چگونه فونت پیش‌فرض نرم‌افزار ویرایشگر ایلاستریتور (Illustrator) را تغییر دهیم؟

چگونه فونت پیش‌فرض نرم‌افزار ویرایشگر ایلاستریتور (Illustrator) را تغییر دهیم؟


همان‌طور که مستحضر هستید نرم‌افزار قدرتمند ایلاستریتر (Illustrator) در زمینه ویرایش و ادیت محتوای گرافیکی برداری انتخاب اول کاربران به شمار می‌رود. برنامه مذکور با وجود پتانسیل‌های عظیم خود متأسفانه از مشکلات کوچکی نیز رنج برده که در زمینه کندی سرعت فرد هنگام فرآیند ادیت تأثیراتی را متوجه خود می‌سازد که از جمله آزاردهنده‌ترین آن‌ها می‌توان به عدم ذخیره‌سازی فونت مورد استفاده کاربر و تغییر به نمونه پیش‌فرض در هر بار اجرای نرم‌افزار اشاره کرد. اگر شما نیز محتوای بسیاری را با استفاده ایلاستریتور ویرایش کرده و به تایپ متون در قالب آن‌ها مبادرت می‌ورزید، حتماً تاکنون به این نکته پی برده‌اید که نرم‌افزار مذکور فونت به کار رفته توسط مصرف‌کننده را در صورت عدم رعایت پیش‌نیازهایی در حافظه خود به ثبت نرسانده و مقادیر پیش‌فرض در هر بار اجرای برنامه فراخوانی می‌گردند، این درحالی است که سناریو اشاره شده در قالب دیگر ابزارهای برنامه از صحت برخوردار نبوده و تنظیمات آن‌ها در استفاده‌های بعدی حفظ می‌گردند، حال آیا ذخیره‌سازی فونت مورد نظر کاربر توسط نرم‌افزار به‌عنوان یک ویژگی میسر نمی‌باشد؟ با ما همراه باشید تا در این نوشته به نحوه چگونگی انجام آن بپردازیم.

انتخاب فونت پیش‌فرض نرم‌افزار ویرایشگر ایلاستریتور برخلاف دیگر محصولات شرکت‌ ادوبی کمی متفاوت صورت پذیرفته و مراجعه به مسیر انتخاب پروفایل‌های پر استفاده را نیازمند می‌باشد. برای این منظور ابتدا برنامه مذکور را اجرا و سپس با استفاده از سربرگ File و گزینه Open، پنجره انتخاب پروژه را بگشایید.

حال در پنجره جدید گشوده شده به مسیر زیر مراجعه نمایید:

C:Users(Username)AppDataRoamingAdobeAdobe Illustrator (version) Settings(Region)x64New Document Profiles

(ذکر این نکته ضروری است که موارد محصور شده در بین پرانتز در مسیر فوق با توجه به نام کاربری رایانه شخصی، نسخه نرم‌افزار و تنظیمات زبان محصول متفاوت بوده و مقادیر مربوطه برای تمامی کاربران یکسان نمی‌باشند.)

حال پس از مراجعه به مسیر اشاره شده، فایل Basic RGB را بگشایید. این نکته را مدنظر داشته باشید که اسم فایل فوق با توجه به نسخه برنامه متفاوت می‌باشد؛ به‌عنوان مثال اگر شخصی از بسته نرم‌افزاری Creative Cloud استفاده می‌نماید، عنوان فایل نام کاربری وی را نیز در بر دارد.

ایلاستریتور

اکنون پس از انتخاب پروفایل پیش‌فرض مذکور، در محیط نرم‌افزاری ایلاستریتور ابتدا بر روی سربرگ Window کلیک کرده و پس از مراجعه به مسیر Type>Character Styles، گزینه Normal Character Style را انتخاب نمایید.

حال در پنجره جدید گشوده شده، ابتدا از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Basic Character Formats مراجعه و سپس فونت مورد نظر و تمامی ویژگی‌های آن از جمله سایز، نوع و … را با استفاده از گزینه‌ها و منوهای کشویی مربوطه انتخاب نمایید.

ایلاستریتور

اکنون تمامی تغییرات با موفقیت پایان پذیرفته و کافی است تا جهت ذخیره‌سازی مقادیر بر روی کلید OK کلیک کنید. از این پس نرم‌افزار ایلاستریتور در هنگام ویرایش پروژه‌های مختلف و انتخاب ابزار تایپ به‌صورت کاملاً خودکار فونت مورد نظر فرد را انتخاب و از فراخوانی مقادیر پیش‌فرض جلوگیری به عمل می‌آورد. ذکر این نکته نیز ضروری است که توضیحات دستورالعمل نوشته فعلی در قالب تمامی نمایه‌های مختلف قابل اجرا می‌باشد. به‌عنوان مثال اگر شخصی پروفایلی به غیر از Basic RGB را به‌صورت متعدد مورد استفاده خود قرار می‌دهد، کافی است تا از پس از مراجعه مجدد به مسیر پیشتر اشاره شده، نمایه مربوطه را انتخاب و ادامه نوشته را با استفاده از آن پیش برد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید