چگونه قابلیت نمایش پیغام خطای اتمام فضای دیسک را در ویندوز غیرفعال کنیم؟

چگونه قابلیت نمایش پیغام خطای اتمام فضای دیسک را در ویندوز غیرفعال کنیم؟


همان‌طور که مستحضر هستید، سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌صورت کاملاً خودکار در هنگام اتمام فضای ذخیره‌سازی پارتیشن‌های دیسک سخت و کاهش میزان حجم آن‌ها به کمتر از 200 مگابایت پیغام اخطاری در قالب نوعی اعلان را نمایان ساخته و کاربر را از این مهم مطلع می‌سازد که بروز چندین و چند باره آن در صورت عدم اهمیت موضوع زمینه آزار و اذیت کاربر را فراهم می‌آورد.

ویندوز

نمایش پیغام اخطار اتمام گنجایش ذخیره‌سازی دیسک سخت در قالب پارتیشن میزبان ویندوز (اغلب درایو C) از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، زیرا بسیاری از نرم‌افزارهای اول و سوم شخص نصبی و همچنین فرآیندهای سیستم‌عامل در صورت عدم وجود فضایی مناسب جهت نگهداری موقتی فایل‌های خود از فعالیت باز ایستاده و کارکرد کلی ویندوز نیز با مشکل همراه می‌شود، اما سناریو فوق در قالب دیگر درایوهای حاوی اطلاعات غیر حیاتی مانند فیلم، عکس، بازی و … از اهمیت آن‌چنانی برخوردار نمی‌باشد، زیرا عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص سیستم‌عامل ویندوز به این دسته از پارتیشن‌ها گره نخورده و اتمام فضای آن‌ها مشکلی را ایجاد نمی‌نماید.

روشی که در این نوشته قصد پرداختن به مبحث آن را در سر داریم تنها با استفاده از تغییر تنظیمات در رجیستری سیستم‌عامل امکان‌پذیر بوده و اجرای آن در قالب نسخه‌های هفتم، هشتم و دهم ویندوز میسر می‌باشد. علاوه بر ذکر این نکته نیز ضروری است که دستورالعمل مقاله فعلی به‌صورت سیستمی در زیرساخت سیستم‌عامل اعمال شده و پیغام اخطار اتمام فضای ذخیره‌سازی در قالب درایو میزبان ویندوز نیز دیگر به نمایش در نمی‌آید، بنابراین از بررسی دوره‌ای فضای پارتیشن مذکور به‌منظور جلوگیری از پر شدن آن و بروز اشکال در فعالیت سیستم‌عامل غافل نشوید.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان گردیده عبارت Regedit را تایپ نمایید، مشاهده می‌کنید که ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل ویندوز به نمایش در می‌آید.

اکنون در پنجره جدید نمایان گردیده، ابتدا از طریق پنل موجود در سمت چپ بر روی کلید HKEY_CURRENT_USER کلیک کرده و سپس به مسیر زیر مراجعه نمایید:

SOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer

حال پس از مراجعه به مسیر فوق، در قسمتی در سمت راست پنجره یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش در آمده گزینه DWORD (32-bit) value را انتخاب نمایید.

اکنون عنوان مقدار جدید ایجاد شده را به NoLowDiscSpaceChecks تغییر دهید. ذکر این نکته نیز ضروری است که عملکرد تنظیم مذکور به‌عنوان مقدار آن وابسته می‌باشد، بنابراین از درج صحیح آن اطمینان حاصل کنید. علاوه بر آن مقدار نامبرده باید در زیرمجموعه کلید Explorer ایجاد شود؛ بنابراین دقت به این مهم نیز ضروری می‌باشد.

ویندوز

حال پس از تغییر عنوان کلید جدید ایجاد شده، دو مرتبه بر روی آن کلیک چپ کرده و سپس مقدار موجود در کادر Value data را به‌منظور فعال‌سازی تنظیم به 1 تغییر دهید.

ویندوز

اکنون تمامی تغییرات با موفقیت انجام پذیرفته و پیغام اتمام فضای ذخیره‌سازی پارتیشن نیز دیگر به نمایش در نمی‌آید. ویرایش مقادیر رجیستری سیستم‌عامل اغلب به‌صورت بلادرنگ انجام پذیرفته و انجام اقدامی را از جانب کاربر نیازمند نمی‌باشد، اما دستورالعمل نوشته فعلی به دلیل تغییر زیرساخت کلی سیستم راه‌اندازی مجدد رایانه شخصی را طلب می‌نماید.

درصورتی‌که قصد دارید تا تغییرات انجام پذیرفته را مجدداً به وضعیت پیشین بازگردانده و پیغام اتمام فضای ذخیره‌سازی پارتیشن به نمایش در آید، کافی است تا دومرتبه به مسیر پیشتر اشاره شده مراجعه و سپس کلید NoLowDiscSpaceChecks را حذف نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید