چگونه قابلیت به‌روزرسانی خودکار اپلیکیشن‎‌ها توسط مایکروسافت استور را غیرفعال کنیم؟

چگونه قابلیت به‌روزرسانی خودکار اپلیکیشن‎‌ها توسط مایکروسافت استور را غیرفعال کنیم؟


مسئله به‌روزرسانی خودکار نرم‌افزارهای نصب شده بر روی دستگاه‌های مورد استفاده کاربران از گذشته تا به امروز در قالب یکی از مشکلات اصلی بروز برخی از موارد گوناگون نظیر اتمام زود هنگام میزان ترافیک اینترنت به شمار می‌رود. اگرچه به‌روزرسانی اپلیکیشن‌های موجود درزمینهٔ افزایش درجه امنیت و استفاده از آخرین تغییرات به ارمغان آورده شده می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد، اما برخی ترجیح خود را بر عدم انجام این مهم قرار داده و بنای غیرفعالسازی قابلیت مذکور را در پیش می‌گیرند.

ترافیک محدوده سرویس مورد استفاده جهت دسترسی به شبکه گسترده وب در قالب یکی از موارد نیاز به عدم به‌روزرسانی اپلیکیشن‌های نصب شده محسوب می‌شود. علاوه بر آن نسخه‌های جدیدتر برخی از نرم‌افزارها ممکن است از باگ‌های مختلفی رنج برده و یا ناسازگاری‌های هنگفتی را با دستگاه مورد استفاده کاربران ایجاد کرده و لذا به‌روزرسانی خودکار آن به ایجاد چالش‌های گوناگون برای فرد منتهی شود؛ اما چگونه می‌توان نحوه رفتار پیش‌فرض سیستم‌عامل در آپدیت خودکار اپلیکیشن‌های مختلف را تغییر داد؟

در پاسخ باید گفت که زیرساخت اصلی این مهم در بسیاری از مواقع به نرم‌افزاری خاص بازگشته و سیستم‌عامل در بروز آن نقش چندان پررنگی را به خود اختصاص نمی‌دهد. فروشگاه محصولات نرم‌افزاری مایکروسافت استور نیز درست همانند بسیاری از دیگر بسترهای مشابه (نظیر گوگل پلی) از قابلیت به‌روزرسانی خودکار اپلیکیشن‌های پیش‌فرض و همچنین نصب شده از جانب کاربران برخوردار می‌باشد. این مهم در حالت کلی بدان معنی است که اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل ویندوز 10 از جانب فروشگاه نامبرده به‌صورت کاملاً خودکار مورد به‌روزرسانی قرار می‌گیرند، اما شدت آن در مقایسه با دیگر پلتفرم‌های موجود نظیر آندروید از محدودیت‌های فراتری برخوردار بوده و تنها محدود به نرم‌افزارهای نصب شده از طریق خود می‌شود (نه برنامه‌های سوم شخص پیشتر نصب شده از طریق فایل‌های نصبی Exe).

اگرچه بستر پیش‌فرض فروشگاه محصولات نرم‌افزاری مایکروسافت استور همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد فرآیند به‌روزرسانی خودکار اپلیکیشن‌های موجود را با محدودیت بیشتری به انجام می‌رساند، اما این مهم خود به‌عنوان عاملی در اتمام زود هنگام ترافیک سرویس اینترنت تأثیرگذار می‌باشد، حال چگونه می‌توان به غیرفعالسازی آن پرداخت؟

برای این منظور ابتدا منوی استارت را گشوده و سپس با تایپ عبارت “Store” در درون کادر جستجوی محتویات، فروشگاه مایکروسافت استور را بگشایید.

حال پس از گشودن فروشگاه مذکور و اتمام فرآیند به‌روزرسانی رابط کاربری آن، بر روی کلید More در گوشه سمت راست بالای صفحه (قابل مشاهده به شکل سه نقطه افقی) کلیک کرده و از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده گزینه Settings را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که صفحه تنظیمات منتسب به فروشگاه به نمایش در می‌آید.

مایکروسافت استور

حال کافی است تا در صفحه تنظیمات، گزینه Update apps automatically را یافته و سپس با کشیدن دستگیره آن به سمت چپ به غیرفعالسازی آن اقدام نمایید.

مایکروسافت استور

از این لحظه به بعد رفتار پیش‌فرض فروشگاه مایکروسافت در خصوص به‌روزرسانی خودکار نرم‌افزارهای نصب شده تغییر کرده و عملیات آپدیت باید به‌صورت دستی از طریق منوی Downloads and Update انجام پذیرد. علاوه بر آن راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل جهت اعمال تغییرات انجام پذیرفته لازم و ضروری نبوده و این مهم به‌صورت بلادرنگ صورت می‌پذیرد. در صورت نیاز می‌توانید دستورالعمل نوشته فعلی را مجدداً اجرا کرده و با مراجعه به منوی تنظیمات، گزینه Update apps automatically رو دومرتبه فعال کنید تا فروشگاه به آپدیت خودکار اپلیکیشن‌های موجود اقدام نماید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید