چگونه تصاویر زمینه ویندوز 10 را به‌صورت خودکار بر اساس زمان فعلی از روز تغییر دهیم؟

چگونه تصاویر زمینه ویندوز 10 را به‌صورت خودکار بر اساس زمان فعلی از روز تغییر دهیم؟


سیستم‌عامل مکینتاش در جدیدترین نسخه به‌روزرسانی خود، یعنی 10.14 قابلیت کوچک و در عین حال جالب توجهی را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است که قابلیت تغییر خودکار تصاویر زمینه زمینه (والپیپر) نمایشگر بر اساس زمان فعلی در دنیای واقعی را ممکن می‌سازد. این مهم در سیستم‌عامل بسیار محبوب ویندوز متأسفانه به‌صورت پیش‌فرض پشتیبانی نشده و نیازمند نصب و استفاده از نرم‌افزارهای سوم شخص گوناگونی می‌باشد، اما به کار بستن اندکی خلاقیت و استفاده از ابزارهای داخلی ویندوز سبب می‌شود تا نیاز به استفاده از هرگونه برنامه سفارشی‌سازی شده از بین رفته و شرایطی مشابه با چهارچوب نرم‌افزاری مکینتاش پدید آید.

همان‌طور که مستحضر هستید نسخه‌های هفتم و دهم سیستم‌عامل ویندوز در حالت پیش‌فرض از قابلیت تغییر خودکار تصاویر زمینه و نمایش آن‌ها در قالب اسلایدشو برخوردار می‌باشد؛ بر همین اساس تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای از اصل فوق به نفع خود بهره جسته و ویژگی Dynamic Desktop مکینتاش را به‌صورت داخلی برای ویندوز نیز شبیه‌سازی نماییم. این مهم از دو طریق استفاده از رابط تنظیمات و بستر زمان‌بندی وظایف سیستم‌عامل مذکور میسر می‌باشد که دستورالعمل نوشته جاری بر پایه روش اول نهفته است.

برای این منظور ابتدا پوشه (فولدر) جدیدی را ایجاد و سپس تصاویر دلخواه خود را در داخل آن قرار دهید. تعداد تصاویر موجود (در این روش) باید با بازه‌های زمانی تغییر خودکار یکسان بوده و از انتقال تصاویر اضافه به داخل پرونده خودداری به عمل آورید. به‌عنوان مثال اگر قصد دارید تا ویندوز به‌طور کاملاً خودکار در هنگام صبح، ظهر، عصر و شب به تغییر تصاویر مبادرت ورزد، شمارش تصاویر حاضر در پوشه نباید از چهار عدد بیشتر بوده و بازه زمانی نیز بر اساس تنظیم شش ساعت مقدر گردد.

نکته دیگری که دقت به آن ضروری است برچسب تصاویر حاضر در پوشه ایجاد شده می‌باشد. سیستم‌عامل ویندوز به‌صورت کاملاً خودکار اقدام به تغییر و نمایش تصاویر بر اساس حروف الفبا می‌نماید؛ بر همین اساس تغییر نام عکس اول (و تصاویر پس از آن) باید بر اساس زمان فعلی از روز یا شب انجام پذیرد (به‌عنوان مثال اگر اکنون ساعت 10 پیش از ظهر است، عکس منتسب به صبح هنگام باید در ابتدای دیگر موارد در پوشه قرار گرفته و تغییر نام (Rename) برای دیگر تصاویر نیز بر همین اساس صورت پذیرد). پیشنهاد می‌شود جهت راحتی کار و مرتب‌سازی پوشه، از اعداد در عنوان گذاری تصاویر استفاده نمایید (عکس اول عدد 1 را در ابتدای برچسب خود جای داده و عملیات تغییر عنوان برای دیگر تصاویر نیز به این صورت انجام پذیرد).

تصاویر زمینه

اکنون پس از تنظیم پوشه دربردارنده فایل‌های تصاویر، کلیدهای ترکیبی Windows + I را فشرده و سپس به دسته‌بندی Personalization مراجعه نمایید.

حال از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Background مراجعه کنید.

گزینه Slideshow را به‌منظور تغییر خودکار تصاویر از طریق منوی کشویی Background انتخاب و سپس با استفاده از گزینه Browse، نشانی پوشه دربردارنده فایل‌های تصاویر را تنظیم نمایید.

حال به‌منظور تنظیم بازه زمانی تغییر خودکار تصاویر کافی است تا با استفاده از منوی کشویی Change picture every، یکی از گزینه‌های موجود را انتخاب نمایید. مجدداً ذکر این نکته نیز ضروری است که انتخاب بازه زمانی باید متناسب با تصاویر موجود در فولدر انجام پذیرد (به‌عنوان مثال اگر تعداد چهار تصاویر در پوشه قرار گرفته‌اند، بازه زمانی تغییر خودکار باید هر 6 ساعت (6 hours) یک‌بار صورت پذیرد).

تصاویر زمینه

اکنون پس از انتخاب بازه زمانی مناسب، مشاهده می‌کنید که ویندوز بلافاصله به تغییر تصویر زمینه اقدام و شمارش مربوطه تا زمان دگرگونی مجدد را شروع می‌نماید (از غیرفعال بودن گزینه Shuffle جهت جلوگیری از نمایش تصادفی تصاویر اطمینان حاصل کنید). پیشنهاد می‌شود تا به‌منظور جلوگیری از بروز تداخل در زمان نمایش تصاویر، قابلیت اسلاید شو را درست در زمان معین از روز فعال نمایید (به‌عنوان مثال اگر اکنون ساعت 10 شب بوده و تصویر اول در پوشه منتسب به صبح هنگام می‌باشد، با فعال کردن گزینه اسلاید شو بلافاصله تصویر صبح به نمایش در می‌آید، در این حالت پیشنهاد می‌شود تا ترتیب تصاویر موجود در فولدر را تغییر داده و یا تا صبح هنگام برای تغییر منوی کشویی ابتدایی به گزینه Slideshow شکیبایی پیشه کنید).

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که دستورالعمل نوشته فعلی بر پایه جدیدترین بسته به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز 10 گردآوری شده و استفاده از دیگر نسخه‌های منتشره ممکن است تفاوت‌های اندک و بعضاً بزرگی را در منوی تنظیمات میزبان باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید