چگونه مسیر پیش‌فرض دانلود محتویات توسط نرم‌افزار تلگرام دسکتاپ را تغییر دهیم؟

چگونه مسیر پیش‌فرض دانلود محتویات توسط نرم‌افزار تلگرام دسکتاپ را تغییر دهیم؟


بدون شک فرآیند دانلود محتوا و ذخیره‌سازی آن‌ها در قالب انواع و اقسام فایل‌های مختلف با پسوندها و قالب‌های گوناگون از جمله بزرگ‌ترین قابلیت‌های نه تنها سیستم‌عامل ویندوز، بلکه بسیاری از دیگر چهارچوب‌های نرم‌افزاری به شمار می‌رود.

همان‌طور که مستحضر هستید نسخه دسکتاپ نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام (تلگرام دسکتاپ) در حالت پیش‌فرض تمامی فایل‌های دانلود شده توسط کاربر را در پارتیشن میزبان سیستم‌عامل ویندوز (اغلب درایو C) و مسیر Downloads > Telegram Desktop ذخیره‌سازی می‌نماید که خود در زمینه تسریع روند دسترسی به محتویات تأثیرات فراوانی را به ارمغان می‌آورد، اما جمله بزرگ‌ترین نکات منفی آن می‌توان به هدر رفت منابع و فضای نگهداری درایو سیستم‌عامل و بروز مشکلاتی برای آن اشاره کرد.

پارتیشن میزبان سیستم‌عامل اغلب فضای آن‌چنانی را از جانب افراد دریافت نکرده و تنها حجم محدودی از سخت‌افزار دیسک سخت جهت نصب ویندوز و نرم‌افزارهای حیاتی به آن اختصاص داده می‌شود، بر همین اساس انتقال محتویات گوناگون به قالب آن خود در زمینه کاهش منابع و بروز مشکلات مختلفی همچون کاهش چشمگیر سرعت رایانه شخصی، عدم شروع فرآیند دانلود و … مزید بر علت گشته و مصرف‌کنندگان سیستم‌عامل به‌طور پیوسته فایل‌های پارتیشن مذکور را به دیگر درایوهای خود منتقل می‌نمایند.

نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام در این بین با مسیر پیش‌فرض خود تأثیرات فراوانی را در کاهش منابع درایو میزبان سیستم‌عامل به همراه می‌آورد. کافی است تا اندکی از زمان خود را صرف جستجو و گشت و گذار در گروه‌های مختلفی نموده و به مشاهده کلیپ‌های ارسالی و یا فایل‌های به اشتراک گذاشته شده بپردازید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن حجم پرونده Telegram Desktop به بالغ بر چندین گیگابایت افزایش پیدا نماید. فرآیند پاک‌سازی دستی و یا انتقال محتویات فولدر نامبرده به دلیل کثرت تعداد فایل‌های آن پس از گذشت مدت زمانی اقدامی سخت و طاقت‌فرسا به شمار می‌رود، لذا در این مقاله آموزشی کوتاه تصمیم بر آن شد تا طریقه چگونگی تغییر مسیر پیش‌فرض ذخیره‌سازی نسخه دسکتاپ نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام (تلگرام دسکتاپ) را با یکدیگر آموخته و منبع بروز مشکل را از سرچشمه و پیش از وقوع آن خنثی سازیم.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار تلگرام دسکتاپ را بر روی رایانه شخصی خود گشوده و سپس به بخش تنظیمات (Settings) مراجعه نمایید.

حال صفحه را اندکی به سمت پایین هدایت کرده و پس از یافتن گزینه Download Path، بر روی لینک default folder کلیک نمایید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، صفحه جدید نمایان شده دربردارنده تعداد سه گزینه می‌باشد که انتخاب هر کدام از آن‌ها به تغییر در مسیر ذخیره‌سازی محتویات توسط نرم‌افزار تلگرام دسکتاپ منتهی می‌شود.

تلگرام دسکتاپ

گزینه <<Telegram folder in system <<Downloads در حقیقت همان نشانی واقع در مسیر Downloads > Telegram Desktop می‌باشد که در حالت پیش‌فرض نیز تحت انتخاب قرار دارد.

گزینه Temp folder مسیر ذخیره‌سازی محتویات دانلود شده توسط نرم‌افزار را به نشانی C:UsersUsernameAppDataRoamingTelegram Desktoptdatatdld تغییر می‌دهد، اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که آدرس فوق به‌صورت کاملاً موقتی به نگهداری فایل‌های مختلف پرداخته و تمامی محتوای آن در هنگام پاک‌سازی نرم‌افزار و یا خروج از حساب کاربری هم‌اکنون فعال و مورد استفاده (Logout) به‌صورت خودکار حذف می‌گردند.

تلگرام دسکتاپ

سرانجام گزینه Custom folder قابلیت تغییر پرونده‌ای جهت ذخیره‌سازی محتویات به‌صورت دستی را مهیا می‌سازد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید پس از انتخاب گزینه فوق، پنجره دیگری جهت تعیین مسیر دلخواه نمایان می‌گردد.

در نهایت پس از انتخاب گزینه مورد نظر خود، کافی است تا به‌منظور ذخیره‌سازی تنظیمات بر روی گزینه Save کلیک کرده و سپس از بخش تنظیمات خارج شوید. اکنون مسیر نگهداری فایل‌های دانلود شده توسط نرم‌افزار تلگرام دسکتاپ تغییر یافته و تمامی محتویات از این پس به‌صورت خودکار به مسیر جدید منتقل می‌گردند. پیشنهاد می‌شود که به‌منظور جلوگیری از ازدیاد محتوا و کاهش فضای ذخیره‌سازی ارزشمند، نشانی مدنظر خود را به پارتیشن دیگری به غیر از درایو میزبان ویندوز که از حجم کافی جهت نگهداری فایل‌ها برخوردار می‌باشد انتقال دهید. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که غیرفعالسازی کامل گزینه Don’t ask download path for each file در منوی تنظیمات به عدم انتقال خودکار محتویات به مسیر انتخابی منتهی گشته و نرم‌افزار در هنگام دانلود هر فایل، مسیر ذخیره‌سازی آن را از کاربر پرسش می‌نماید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید