چگونه فونت پیش‌فرض نرم‌افزار ویرایشگر فتوشاپ (Photoshop) را تغییر دهیم؟

چگونه فونت پیش‌فرض نرم‌افزار ویرایشگر فتوشاپ (Photoshop) را تغییر دهیم؟


تغییر فونت به‌منظور تایپ مطالب و رسیدن به قالب مورد نظر از جمله اصلی‌ترین موارد در زمینه تدارک و تدوین انواع و اقسام مطالب، مقالات، کتب و … به شمار می‌رود. انتخاب فونت مناسب علاوه بر اعطای زیبایی دو چندان به بدنه اصلی متن، در جلوگیری از عدم خستگی فرد مطالعه کننده و راحتی وی نیز تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص داده و لذا دقت به آن عاملی بسیار مهم تلقی می‌گردد.

تایپ متون بر روی تصاویر و استفاده از مراجع مختلف جهت درک و فهم بیشتر عکس‌های آموزشی و علمی در قالب کتب مختلف عاملی پر اهمیت به شمار می‌رود. علاوه بر آن تصاویر ادبی و یا حتی حسی که متن‌های تأثیرگذاری را در گوشه و کناری از خود جای داده نیز امروزه محبوبیت فراوانی را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی از آن خود نموده‌اند.

همان‌طور که مستحضر هستید نرم‌افزار قدرتمند فتوشاپ در زمینه ویرایش و ادیت تصاویر انتخاب اول کاربران به شمار می‌رود. برنامه مذکور با وجود پتانسیل‌های عظیم خود متأسفانه از مشکلات کوچکی نیز رنج برده که در زمینه کندی سرعت فرد هنگام فرآیند ادیت تأثیراتی را متوجه خود می‌سازد که از جمله آزاردهنده‌ترین آن‌ها می‌توان به عدم ذخیره‌سازی فونت مورد استفاده کاربر و تغییر به نمونه پیش‌فرض در هر بار اجرای نرم‌افزار اشاره کرد. اگر شما تصاویر بسیاری را با استفاده فتوشاپ ویرایش کرده و به تایپ متون در قالب آن‌ها مبادرت می‌ورزید، حتماً تاکنون به این نکته پی برده‌اید که نرم‌افزار مذکور فونت به کار رفته توسط مصرف‌کننده را در صورت عدم رعایت پیش‌نیازهایی در حافظه خود به ثبت نرسانده و مقادیر پیش‌فرض در هر بار اجرای برنامه فراخوانی می‌گردند، این درحالی‌که سناریو اشاره شده در قالب دیگر ابزارهای برنامه از صحت برخوردار نبوده و تنظیمات آن‌ها در استفاده‌های بعدی حفظ می‌گردند، حال آیا ذخیره‌سازی فونت مورد نظر کاربر توسط نرم‌افزار به‌عنوان یک ویژگی میسر نمی‌باشد؟ با ما همراه باشید تا در این نوشته به نحوه چگونگی انجام آن بپردازیم.

حفظ دست خط پیش‌فرض مورد نظر فرد توسط نرم‌افزار فتوشاپ به‌راحتی تغییر فونت از طریق نوار فوقانی ابزار تایپ صورت می‌پذیرد، اما این مهم تنها در صورتی امکان‌پذیر می‌باشد که هیچ‌گونه سربرگ و یا تصویری تحت ویرایش قرار نداشته و تنها پنجره اصلی نرم‌افزار در حالت اجرا قرار داشته باشد.

برای این منظور نرم‌افزار ویرایشگر فتوشاپ را گشوده و یا اگر قالب آن هم‌اکنون در حالت اجرا قرار دارد، یک مرتبه برنامه را بسته و مجدداً اجرا نمایید. این نکته را مدنظر داشته که باشید که هیچ‌گونه سربرگ ویرایشی در قالب پنجره اصلی نرم‌افزار نباید در حالت اجرا قرار داشته باشد.

حال بدون گشودن هرگونه تصویری به‌منظور ویرایش، از طریق نوار ابزار موجود در حاشیه سمت چپ صفحه ابزار Type Tool را انتخاب نمایید؛ ذکر این نکته نیز ضروری است که جهت تایپ ابزار (Horizontal یا Vertical) در مراحل بعدی نوشته تأثیرگذار نمی‌باشد.

اکنون پس از انتخاب ابزار نامبرده، مشاهده می‌کنید که گزینه‌های مربوط به تغییر فونت، حالت، سایز، جهت تایپ، رنگ و … در قسمت فوقانی صفحه به نمایش در می‌آیند. حال کافی است تا به‌منظور تغییر دست خط به نمونه پیش‌فرض، ابتدا فونت مورد نظر خود را از طریق منوی کشویی گزینش انتخاب کرده و خواص مربوط به آن را (سایز، رنگ و …) نیز بنا بر نیاز خود تغییر دهید.

فونت

اکنون مراحل نوشته به پایان رسیده و فونت با موفقیت تغییر یافته است. نرم‌افزار ویرایشگر فتوشاپ به‌صورت کاملاً خودکار تمامی تنظیمات خام انجام شده توسط کاربر را در حافظه خود به ثبت رسانده و فونت مورد انتخاب وی از این لحظه به بعد در اجراهای بعدی برنامه به‌طور پیش‌فرض در هنگام استفاده از ابزار تایپ در اختیار او قرار گرفته و دگرگونی چندین باره مقادیر دیگر لازم و ضروری نمی‌باشد. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که ترفند نوشته فعلی ممکن است در قالب تمامی نسخه‌های نرم‌افزار ویرایشگر فتوشاپ برقرار نبوده و برخی از ورژن‌های آن حتی در هنگام ادیت محتوا نیز فونت و مقادیر تنظیمات آن را حفظ نمایند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید