چگونه قابلیت نمایش ثانیه در ساعت نوار وظیفه (تسک‌بار) ویندوز 10 را فعال کنیم؟

چگونه قابلیت نمایش ثانیه در ساعت نوار وظیفه (تسک‌بار) ویندوز 10 را فعال کنیم؟


هنگامی‌که نوار وظیفه یا به عبارتی دیگر Taskbar به عنوان یکی از ویژگی‌های کاربردی برای سیستم‌عامل ویندوز معرفی شد، قابلیت ثانیه شمار نیز در حالت پیش‌فرض برای آن فعال و امکان نمایش دقیقی از زمان را برای کاربران به ارمغان آورده بود، اما توان پردازشی بسیار ضعیف رایانه‌های آن زمان و همچنین بروز مشکلات مختلف کمپانی مایکروسافت را بر آن داشت تا در نسخه نهایی ویندوز 95 این مهم را غیرفعال کرده و قابلیت نمایش تنها ساعت و دقیقه را برای نوار فوق در نظر بگیرد.

رایانه‌های شخصی و پردازنده‌های مرکزی امروزی از توان پردازشی بسیار گزافی برخوردار بوده و نمایش ثانیه شماری کوچک در نوار وظیفه به هیچ عنوان در هدر رفت پتانسیل و یا ایجاد فشار بر سیستم تأثیرگذار نمی‌باشد، اما از آنجایی که عدم نمایش این مهم سالیان سال است که با سیستم‌عامل ویندوز همراه بوده و کاربران و مصرف‌کنندگان چهارچوب نرم‌افزاری فوق به‌نوعی با این مهم خو گرفته‌اند، لذا کمپانی مایکروسافت نیز از فعال‌سازی ویژگی ثانیه شمار نوار وظیفه، حتی در جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل خود (ویندوز 10) نیز خودداری کرده و آیتم فوق در حالت پیش‌فرض غیرفعال می‌باشد، اما آیا می‌دانستید که امکان فعال‌سازی این قابلیت از طریق ایجاد تغییری کوچک در منوی رجیستری سیستم‌عامل امکان‌پذیر می‌باشد؟ با ما همراه باشید تا در این نوشته به آشنایی با نحوه چگونگی انجام این مهم بپردازیم.

در ابتدا پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع باید خاطر نشان کرد که اجرای دستورالعمل نوشته فعلی تنها در قالب سیستم‌عامل ویندوز 10 (و احتمالاً ویندوز 8.1) امکان‌پذیر بوده و کاربران نسخه هفتم پلتفرم ویندوز (ویندوز 7) برای شبیه‌سازی این مهم باید به استفاده از نرم‌افزار کوچکی تحت عنوان T-Clock Redux بپردازند.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در کادر کوچک جدید نمایان شده عبارت Regedit را تایپ نمایید، مشاهده می‌کنید که ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل به اجرا در می‌‎آید.

حال در ابزار جدید به نمایش درآمده، ابتدا از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه بر روی دسته‌بندی HKEY_CURRENT_USER کلیک کرده و سپس به مسیر زیر مراجعه نمایید:

SoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced

اکنون بر روی کلید Advanced در پنل سمت چپ صفحه یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس گزینه New>DWORD (32-bit) Value را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که مقدار جدیدی در بخش سمت راست پنجره ابزار ویرایشگر رجیستری به نمایش در می‌آید.

ثانیه

حال عنوان مقدار جدید ایجاد شده را به ShowSecondsInSystemClock تغییر و سپس کلید اینتر را بفشارید (در تایپ عنوان دقت کرده و کوچک و بزرگ بودن حروف را رعایت کنید).

ثانیه

اکنون پس از تغییر عنوان مقدار فوق، آن را گشوده (با دو مرتبه کلیک کردن بر روی آن) و سپس مقدار موجود در کادر Value data را به 1 (نمایانگر فعال در سیستم اعداد باینری) تغییر دهید.

ثانیه

حال کافی است تا بر روی کلید OK کلیک کرده و سپس به‌منظور اعمال تغییرات انجام پذیرفته رایانه شخصی را یک مرتبه راه‌اندازی مجدد (ریستارت) نمایید، مشاهده می‌کنید که نوار وظیفه (تسک‌بار) پس از اتمام فرآیند بوت سیستم‌عامل به فعال‌سازی ثانیه نیز مبادرت ورزیده و نمایش دقیق‌تری از زمان را به اجرا در می‌آورد. در صورت نیاز می‌توانید مجدداً به مسیر پیشتر اشاره شده از رجیستری ویندوز مراجعه و سپس مقدار ShowSecondsInSystemClock را پاک کرده و یا مقدار موجود در کادر Value data را به 0 تغییر دهید تا نمایش ثانیه شمار دو مرتبه غیرفعال و تنها مقادیر ساعت و دقیقه به نمایش درآیند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید