چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟


اگر تاکنون به دانلود فایل‌های تصاویر و عکس‌های مختلف از وب‌سایت‌های گوناگون پرداخته باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که برخی از منابع به‌منظور حفظ پهنای باند و ظرفیت ذخیره‌سازی سرورهای خود اقدام به آپلود تصاویر در قالب فرمتی تحت عنوان WebP می‌نمایند که در نوع خود اقدامی بسیار پسندیده محسوب می‌شود، اما هنگامی‌که صحبت از استفاده از تصاویر به میان می‌آید، گستردگی اندک پشتیبانی از قالب فرمتی فوق محدودیت‌های مختلفی را برای کاربران ایجاد می‌کند که تبدیل آن به قالب‌های معمول نظیر JPG را به امری ضروری مبدل می‌نماید.

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

طراحی قالب فرمتی WebP توسط کمپانی گوگل انجام پذیرفته و به لطف رویه‌های فشرده‌سازی و الگوریتم‌های قدرتمند، فایل‌های تصاویر مبتنی بر آن در کیفیت یکسان، از حجم کمتری نسبت به قالب‌های JPG یا JPEG برخوردار می‌باشند که این مهم در جلوگیری از هدر رفت منابع ذخیره‌سازی سرویس‌دهنده، کاهش کیفیت خدمات، حفظ پهنای باند و … تأثیرگذار می‌باشد. در حال حاضر بسیاری از نرم‌افزارهای مرورگر قدرتمند و محبوب نظیر اپرا، گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس به‌صورت پیش‌فرض به پشتیبانی از قالب فرمتی مورد بحث پرداخته و محتویات تصویری مبتنی بر آن را در هنگام مراجعه به وب‌سایت‌های مختلف به نمایش در می‌آورند، اما هنگامی‌که فایل عکس دانلود شده و نیاز به گشودن آفلاین آن در رایانه شخصی مطرح باشد، عدم پشتیبانی نرم‌افزارهای پیش‌فرض سیستم‌عامل ویندوز نظیر Paint ،Photos و … منجر به نمایش پیغام خطا و عدم گشودن فایل تصویر می‌شود. از آنجایی که این موضوع در حال حاضر از گستردگی تقریباً بالایی برخوردار بوده و تا زمان پشتیبانی پیش‌فرض طیف بیشتری از بسترهای نرم‌افزاری مشکلات گوناگونی را برای کاربران ایجاد می‌نماید، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای نحوه چگونگی تبدیل تصاویر WebP به JPG را با یکدیگر بیاموزیم.

دسترسی به عکس JPG توسط سرویس‌دهنده وب‌سایت

اگرچه هدف از توسعه قالب فرمتی WebP، جلوگیری از هدف رفت منابع ذخیره‌سازی سرورها و سرویس‌دهنده‌های اینترنتی ذکر شده است، اما برخی از وب‌سایت‌ها به‌منظور جلوگیری از آزار و اذیت مراجعه‌کنندگان خود تصاویر مبتنی بر قالب JPG را نیز همراه با عکس اصلی آپلود کرده و یا قابلیت تبدیل آنلاین تصویر WebP به JPG را به‌صورت مستقیم در اختیار همگان قرار داده‌اند. آگاهی از این مهم توسط آدرس اینترنتی منتسب به فایل‌های تصاویر امکان‌پذیر می‌باشد.

ابتدا بر روی عکس مورد نظر خود یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس گزینه “View Image” یا “Open image in new tab” را انتخاب نمایید، مشاهده می‌کنید که عکس به همراه آدرس اینترنتی منتسب به آن در سربرگ جدیدی به نمایش در می‌آید.

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

اکنون کافی است تا به انتهای آدرس اینترنتی عکس مراجعه کرده و سپس سه کاراکتر آخر، یعنی “rw-” را پاک کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که همان تصویر، اما با پسوند jpg یا png مجدداً به نمایش در می‌آید.

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

حال می‌توانید تصویر جدید پردازش شده را با قالب فرمتی مربوطه دانلود کرده و به استفاده از آن بپردازید.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، این روش در مورد تمامی وب‌سایت‌های گوناگون صادق نمی‌باشد. در صورتی که پس از پاک‌سازی کاراکترهای اشاره شده تصویر به نمایش در نیامده و یا آدرس اینترنتی عکس دارای مقادیر فوق نمی‌باشد، ادامه نوشته را مطالعه بفرمایید.

تبدیل تصاویر WEBP به JPG به‌صورت آنلاین

بسیاری از کمپانی‌ها و سازندگان بسترهای نرم‌افزاری گوناگون ابزارهای تبدیل خود را به‌صورت آنلاین و کاملاً رایگان در اختیار کاربران قرار داده‌اند که در سریع‌ترین زمان ممکن، قابلیت تبدیل تصاویر WebP به JPG را فراهم آورده‌اند که استفاده از ابزار وب‌سایت ezgif به دلیل انعطاف‌پذیری بیشتر پیشنهاد می‌شود.

برای این منظور ابتدا به وب‌سایت ezgif.com مراجعه کرده و سپس با استفاده از کلید Browse، فایل تصویر مربوطه را از رایانه شخصی خود انتخاب نمایید (در صورت نیاز می‌توانید آدرس اینترنتی عکس را نیز به‌صورت مستقیم از وب‌سایت مرجع در کادر paste image url وارد کنید).

پس از انتخاب فایل تصویر، بر روی کلید Upload کلیک نمایید، مشاهده می‌کنید که پس از ارسال موفقیت‌آمیز عکس، نمایی از آن، به همراه قابلیت‌های ویرایشی گوناگونی نظیر کراپ، تغییر اندازه، اعمال اثرات ویژه و … در صفحه‌ای دیگر به نمایش در می‌آید.

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

حال صفحه را اندکی به سمت پایین کشیده و سپس بر روی کلید Convert to JPG کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که تصویر مبتنی بر قالب فرمتی JPG در قسمت زیرین آن به نمایش در می‌آید. در صورت نیاز می‌توانید با استفاده از دستگیره JPG image quality factor، کیفیت عکس پس از تبدیل را تعیین نمایید، اما این مهم در اندازه نهایی فایل تأثیرگذار می‌باشد.

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

حال کافی است تا جهت دریافت تصویر مبتنی بر قالب فرمتی JPG، بر روی کلید Save از بخش Converted JPG image کلیک نمایید.

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

تبدیل تصاویر WEBP به JPG به‌صورت آفلاین

استفاده از ابزارهای تبدیل آنلاین در افزایش سرعت عملکرد تأثیرگذار می‌باشد، اما مصرف ترافیک اینترنت در نتیجه آپلود و دانلود و همچنین عدم پشتیبانی از قابلیت تبدیل چندین عکس به‌صورت یکجا از محبوبیت آن‌ها کاسته و استفاده از نرم‌افزارهای آفلاین را در اولویت قرار می‌دهند.

ابتدا نرم‌افزار CoolUtils Total Image Converter را دانلود و پس از نصب، به فعال‌سازی آن نیز بپردازید.

پس از نصب موفقیت‌آمیز نرم‌افزار و اجرای آن، کافی است تا با استفاده از منوی قابل مشاهده در سمت چپ صفحه و همچنین بخش اصلی گزینش محتویات به موقعیت فایل‌های تصاویر مبتنی بر قالب فرمتی WebP مراجعه کرده و سپس به انتخاب عکس‌های مورد نظر خود بپردازید (با گذاشتن علامت تیک در مربع کوچک قرار گرفته در مجاورت تصاویر، می‌توانید به انتخاب چندین فایل مبادرت ورزید).

در نهایت پس از انتخاب عکس‌های مورد نظر خود، کافی است تا از قسمت بالایی صفحه بر روی قالب فرمتی JPEG (و یا پسوند مورد نظر خود) کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که صفحه ویرایش و تبدیل تصاویر به نمایش در می‌آید.

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

اکنون کافی است تا در پنجره جدید نمایان شده، ابتدا از طریق کادر Folder Name موقعیت ذخیره‌سازی تصاویر تبدیل شده را انتخاب کرده و سپس بر روی کلید START کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که عملیات تبدیل پساوند آغاز می‌گردد.

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

پس از اتمام فرآیند کافی است تا به موقعیت تعیین شده مراجعه کرده و سپس به‌تمامی تصاویر مربوطه تحت پسوند JPG دسترسی پیدا نمایید. در انتها ذکر این نکته ضروری است که استفاده از نرم‌افزار آفلاین و ابزار آنلاین پیشنهاد شده در این نوشته به هیچ عنوان لازم و ضروری به شمار نرفته و می‌توانید به استفاده از برنامه‌های مورد نظر خود جهت تبدیل تصاویر WEBP به JPG نیز بپردازید.

چگونه تصاویر WebP را به JPG تبدیل کنیم؟

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید