیک نمایید.

چگونه برای رمز عبور حساب کاربری رایانه شخصی خود تاریخ انقضاء تنظیم کنیم؟

حال مقدار عددی موجود در کادر “Password will expire in” را تغییر داده و سپس بر روی کلید OK کلیک کنید. تغییرات این گزینه در قالب واحد زمانی روز ذخیره‌سازی می‌شوند.

چگونه برای رمز عبور حساب کاربری رایانه شخصی خود تاریخ انقضاء تنظیم کنیم؟

تغییر زمان انقضاء از طریق CMD و یا PowerShell

دستورالعمل این بخش علاوه بر نسخه‌های Pro ،Education و Enterprise، در مورد ورژن‌های دارای محدودیت همچون Home نیز قابل اجرا می‌باشد.

ابتدا بر روی منوی استارت یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس با توجه با نسخه سیستم‌عامل مورد استفاده خود یکی از گزینه “Command Prompt (Admin)” یا “Windows PowerShell (Admin)” را انتخاب نمایید.

حال در پنجره پاورشل، ابتدا دستور net accounts را برای مشاهده تاریخ انقضاء کنونی حساب‌های کاربری رایانه شخصی تایپ کنید.

در نهایت کافی است تا برای تغییر این زمان پسوندی را به دستور فوق اضافه کرده و آن را به‌صورت net accounts /maxpwage:000 تایپ نمایید. مقدار عددی 000 را با تعداد روزهای مورد نظر خود جایگزین کنید. در انتها باید خاطر نشان کرد که تنظیم زمان پیش‌فرض از این طریق به اعمال آن در قالب تمامی حساب‌های کاربری رایانه شخصی منتهی می‌شود.

چگونه برای رمز عبور حساب کاربری رایانه شخصی خود تاریخ انقضاء تنظیم کنیم؟

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید