چگونه تاچ‌پد دستگاه لپ‌تاپ را در مواقع نیاز به‌صورت کامل غیرفعال کنیم؟

چگونه تاچ‌پد دستگاه لپ‌تاپ را در مواقع نیاز به‌صورت کامل غیرفعال کنیم؟


غیرفعالسازی کامل تاچ‌پد لپ‌تاپ در مواقعی که استفاده از ماوس اکسترنال به‌عنوان یک گزینه در تمام روز مطرح است می‌تواند تأثیرات فراوانی را در زمینه جلوگیری از بروز مشکلات و لمس ناخواسته آن با خود به ارمغان آورد.

 اگر به خاطر داشته باشید پیشتر در طی نوشته‌ای به آشنایی با نحوه چگونگی غیرفعالسازی خودکار تاچ‌پد توسط سیستم‌عامل ویندوز در هنگام اتصال ماوس خارجی به لپ‌تاپ پرداختیم، اما از آنجایی که دستورالعمل مطلب فوق به‌صورت موقتی بوده و با قطع اتصال سخت‌افزار ماوس اکسترنال، عملکرد تاچ‌پد مجدداً از سر گرفته می‌شود، تدوین مقاله‌ای جهت غیرفعالسازی کامل آن جهت تکمیل موضوع پیشنهاد می‌شود. اما چگونه؟ آیا انجام آن نیازمند نصب نرم‌افزارهای سوم شخص است؟ در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا سیستم‌عامل ویندوز مجدداً این مهم را به‌طور کاملاً داخلی و از طریق ابزار مدیریت دستگاه‌های متصله به رایانه فراهم آورده است.

برخی از دستگاه‌های لپ‌تاپ از قابلیتی بسیار ویژه جهت غیرفعالسازی تاچ‌پد به‌صورت سخت‌افزاری برخوردار می‌باشند که نحوه انجام آن بر پایه فشردن هم‌زمان دو کلید میانبر ویژه تدارک می‌پذیرد. برای این منظور کافی است تا صفحه‌کلید لپ‌تاپ خود را به‌منظور یافتن کلید منتسب به این موضوع مورد جستجو قرار دهید. اغلب کلیدهای مربوطه برای غیرفعالسازی دستگاه اشاره‌گر فوق برچسبی به شکل تاچ‌پد را میزبان می‌باشند که دسته‌بندی آن‌ها نیز معمولاً در قالب کلیدهای عملکردی یا همان فانکشن‌های 1 تا 12 قرار گرفته است.

همان‌طور که می‌دانید، کلیدهای صفحه‌کلید لپ‌تاپ به دلیل محدودیت فضایی عملکرد ثانویه خود را به‌صورت ترکیبی و هم‌زمان با فشردن کلید دیگری فراهم آورده‌اند که تکمه‌های F1 تا F12 نیز معمولاً از این قاعده مستثنی نیستند. بر همین اساس هنگامی که کلید منتسب به غیرفعالسازی تاچ‌پد لپ‌تاپ را یافتید، فشردن آن به‌تنهایی ممکن است تأثیرگذار نبوده و باید همراه با کلید دیگری در آن واحد فشرده شود.

به‌عنوان مثال بسیاری از لپ‌تاپ‌های کمپانی ایسوس کلید منتسب به غیرفعالسازی تاچ‌پد را در قالب عملکرد ثانویه تکمه F9 قرار داده‌اند که فشردن آن باید به‌صورت هم‌زمان با کلید FN صورت گیرد (ابتدا کلید FN را فشرده و در همان حالت کلید F9 را نیز بفشارید).

غیرفعالسازی کامل تاچ‌پد لپتاپ

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، قابلیت غیرفعالسازی تاچ‌پد به‌صورت سخت‌افزاری در قالب تمامی لپ‌تاپ‌ها امکان‌پذیر نبوده و برخی از توسعه‌دهندگان این مهم را در اختیار کاربران خود قرار نمی‌دهند، لذا استفاده از سیستم‌عامل ویندوز جهت تدارک عمل به‌صورت نرم‌افزاری در این‌گونه مواقع توصیه می‌شود.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در کادر کوچک جدید نمایان شده عبارت devmgmt.msc را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که ابزار مدیریت دستگاه‌های متصله به رایانه (Device Manager) بلافاصله به اجرا در می‌آید.

حال کافی است تا دسته‌بندی Mice and other pointing devices را گشوده و سپس با کلیک راست کردن بر روی ابزار تاچ‌پد، گزینه Disable device را از طریق منوی میانبر به نمایش در آمده انتخاب نمایید.

غیرفعالسازی کامل تاچ‌پد لپتاپ

اکنون تاچ‌پد از فعالیت باز ایستاده و نسبت به لمس و فرامین ورودی از جانب فرد هیچ واکنشی را از خود نشان نمی‌دهد، لذا پیشنهاد می‌شود تا قبل از غیرفعالسازی آن از طریق دستورالعمل فوق، ماوس اکسترنالی را به لپ‌تاپ متصل کنید تا در صورت بروز برخی از مشکلات و نیاز به تغییر مکان نشانگر ماوس (و عدم عملکرد آن حتی پس از اتصال)، شرایط مناسب مهیا باشد.

در صورتی که قصد فعال‌سازی مجدد تاچ‌پد از طریق ابزار مدیریت دستگاه‌های ویندوز را در سر دارید، کافی است تا دو مرتبه دستورالعمل فوق را طی کرده و سپس بر روی گزینه Enable device کلیک نمایید.

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که غیرفعالسازی تاچ‌پد لپ‌تاپ به‌صورت سخت‌افزاری و از طریق کلیدهای ترکیبی منتسب به آن ممکن است نیازمند نصب نرم‌افزارهای مربوطه بوده و احتمال عدم پاسخ‌گویی دستگاه به فرامین کاربر در صورت عدم نصب درایورهای راه‌انداز به‌عنوان یک گزینه مطرح می‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید