چگونه می‌توان احتمال خرابی حافظه‌های SD Card دوربین‌های عکاسی را کاهش داد؟

چگونه می‌توان احتمال خرابی حافظه‌های SD Card دوربین‌های عکاسی را کاهش داد؟


خرابی کارت حافظه (SD Card) دوربین عکس‎‌برداری به‌گونه‌ای در قالب یکی از وحشتناک‌ترین کابوس‌‎های عکاسان به شمار می‌رود، زیرا نه تنها تعداد هزاران هزار عکس یادآور خاطرات شیرین از بین رفته، بلکه دست رنج و سرمایه عمر فرد نیز ممکن است در یک چشم بر هم زدنی نابود شوند. اگرچه امکان بازیابی تصاویر از قالب کارت‌های حافظه SD خراب امکان‌پذیر بوده و با استفاده از رویه‌های نرم‌افزاری می‌تواند به انجام رسد، اما رخداد این مهم در نوع خود بسیار آزاردهنده تلقی می‌شود؛ حال چگونه می‌توان احتمال بروز آن را کاهش داد؟ آیا رعایت برخی نکات در زمینه جلوگیری از خرابی حافظه‌های SD Card دوربین‌های عکس‌برداری می‌توانند مفید واقع شوند؟

بدون شک یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موجود جهت کاهش احتمال بروز پدیده فوق تهیه و خرید حافظه‌های SD Card مرغوب و با کیفیت می‌باشد. کارت‌های حافظه ارزان قیمت و ساخته کمپانی‌های بی‌نام و نشان به‌گونه‌ای از فناوری و مواد اولیه کم ارزشی بهره برده و لذا درصد احتمال خرابی آن‌ها با افزایش دو چندانی همراه می‌شود، صرفه نظر از طول عمر اندک که بعضاً ممکن است یک سال نیز دوام نیاورده و پیش از آن به‌صورت کامل از فعالیت باز ایستاده و کلیه اطلاعات فرد را نابود سازند، بنابراین تهیه و خرید کارت حافظه پر کیفیت باید در اولویت اول قرار گیرد که از جمله محصولات قابل پیشنهاد می‌توان به حافظه SanDisk Extreme 16GB اشاره کرد.

SD Card

نکته دیگری که متأسفانه بسیاری به آن دقت نمی‌کنند فرمت کارت حافظه SD به جای پاک‌سازی اطلاعات از درون آن می‌باشد. طیف کثیری از عکاسان در هنگام اتمام گنجایش ذخیره‌سازی کارت حافظه و پر شدن آن اقدام به اتصال کارت به رایانه و سپس حذف تعدادی عکس از درون آن می‌نمایند که اقدامی اشتباه است، زیرا علاوه بر اینکه این مهم در زمینه آزادسازی فضای ذخیره‌سازی آن‌چنان تأثیرگذار نیست (با توجه به حجم اندکی برخی از فایل‌های تصاویر)، احتمال بروز خرابی ساختار نرم‌افزاری کارت حافظه در نتیجه اتصال آن به دستگاهی دیگر (رایانه شخصی) و انجام برخی از تغییرات نیز با افزایش بیشتری همراه می‌شود. پاک‌سازی محتویات از درون حافظه‌های SD Card در حالت کلی ایده مخربی به شمار می‌رود که علت آن را می‌توان با موارد زیر مرتبط دانست:

تمامی عملیات اضافی ناشی از پاک‌سازی محتویات توسط دستگاهی به غیر از دوربین عکاسی احتمال خرابی کارت حافظه را با افزایش بیشتری همراه می‌سازد.

پاک‌سازی پیوسته محتویات از درون کارت حافظه به مرور زمان منجر به کاهش عملکرد آن می‌شود.

حذف تعداد چند عکس در نگاه کلی روشی کارآمد جهت افزایش میزان فضای ذخیره‌سازی کارت حافظه محسوب نمی‌شود.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، پاک‌سازی اطلاعات از درون کارت‌های حافظه SD در حالت کلی پیشنهاد نشده و توصیه می‌شود تا حافظه SD Card مورد فرمت کامل و حذف یک‌باره محتویات قرار گیرد. این مهم علاوه بر راندمان بالا و آزادی‌سازی فضای کامل حافظه، ساختار فولدر “تصاویر دوربین دیجیتال” یا همان DCIM (کوتاه شده عبارت Digital Camera Image) را نیز دو مرتبه تنظیم و احتمال بروز خطا را با کاهش بیشتری همراه می‌سازد.

اگر به خاطر داشته باشید پیشتر اشاره شد که اتصال حافظه‌های SD Card به رایانه شخصی در زمینه بروز خرابی آن در آینده تأثیرگذار می‌باشد، اما در صورت عدم انجام این مهم، چگونه می‌توان به فرمت کارت حافظه پرداخت؟ در پاسخ می‌توان گفت که حدالامکان از اتصال مستقیم حافظه با رایانه شخصی باید جلوگیری به عمل آمده و دستگاه دوربین به‌عنوان یک واسط در فیمابین دو سمت قرار گیرد.

بسیاری از دوربین‌های عکس‌برداری نوین و امروزی از تعداد یک یا چندین درگاه یو‌اس‌بی جهت اتصال با رایانه شخصی و یا دستگاه‌های مربوطه برخوردار بوده و دیگر نیاز به جداسازی فیزیکی کارت حافظه به صفر کاهش پیدا کرده است، بنابراین به‌منظور نزول درصد بروز خطا، پیشنهاد می‌شود تا پس از انتقال تمامی محتویات به درون رایانه شخصی (با استفاده از اتصال کارت حافظه به کامپیوتر از طریق دوربین عکاسی)، کارت حافظه SD به‌صورت مستقیم توسط دوربین فرمت شود. توصیه فوق عمومی نبوده و توسط بسیاری از عکسان حرفه‌ای و حتی کمپانی‌های سازنده دوربین‌های عکس‌برداری نیز مورد پیشنهاد قرار گرفته است.

SD Card

هدف از انجام توضیحات فوق، جلوگیری از اتصال مستقیم کارت حافظه SD به رایانه شخصی است تا درصد بروز خطا به حداقل ممکن کاهش پیدا نماید. اگرچه سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس، مکینتاش و … در زمینه حفظ ساختار کلی کارت‌های حافظه از قدرت قابل قبولی برخوردار می‌باشند، اما احتمال بروز مشکلات در نتیجه آن امری اجتناب‌ناپذیر به شمار رفته و لذا توجه به جوانب مختلف شرط احتیاط محسوب می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با حافظه‌های SD Card و تفاوت‌های موجود در بین آن‌ها به نوشته زیر مراجعه نمایید:

“آشنایی با انواع حافظه‌های SD Card و تفاوت‌های موجود در بین آن‌ها”

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید