چگونه لنز سازگار با دوربین عکاسی (کانن یا نیکون) خود را انتخاب نماییم؟

چگونه لنز سازگار با دوربین عکاسی (کانن یا نیکون) خود را انتخاب نماییم؟


تهیه و خرید لنزهای جدید برای دوربین‌های عکس‌برداری بدون شک در قالب اقدامات تقریباً سخت و طاقت‌فرسا به شمار رفته و در صورت عدم آشنایی با برخی از نکات مربوطه ممکن است ضررات مالی جبران‌ناپذیری را به فرد وارد گردانند. صرفه نظر از کمپانی سازنده دوربین عکاسی، خرید لنز سازگار به عواملی مختلفی همچون پایه‌های تعبیه شده و … وابسته می‌باشد که این مهم در دستگاه‌های کمپانی‌های کانن (Canon) و نیکون (Nikon) متفاوت می‌باشد؛ علاوه بر آن افزودن محصولات دیگر کمپانی‌های سوم شخص همچون سیگما (Sigma) و تامرون (Tamron) نیز در افزایش بیش از پیش سردرگمی خریداران و فزونی سطح پیچیدگی‌های موجود می‌تواند مزید بر علت گردد.

اگرچه لنزهای تولید شده توسط کانن با دوربین‌های عکس‌برداری دیگر کمپانی‌های موجود مانند نیکون و … سازگار بوده (با استفاده از مبدل‌های ویژه) و این مهم تنها به‌صورت انحصاری با محصولات سازنده قابل استفاده نمی‌باشد، اما وجود تفاوت‌های بسیار کوچک همچون پایه‌های نگهدارنده، ساختار فیزیکی سنسورهای به کار رفته در بطن دستگاه، پایه‌های اتصال پردازنده مرکزی لنز و … در عدم نصب صحیح ممکن است تأثیرگذار باشند که در این مقاله کوتاه تصمیم بر آن شد تا با انواع و اقسام پایه‌های مورد استفاده توسط دو کمپانی عظیم و قدرتمند فعال در صنعت طراحی و توسعه دوربین‌های عکاسی آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

نگهدارنده‌های مورد استفاده توسط محصولات کمپانی کانن (Canon)

کمپانی کانن به‌صورت کلی از تعداد سه پایه نگهدارنده استاندارد تحت عناوین EF-S ،EF و EF-M جهت اتصال لنزهای مختلف به دوربین‌های عکاسی خود استفاده می‌کند. ساختار استاندارد اول برای نخستین بار در سال 1987 معرفی و قابلیت به‌کارگیری آن هم‌اکنون نیز به همراه محصولات فول فریمی همچون 5D Mark IV و 6D Mark II امکان‌پذیر می‌باشد. ازآنجایی‌که پسوند EF از کوتاه شده عبارت Electro-Focus به معنای تمرکز الکتریکی تشکیل است، بنابراین تمامی لنزهای مبتنی بر استاندارد مذکور از نوعی موتور محرک کوچک جهت انجام عملیات فوکوس به‌صورت کاملاً خودکار در ساختمان خود برخوردار می‌باشند که این مهم کاربر را از انجام دستی فرآیند بی‌نیاز می‌دارد.

نیکون

لنزهای اول شخص و مبتنی بر پایه استاندارد EF توسعه یافته از جانب کمپانی کانن تماماً از قابلیت تمرکز خودکار بهره برده و نمونه محصولات بدون ویژگی فوق در بازار قابل مشاهده نمی‌باشند، اما دیگر لنزهای عرضه شده توسط شرکت‌های سوم شخص با توانایی فوکوس دستی ممکن است قابل دسترس باشند که این خود تنوع محصولات و همچنین گستره انتخاب‌های پیشروی فرد را با فزونی بیشتر همراه ساخته است. درصورتی‌که لنزی دربردارنده مشخصات فنی جهت استفاده توسط دوربین‌های عکس‌برداری کانن بوده، اما هیچ‌گونه توضیحات فراتری را در خصوص نوع سنسور و … در فهرست خود جای نداده است، احتمال توسعه ساختار آن بر پایه استاندارد EF بسیار محتمل می‌باشد.

لنزهای توسعه یافته بر پایه استاندارد EF-S جهت استفاده توسط دوربین‌های عکاسی کراپ سنسور نظیر 7D Mark II ،80D و 1300D مناسب می‌باشند. بر همین اساس نیز ازآنجایی‌که سنسورهای موجود در ساختمان این دسته از محصولات از اندازه کوچک‌تری برخوردار می‌باشند، لنزهای موجود نیز در ابعاد و همچنین وزن نهایی در مقایسه با نمونه‌های بزرگ‌تر خود (لنزهای مبتنی بر پایه EF) با کاهش همراه گشته‌اند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که لنزهای EF-S به دلیل تفاوت‌های موجود در اندازه و ساختار خود از قابلیت استفاده توسط دوربین‌های دربردارنده پایه استاندارد EF برخوردار نبوده و با یکدیگر سازگار نمی‌باشند، اما عکس این مهم خوشبختانه برقرار نیست (لنزهای EF به‌خوبی می‌توانند توسط دوربین‌های دارای پایه EF-S به‌کار گرفته شوند).

نیکون

در انتها اشاره به این مهم نیز لازم و ضروری است که پایه نگهدارنده استاندارد EF-M به‌صورت کلی جهت تعبیه در طراحی دوربین‌های عکاسی بدون آینه نظیر M100 توسعه یافته و امکان استفاده از آن تنها در دوربین‌های مبتنی بر پایه سازگار میسر می‌باشد (امکان استفاده از لنزهای EF و EF-S با بهره‌گیری از پایه‌های مبدل به‌عنوان یک گزینه مطرح بوده، اما در حالت پیش‌فرض امکان‌پذیر نمی‌باشد).

نیکون

نگهدارنده‌های مورد استفاده توسط محصولات کمپانی نیکون (Nikon)

برخلاف کانن، کمپانی نیکون تنها از یک پایه نگهدارنده استاندارد تحت عنوان F Mount جهت پشتیبانی از لنزهای مختلف در محصولات خود استفاده می‌نماید که قدمت معرفی آن به زمانی در سال 1959 باز می‌گردد. اگر چه پایه‌های به کار گرفته شده توسط کمپانی نیکون از تعداد کمتری نسبت به رقیب خود برخوردار می‌باشند، اما وجود پیچیدگی‌های دیگر ارائه توضیحاتی را لازم و ضروری می‌دارد.

کمپانی نیکون در دوربین‌های عکس‌برداری خود از دو سنسور استاندارد به عناوین FX و DX استفاده می‌نماید. سنسورهای FX به‌طور کلی در طبقه حسگرهای فریم کامل (فول فریم) قرار گرفته و نظیر آن را در دستگاه‌هایی همچون D810 می‌توانیم مشاهده نماییم، علاوه بر آن سنسورهای DX APS-C (در بین عموم به‌عنوان سنسورهای DX شناخته می‌شوند) نیز در اندازه از ابعاد کوچک‌تری برخوردار بوده و لنزهای ساخته شده برای استفاده توسط آن‌ها نیازمند تولید تصاویر بسیار بزرگ و گسترده‌ای نمی‌باشند. نظیر این دسته از سنسورها را می‌توان در دوربین‌هایی همچون D500 مشاهده کرد.

نیکون

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، تمامی دوربین‌های عکس‌برداری نیکون تنها از یک پایه جهت اتصال لنزهای گوناگون بهره می‌برند، بنابراین صرفه نظر از سنسور موجود در بطن دستگاه، قابلیت نصب تمامی لنزهای مختلف (DX و FX) بر روی دوربین‌های ساخت کمپانی نامبرده امکان‌پذیر می‌باشد، اما تصاویر خروجی با توجه به نوع حسگر از تفاوت‌هایی با یکدیگر برخوردار می‌باشند. محصولات جدید و نوین کمپانی نیکون نظیر برخی از دوربین‌های DSLR به‌طور کاملاً خودکار حاشیه‌های اطراف عکس‌های گرفته شده را در صورت استفاده از لنزهای مبتنی بر سنسورهای DX بریده و حذف می‌نماید که این خود به کاهش وضوح تصویر و همچنین کیفیت نهایی منتهی می‌شود، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا لنزهای خریداری شده با نوع سنسور موجود در دستگاه دوربین سازگار باشند.

لنزهای FX نیز به‌صورت کلی جهت استفاده توسط دوربین‌های دربردارنده‌های سنسورهای فول فریم (FX) طراحی و توسعه یافته‌اند؛ بر همین اساس امکان به‌کارگیری آن‌ها در دستگاه‌های برخوردار از حسگرهای DX به دلیل پایه‌ یکسان میسر می‌باشد.

نیکون

اکنون جهت افزایش پیچیدگی توضیحات، اشاره به لنزهای AF جهت جلوگیری از سردرگمی خریداران و خوانندگان بسیار لازم و ضروری به شمار می‌رود. اگر به خاطر داشته باشید پیشتر دانستیم که تمامی لنزهای اول شخص کمپانی کانن از نوعی موتور داخلی جهت عملیات فوکوس به‌صورت برخوردار می‌باشند، این در حالی است که برخی از لنزهای کمپانی نیکون از محرک فوق به‌صورت داخلی بهره نبرده و موتور مربوطه در ساختار دوربین‌های پیشرفته DSLR تعبیه گشته است که این دسته از لنزها تحت عنوان AF مورد شناخت قرار می‌گیرند. در حال حاضر برخی از دوربین‌های عکس‌برداری کمپانی نیکون که از موتور محرک داخلی برخوردار نمی‌باشند عبارتنداز: D5600 ،D5500 ،D5300 ،D5200 ،D5100 ،D5000 ،D3400 ،D3300 ،D3100 ،D3000 ،D60 ،D40X و D40.

نیکون

لنزهای برخوردار از موتور داخلی، با توجه به نوع محرک خود تحت عناوین AF-S و یا AF-P شناخته می‌شوند. این دسته از لنزها می‌توانند توسط هر دوربین پیشرفته DSLR مورد استفاده قرار گرفته و قابلیت تمرکز خودکار را در تمام مدت در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند.

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که کمپانی نیکون از نوعی پایه دیگر به نام Nikon 1 جهت استفاده در دوربین‌های عکاسی بدون آینه خود نیز برخوردار می‌باشند. پایه فوق تنها باید توسط لنزهای سازگار مورد استفاده قرار گیرد، اما لنزهای مبتنی بر نوع پایه F نیز با عنایت به مبدل‌های ویژه می‌توانند به دستگاه متصل گردند.

 تمامی لنزهای توسعه یافته به دست کمپانی‌های سوم شخص می‌توانند بر روی دوربین‌های عکاسی مبتنی بر پایه F مورد اتصال قرار گیرند، اما برخی از موارد ممکن است تنها قابل استفاده توسط لنزهای DX باشند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید